Türk Sağlık-Sen 3. Kadın Kurultayı Gerçekleştirildi

“Cumhuriyetle Başaran Kadınlar” temalı 3. Kadın Kurultayımızı7-10 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirdik.

Toplantıya ülkemizin dört bir yanında görev yapan kadın temsilcilerimiz ile Azerbaycan Sıhhıye İsçileri sendikası ve Kıbrıs Türk Memur-Sen’li Kadın yöneticilerde yer aldı. 

Açılışını Genel Başkan yardımcımız Ümit Turhan’ın gerçekleştirdiği toplantıda İlk olarak Türkiye Kamu-Sen ve Türk sağlık-sen Kadın Komisyonu Başkanı Leyla Polat bir konuşma yaptı. 

Leyla Polat konuşmasında kadın kamu çalışanlarının yaşadıkları sorunlara ve Kadın komisyonları olarak gerçekleştirdikleri faaliyetlere dikkat çekti. Kadın Kurultayımızın da önemine vurgu yapan Polat  “ Bugüne kadar yaptığımız çalıştayların sonuçlarını ve çözüm önerileri ile birlikte muhataplarına ilettiğimiz gibi, bugün buradan çıkacak sonuçları da yine ilgililere ileteceğiz ve sorunlarımıza çözüm arayacağız. Türk Sağlık Sen olarak kadınlarımızın toplumda hak ettiği yeri bulması açısından yapılacak tüm çalışmalara destek veriyoruz.” dedi. 

Leyla Polat’ın ardından kürsüyü gelerek kadın temsilcilerimize seslenen Genel Başkanımız Önder Kahveci “Bizim nezdimizde; Kadın annedir, kadın vatandır, kadın ülkedir, kadın gelecektir, Kadın Gelecek nesillerin teminatıdır” diyerek sendikal mücadelemizde kadınların her zaman ayrı bir yeri ve değeri olduğunu belirtti.

Kamuda görev yapan tüm kadın çalışanların meseleleri ile ilgili yoğun bir mücadele yürüttüklerini kaydeden Genel Başkanımız Önder Kahveci çalışma hayatı annelere göre dizayn edilmelidir. Kreş ne yazık ki hala en önemli sorun olarak duruyor. Sözleşmeli çalışma, kadroya geçişlerdeki süre aileleri parçalıyor, Aşırı iş yükü, sonu gelmeyen nöbetler aile ve sosyal hayatlarını olumsuz etkilemektedir.” dedi. 

Kamuda kadın yöneticilerin sayısının az olmasının da ciddi bir sorun olduğunu ifade eden Genel başkanımız Önder Kahveci “ Kamuda Yönetici oranı yüzde 30’larda. Bu oran çok düşüktür. Mutlaka kadın yöneticilerin sayısı arttırılmalıdır. Ayrıca yönetici atamalarında ehliyet ve liyakat esas alınmalıdır. Yöneticilerde aranan sadakat ise sadece devlete sadakat olmalıdır. Buradan çağrıda bulunuyorum. Kamuda idarecilik için mutlaka bir yönetici akademisi kurulmalı, objektif bir sınavı kazanan kamu çalışanlarımız burada belli bir süre eğitim aldıktan sonra atamaları yapılmalıdır.” dedi. 

Şiddet ve mobbinge çözüm üretilmesi gerektiğini de kaydeden Genel Başkanımız Önder Kahveci tüm sağlık kurum ve kuruluşlarının sıfır toleranslı alan ilan edilmesi gerektiğini belirtti. 

Kamu ve sağlık çalışanlarının ücretlerinin mutlaka arttırılması gerektiğini vurgulayan Genel Başkanımız Önder Kahveci “ Ocak ayında kamu çalışanlarına %15 değil, 2023 yeniden değerleme oranı olan %58 zam yapılmalı ve % 10’luk bir refah payıda buna ilave edilmelidir. Kamu çalışanların vergi dilimi %15’e sabitlenmelidir. Sağlık çalışanlarının taban ve teşvik ödemeleri arttırılmalıdır. Sosyal yardımlar hayata geçmeli, ulaşım ve  kira yardımı yapılmalı,  giyim yardımları günümüz şartlarına uygun hale getirilmelidir.” dedi. 

Genel Başkanımızın konuşmalarının ardından Yurt dışından toplantımıza katılan misafirlerimiz adına Azerbaycan Sıhhiye İşcileri Sendikasından Elnara Muradova ve Kıbrıs Türk Memur-Sen’den  Muradova Elnarə ve Zalihe Zaim Özkaramanlı birer selamlama konuşması yaptılar. 

Konuşmalarının ardından kıymetli akademisyenlerimiz tarafından oturumlar yapıldı.  Çalışma Hayatında Kadın Sağlık Çalışanları konulu 1. Oturum Süleyman Demirel Üniversitesinden sayın Prof. Dr. Serpil AĞCAKAYA  

Kadın Sağlık Çalışanlarına Yönelik Eşitsizlik, Şiddet ve Mobbing konulu 2. Oturum Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi ve TİSAV ( Türkiye ve Türk Dünyası İktisadi ve Sosyal Araştırmalar Vakfı)  Başkanı  Sayın Dr. Aybüke YALÇIN, Kadın Sağlık Çalışanlarının Kariyer Süreçlerinde Yaşanan Sorunlar konulu 3. Oturum Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Sayın Dr. Ayşe ŞENGÖZ’ ve   Kadın Sağlık Çalışanlarının Çalışma ve Aile Hayatı İlişkisinde Karşılaştıkları Güçlükler konulu 4. Oturum Prof. Dr. Esma ÖZDAŞLI tarafından gerçekleştirildi. Oturumlarda kadın temsilcilerimiz yaşadıkları sorunları ve beklentilerini anlatarak önemli katkılarda bulundular.

Oturumların gerçekleşmesinin ardından Cumhuriyetimizin 100. Yılın anısına kadın temsilcilerimiz harmandalı oyunu ve 100. Yıl özel koreografisini yaptılar. 

Kurultayımız Genel başkanımız Sayın Önder Kahveci’nin tüm kadın temsilcilerimize Kurultay’a verdikleri katkı için teşekkür ettiği ve sendikalar çalışmalarında kolaylıklar dilediği kapanış konuşmasıyla sona erdi.

11 Ara 2023 - 22:13 - Memur Haber


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Memur Postası Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Memur Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Memur Postası editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Memur Postası değil haberi geçen ajanstır.