Talat Yavuz: Meslek kanunu, adını hak edecek bir içeriğe kavuşturulmalıdır

Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Talat Yavuz, Adana 1, Tokat 1 ve 2 No’lu şubelerin il divan toplantısına katıldı.

Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Talat Yavuz, Adana 1, Tokat 1 ve 2 No’lu şubelerin il divan toplantısına katıldı. Eğitim gündemine ve sendikal çalışmalara ilişkin değerlendirmelerin yapıldığı, eğitim çalışanlarının sorunlarının çözümüyle ilgili önerilerin görüşüldüğü toplantılarda konuşan Talat Yavuz, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda verilen iptal kararının daha iyi bir kanun için fırsat olarak görülmesi gerektiğini söyledi.

Millî Eğitim Bakanlığı’nın söz konusu fırsatı iyi değerlendirmesi, eğitimin paydaşlarıyla bir araya gelerek yapılması gerekenler konusunda istişarelerde bulunması çağrısında bulunan Yavuz, “Kanundaki eksiklikler tamamlanmalı, yanlışlar düzeltilmeli, beklentiler karşılanmalıdır. Özetle, meslek kanunu, meslek kanunu olarak nitelendirilmeyi hak edecek bir içeriğe kavuşturulmalıdır” dedi.

Anayasa Mahkemesi’nin verdiği iptal kararı sonrası adaylık sürecindeki uygulamalar, adaylık süreci uygulamaları ve yetiştirme programının değerlendirilmesi, adaylık sürecinin başarılı/başarısız şeklinde nihai değerlendirilmesi; öğretmenlik ve uzman öğretmenlikte geçmiş sayılan süreler, eğitim programı, yazılı sınava ilişkin usul ve esaslar gibi konular yönetmelikle düzenlendiği için hem adaylık hem de uzman ve başöğretmenlik sürecinin çıkmaza girdiğini ifade eden Yavuz, sözlerini şöyle sürdürdü: “ Aday öğretmenlik ve kariyer basamakları sürecinin sağlıklı bir şekilde işlemesi için siyasi irade ve TBMM tarafından Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararı gerekçesi çerçevesinde ivedilikle yasal bir düzenleme yapılması, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun adaylık ve kariyer basamaklarında ilerleme süreçlerini içerecek şekilde revize edilmesi gerekmektedir. Kanuni düzenleme zorunluluğu ve gerekliliği, meslek kanununun bütünü yönünden ele alınmalı; kanunun eksikliklerini, hatalarını ve yanlışlarını da bu vesileyle düzeltmelidir. Kanunun kapsamının genişletilmesi, öğretmenlerin genişletilmiş hak, yetki ve sorumluluklarının düzenlendiği, mesleğin usul ve esaslarını konu edinen bir kanun hâline getirilmesi, yıllardır bekleyen kariyer basamakları sorununa çözüm olmak üzere getirilmiş mevcut meslek kanununun eksiklik, yetersizlik ve mülakat gibi hatalı ön kabullerle malûl yeni bir sorun kaynağına dönüşmesini önleyecektir.”

Sorunlara çözüm bulunması, yeni kazanımlar elde edilmesi, eğitim çalışanlarının beklentilerinin karşılanması için gece gündüz demeden çalıştıklarını vurgulayan Yavuz, genel maaş artış oranında anlaşmanın sağlanamadığı 7. Dönem Toplu Sözleşme’de önemli kazanımlara imza atarak, eğitim çalışanlarının hayat ve çalışma standartlarının daha da yükselmesine katkıda bulunduklarını dile getirdi.

Öğretim yılına hazırlık ödeneğini gösterge rakamına bağlayarak şu anki katsayıya göre yüzde 64 oranında artış elde ettiklerini, önümüzdeki yıldan itibaren ikili eğitim yapılan eğitim kurumlarında çalışan memur ve hizmetlere fazla çalışmaları karşılığında dört kat artırımlı tutarda fazla çalışma ücreti ödenmesini sağladıklarını belirten Yavuz, “Her ay, en yüksek devlet memuru aylığının 1/12’si oranında ödenmekte olan eğitim-öğretim ödeneğinin öğretim elemanlarına bir kat artırımlı olarak ödenmesi, öğretmenevi yöneticilerine yönetim görevi karşılığı ödenmekte olan ek ders ücretlerinde haftada dört saat artışa ek olarak bir saat daha artış yapılması, yüz yüze eğitim yapılmayan eğitim kurumlarında soru ve soru kitapçığı hazırlama görevini fiilen yürüten öğretmenlere haftada ilave iki saat ek ders ücreti ödenmesi, öğretim görevlisi kadrolarında bulunan akademisyenlere geliştirme ödeneğinin ilave 10 puan daha artırılarak toplamda 20 puan artışla yüzde 70 oranında ödenmesi başta olmak üzere eğitim çalışanlarının hemen her unsur ve kademesine dokunan 40 kazanımla çalışma şartları ve imkânları mali ve sosyal olarak iyileşmektedir” şeklinde konuştu.

Talat Yavuz, sözlerini, “Otuz yıldır, klasik ücret sendikacılığının ötesinde mücadelemiz ve sorumluluklarımız olduğunu söylüyor ve ona göre davranıyoruz. Yeni dönemde iyi, güzel ve doğru çalışmalar yapmaya, daha nitelikli ve verimli bir eğitim için çalışmaya, üretmeye, eğitim çalışanlarının işinin başına sorunlarından arınmış bir şekilde gidebilmelerinin sağlanması için ter akıtmaya devam edeceğiz” diyerek tamamladı.

13 Eki 2023 - 20:25 - Memur Haber


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Memur Postası Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Memur Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Memur Postası editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Memur Postası değil haberi geçen ajanstır.