3 Büyük Kurumdan Filistin’e Destek Kampanyası

Katil İsrail’in Filistin’de yaşattığı insanlık dramına karşı ilk günden itibaren gerçekleştirdiği eylemler, yürüyüşler ve basın açıklamaları ile tepki gösteren Memur-Sen, son olarak Kızılay ve İHH ile birlikte yardım kampanyası başlattı.

 Kampanya kapsamında Memur-Sen bölgedeki mağdur sivillere 5 milyon lira bağışladı.

Memur-Sen Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen basın toplantısına Ali Yalçın’ın yanı sıra İHH Başkanı Bülent Yıldırım, Türk Kızılay’ı Genel Müdürü İbrahim Altan ve davetliler katıldı. Toplantıda konuşan Ali Yalçın, Siyonist İsrail’in Batı’yı ve ABD’yi arkasına alarak Gazze’de soykırım uyguladığına dikkat çekerek, “Siyonist vahşet, en şeytani muhayyileyi bile hayrete düşürecek boyutlara ulaşmış durumda. Her gün tonlarca bomba Gazzeli sivillerin üzerine atılıyor. Daracık bir alana hapsedilmiş 2 buçuk milyon kişi en gelişmiş silahlarla katlediliyor. Soykırımın en büyük destekçisi ve ortağı ABD her gün onlarca kargo uçağı ve gemiyle bu soykırıma silah yetiştiriyor. Rakamlar korkunç… 14 bin 500’den fazla şehit; Şehitlerin 6 binden fazlası çocuk, 4 bini kadın… 35 bin yaralı; Yaralıların % 80’i kadın ve çocuk… 45 bin konut yerle bir edildi…233 bin konut hasar aldı; Gazze’de konutların % 60'ından fazlası hasarlı… 26 hastane, 55 sağlık merkezi, onlarca ambulans, 266 okul, 174 cami, 3 kilise saldırılarda tamamen yıkıldı ya da hasar gördü. Açık ve net olarak söylüyorum: Gazze’de yaşananlar yüzyılın soykırımıdır” dedi.

“Yaraları birlikte saralım”

Yalçın, Gazze’deki sivillerin temel ihtiyaçlardan yoksun bir şekilde hayatta kalma mücadelesi verdiğinin altını çizdi. Bölgede elektrik ve anestezi olmadan ameliyatların yapıldığını; bölgedeki sivillerin yakıt, gıda, su ve ilaçtan yoksun bir mücadele verdiklerini belirten Yalçın, “Bu vahşete dur demek için meydanlardan haykırmak yetmiyor, kavli dualarımızı fiili duaya dönüştürmemiz, kardeşlerimize yardım elini uzatmamız, temel insani ihtiyaçları için seferber olmamız gerekiyor. Memur-Sen ailesi olarak, yüzyılın soykırımına karşı ‘İnsanlık Ölmesin’ diyor, Kızılay ve İHH İnsani Yardım Vakfı vasıtasıyla onurlu ve mazlum Gazzeli kardeşlerimizin, gıda, ilaç, temizlik, tedavi ve geçici barınma gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması için yardım seferberliği başlatıyoruz. Başta 1 milyon 50 bin üyemiz olmak üzere bütün halkımızı, bütün sivil toplum örgütlerini bu seferberliğe omuz vermeye davet ediyor, insanlığın haysiyet sınavı verdiği bu zeminde Gelin Soykırıma karşı tek yürek olalım, Gazze’nin yaralarını birlikte saralım diyoruz” ifadelerini kullandı.

“FİLİSTİN” yaz 2868’e veya 3072'ye gönder

Memur-Sen ailesi olarak kampanyanın ilk bağışını kendilerinin yapacağını, bu bağlamda 5 Milyon lirayı İHH ve Kızılay vasıtasıyla Filistin halkına bağışladıklarını dile getiren Yalçın, “İnsanlık ölmesin diyenler, afişte görülen kampanyanın ortak IBAN numarasına ya da SMS yoluyla kampanyaya katılabilirler. İlk SMS kampanyasını şimdi bu salondan başlatıyoruz: Şimdi hep birlikte cep telefonlarımızdan Kızılay'a 20 TL bağış için FİLİSTİN yazıp 2868’e, İHH'ya 40 TL bağış için FİLİSTİN yazıp 3072'ye gönderiyoruz. Hayırda yarışmak isteyenler birden fazla SMS atabilirler. Oradaki masum sivillere yapılacak yardımların yanında karşıdaki zalimlerin de güçlerini zayıflatmak için boykota tüm gücümüzle devam etmemiz gerekiyor. Memur-Sen teşkilatı olarak bizler TROY ödeme yöntemine geçiş konusunda gerekli çağrıları ve çalışmaları yaptık. Herkesin boykota katılarak katil İsrail’in gerçekleştirdiği soykırımın karşısında durmasını umut ediyoruz” diyerek konuşmasını tamamladı. 

Yıldırım: Kriz 90 yıldır devam ediyor

Yardım kampanyası hakkında konuşan İHH Başkanı Bülent Yıldırım, sendikaların ilk çıktıkları tarihlerden itibaren, insanlığın sorunları ile uğraşan kurumlar olduğunu belirterek şunları söyledi: “Bunun en büyük örneğini de Memur-Sen’in kriz dönemlerinde ki adımlarında görüyoruz. Şuanda Filistin gündemde. Filistinliler her an, her saniye, her günlerinde bu krizi yaşamaya devam ediyor. 75 yıl diyoruz ama 90 yıldır Filistin’de yapılanlar devam ediyor. Filistin’de yapılanlar insanlığa yapılmaktadır. Bu savaş gördüğümüz kadarıyla ABD’nin Doğu Akdeniz’i boşaltma ve Gazze’ye üs kurma projesinin bir harekettir. Bütün dünya şuanda ABD’nin gerçek suçlusu olduğunu fark etmiştir. Bu savaşı durdurmak istiyorsak Amerika’ya karşı tavır almak zorundandır. Bu dönemde Türkiye’den 200 civarında gemi kalkmış ve İsrail’e gitmiştir. Bu katillere buradan yemek gitmemeli, buradan hava sahaları kapatılmalı. Türkiye’de ki Müslüman, Yahudi ve Hristiyan doktorlar neden bu hastaneler vuruluyor diye eylem yapmadılar? Bu bölgede hiç kimse güvende değil, dünyayı savaşa götürüyor İsrail. Bu ateşkesten sonra savaş devam edecek, savaşın boyutu büyüyecek gibi görünüyor. Bütün eylemlerimizi baskılamak için gerçekleştirmiş oluyoruz.“

“Savaşta da olsalar yardıma ulaşma hakları var”

Türk Kızılay Genel Müdürü Dr. İbrahim Altan ise Türkiye’den bölgeye 11 uçak ulaştırıldığını, ayrıca Sağlık Bakanlığı’nın sahra hastanesi kurmak için bölgede çalışma başlattığını ifade ederek, “Önümüzdeki günlerde AFAD öncülüğünde bir gemi bölgeye ulaştırılacak. Mısır Kızılayı ve Filistin Kızılayı ile koordinasyonu içerisinde organizasyonumuzu sürdürüyoruz. Bizde bu hafta sonu bölgeye gideceğiz ve yardımların bölgeye ulaşması için uğraşacağız. Ülkemizde ki bütün Yardımlaşma derneklerimizde bölgede çalışmalarını devam ediyorlar. Filistin’de ki hastanelerin çalışamaz hale geldiğini görüyoruz. İnsanların savaşta da olsa insani yardım malzemelerine ulaşma hakkı var. Hasar sayısı yaklaşık Malatya’daki sayıyı geçti, kayıp sayısı ise Kahramanmaraş’ı geçti. Bu duruma artık dur denilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Gerçekleştirilen konuşmaların ardından Genel Başkan Ali Yalçın, İHH Başkanı Bülent Yıldırım ve Kızılay Genel Müdürü İbrahim Altan’a Filistin halkına bağışlanan 5 Milyon Lira değerindeki çeki taktim etti. 

Kampanya kapsamında Filistin’deki mağdur sivillere destek olmak için belirtilen IBAN ve SMS kanalları şu şekilde;

İnsan Hak ve Hürriyetleri ve İnsani Yardım Vakfı/ Ziraat Bankası TL

TR66 0001 0004 8802 1249 9450 07 

Türkiye Kızılay Derneği/ Ziraat Bankası - TL

IBAN: TR48 0001 0021 1000 0028 6852 54

FİLİSTİN yaz 2868’e gönder Türk Kızılay'a 20 TL

FİLİSTİN yaz 3072’ye gönder İHH'ya 40 TL

24 Kas 2023 - 15:52 - Gündem

Mahreç  Mehmet Görgün


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Memur Postası Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Memur Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Memur Postası editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Memur Postası değil haberi geçen ajanstır.