Eğitim-Bir-Sen: İLKSAN’daki keyfîliği yargıya taşıdık!

İLKSAN ile İLKSAN’a bağlı veya ait işletme veya iştiraklerine yapılacak işçi alımlarını, Kamu Kurum ve Kuruluşlarına İşçi Alınmasında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’in kapsamı dışına çıkaran düzenlemeye karşı Danıştay’da dava açtık.

İLKSAN ile İLKSAN’a bağlı veya ait işletme veya iştiraklerine yapılacak işçi alımlarını, Kamu Kurum ve Kuruluşlarına İşçi Alınmasında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’in kapsamı dışına çıkaran düzenlemeye karşı Danıştay’da dava açtık.

12.12. 2023 tarihli ve 32397 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 7937 Karar sayılı Kamu Kurum ve Kuruluşlarına İşçi Alınmasında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile İLKSAN tarafından 4857 sayılı İş Kanunu başta olmak üzere iş kanunları hükümleri çerçevesinde alınacak işçi statüsündeki çalışanların istihdamı, kamu kurum ve kuruluşlarına iş kanunları hükümlerine göre çalıştırılmak üzere sürekli veya geçici işçi alınmasına ilişkin usul ve esasları düzenleyen Kamu Kurum ve Kuruluşlarına İşçi Alınmasında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’in kapsamı dışına çıkartılmıştır.

İLKSAN’ın kamu tüzel kişiliğini haiz bir kamu kurumu olması, Sandığın kamusal nitelikli hizmetleri yerine getirmek amacıyla kurulması, Sandığın 4357 sayılı Kanun’la kamusal hak ve yetkiler tanınması, Sandığı kamusal hak ve yetkilerle donatan ve işlemlerinin kapsam ve sınırını tayin eden yasal düzenlemelerin idare hukuku alanını ilgilendiren düzenlemeler olması, Sandığın asli ve sürekli hizmetlerinin kamu personeli eliyle yürütülmesi ve kamu görevlilerine sağladığı hizmetlerin de kamusal nitelik taşıması nedeniyle, Sandığın Kamu Kurum ve Kuruluşlarına İşçi Alınmasında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’in kapsam dışı kuruluşlar arasında değil tam aksine kapsam içinde alması gerekmektedir.

Bu nedenle, İLKSAN yönetiminin geçen yıllardaki duyuru ve sınav yapılmaksızın personel istihdamı, hatıra binaen işe alım yapması, usulsüz işten çıkarmalar nedeniyle iş mahkemelerindeki dava sayısı konularındaki kötü ve olumsuz sicili gözetilerek; meşru bir amaç taşımaksızın, makul ve nesnel bir gerekçeye dayanmaksızın İLKSAN üyesi kamu personelinin ortak hak ve menfaatleri ile Sandık üzerindeki çıkar ve haklarına zarar verecek mahiyette keyfî karar ve uygulamalara kapı aralayacak, Sandığa ve Sandık üyesine zarar verecek düzenlemeyi yargıya taşıdık.

16 Ara 2023 - 12:33 - Memur Haber


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Memur Postası Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Memur Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Memur Postası editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Memur Postası değil haberi geçen ajanstır.