Özel Çocukların Eğitimine Ödenek

Antalya'da düzenlenen "6. Özel Eğitimde Rehabilitasyon Merkezlerinin Rolü ve Eğitim Niteliklerinin Artırılması Türkiye Buluşmaları" Programı'na katılan Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, önemli açıklamalarda bulundu.

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, ''Özel eğitim; dünyada olduğu gibi ülkemiz eğitim sisteminde de alanı kapsamı, işlevi ve uygulamalarıyla önemli bir yere sahiptir. Her geçen gün daha da önemli hale gelmektedir. Çünkü engel türü, sosyoekonomik düzeyi, cinsiyeti, ne olursa olsun her çocuk, mümkün olan her yerde, öğrenme potansiyelini tam olarak besleyen bir eğitim sistemine ihtiyaç duymaktadır. Bu çerçevede bakanlık olarak en özel sermayemiz, özel eğitim gereksinimi duyan tüm öğrencilerimizin kendi potansiyelinden en üst düzeyde yararlanabilmesi için her türlü desteği sağlıyoruz. Özel eğitim gereksinimi duyan öğrencilerimizin bireysel yetenekleri doğrultusunda ihtiyaç duydukları tüm alanlarda gelişimlerini sağlamak, kendi gizil güçlerini açığa çıkarabilmek ve çocuklarımızı hayata hazırlamak için özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri de önemli hizmetler sunmakta.

2007 yılından bugüne kadar eğitsel değerlendirme ve tanılama hizmeti sunduğumuz birey sayısı 66 milyon 145 bin 454'tür. Biliyoruz ki özel eğitim gereksinimi duyan bireylerin eğitimleri ve rehabilitasyonları sadece bir alandaki faaliyetlerle gerçekleştirilemez. Bu bağlamda özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ailelerin ihtiyaçları doğrultusunda rehberlik hizmeti sunmakta ve okullarla da ortak çalışmalar yürütmektedir. Bu itibarla bu kurumlarda destek eğitim alan 559 bin civarında bireyi ve onların aileleri ile okullarını da düşündüğümüzde özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin toplumun çok geniş bir kesimine devletimizin sosyal yüzünü en iyi şekilde yansıttığını görmekteyiz.

2005 yılında çıkarılan Kanun ile Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu bünyesinde faaliyet gösteren özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine ilişkin yetkiler Bakanlığımıza devredilmiştir. Sunulan hizmetten yararlanan birey sayısı, öğretim programlarının içeriği ve istihdam edilen eğitim personeli sayısı ile kurumlarımıza sunduğumuz destek tutarlarını dikkate aldığımızda bu değişikliğin ne derece önemli olduğunu anlıyoruz. Bugün geldiğimiz noktada 3 bin 243 kurumla yaklaşık 559 bin bireye 55 bin personelle hizmet sunuyoruz. Yalnızca 2023 yılında sunmuş olduğunuz eğitimler için 13 milyar TL'yi aşkın ödeme yaptık.

Akabinde yaptığımız yasal düzenlemelerle kurumların alan uzmanları tarafından yönetilmesini sağlamak için kurum müdürü olma şartlarını değiştirdik. Engelli birey ve ailelerine yönelik sorunların çözümü için mesleki çalışmalarda bulunmak üzere kurumlarda sosyal hizmet uzmanı görevlendirmesine imkan sağladık. Telafi eğitimleri, merkezlerin çalışma saatleri gibi farklı konularda da düzenleme yaptık.

Bu camiada hem ahlaki insani vicdanı sorumluluklarıyla hem de kamusal sorumluluklarıyla sektöre hizmet etmek için bulunanlar olduğu gibi sektörü, sabote etmeye çalışan, yapılan hizmetlerin etkisini azaltan, kamuoyundaki imajı olumsuz etkileyen unsurlar vardı. Eylül ayı itibariyle kurum açılışlarını durdurduk. Bununla ilgili mevzuat alt yapısını sizlerle yeni adımlarını atacağız. Bakanlık olarak yaptığımız her çalışmada, ortaya koyduğumuz her değişimde öncelikli hedefimiz; özel eğitime gereksinim duyan bireylerin ve ailelerinin yüzünde bir tebessüm, onların gözünde geleceğe ilişkin bir umut görmektir.'' dedi.

13 Kas 2023 - 13:19 - Gündem

Mahreç  Mehmet Görgün


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Memur Postası Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Memur Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Memur Postası editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Memur Postası değil haberi geçen ajanstır.