Türk Sağlık-Sen Kurumlar Çalıştayı Gerçekleştirildi

21-24 Aralık tarihleri arasında Üniversite Hastaneleri, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Adli Tıp Kurumu ile Hudut, Sahiller ve Sağlık Genel Müdürlüğü çalışanlarının katıldığı Kurumlar Çalıştayı gerçekleştirildi

Açılışını Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Köse’nin çalıştayda Genel Başkan Önder Kahveci Türkiye gündemi, kamu çalışma hayatı ile sağlık ve sosyal hizmet kolunda görev yapan tüm çalışanların sorunları ve sendikamızın mücadelesi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Konuşmasına Cumhuriyetin 100. Yılının önemi ile başlayan Genel Başkan Önder Kahveci “Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile şanlı ecdadımızın, Vatan ve millet uğruna kara toprağın bağrına girenlerin bizlere emanetidir bu memleket. 100. Yılını şan ve şerefle kutladığımız Cumhuriyetimizi kuran irade ve onu yaşatan kahramanlarla bugünlere gelinmiştir.  Asla unutmayacağız.Bakınız  Filistin’de 60 yıldır katliam yapılıyor. Gazze’de İsrail’in Devlet terörü ile acı ve ızdırap var. Orada bağrı yanan her anne, Can veren her masum, zulümle geçen hergün bize istiklalin önemini, Devleti olmayanın aslında hiçbir şeyinin olmadığını,100 yıl önce kurulan bu Cumhuriyetin ne kadar kıymetli olduğunu, Niçin Devleti ebed müddet bilip, “Türkiye Sevdamız Ekmek İçin Kavgamız” dediğimizin en net cevabıdır. Biz bugün devlet olmadan, bayrak dalgalanmadan sendikacılığın anlamı olmaz diyoruz” dedi.

Seyit Rızalarla, Şeyh Saitlerle Kavgamız Var

Atatürk’ün emaneti olan bu vatanı Türkiye Kamu-Sen’liler olarak canı pahamıza koruyacağız diyen Genel Başkan Önder Kahveci geçmiş dönemlerde bu devlete başkaldıran Seyit Rızalarla kavgamız var, şeyh Saitlerle kavgamız var. Geçmişte olan hainlikleri ve ihanetleri tekrar yaşıyoruz.  Tarih tekerrür ediyor ama bilinki;  bu aziz millet yine birliğini ve beraberliğini bozmadan yaşayacaktır.” dedi.

Tüm Gelirler Emekliliğe Yansıtılmalıdır.

Kamu çalışanlarının gündemi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Genel Başkan Önder Kahveci “Ocak ayında kamu çalışanlarına %15 değil, 2023 yeniden değerleme oranı olan %58 zam yapılmalı ve % 10’luk bir refah payıda buna ilave edilmelidir. Enflasyon farkı bir zam değildir, refah payı olmadan maaşlar artmaz.  Onun içinde refah payından vazgeçemeyiz.  Mutlaka refah payı istiyoruz.  Bir diğer talebimizde 8 bin 77 TL’lik seyyanen artışın taban aylığa yapılması, emekli maaşlarına yansıtılmasıdır. Tüm gelirler emekliliğe yansıtılmalıdır. Vergi dilimi meselesinde de mutlaka adım atılmalı memurların vergi dilimi %15’e sabitlenmelidir. 1. Derecedeki tüm memurlara 3,600 ek gösterge ve hizmetlilere memurluk kadrosu verilmelidir. Türkiye Kamu-Sen olarak tüm platformlarda kamu çalışanları için mücadele ediyoruz. “ şeklinde konuştu.

Sağlık çalışanlarının temel beklentisinin ücretler üzerinde yeniden bir düzenleme olduğunu belirten Genel Başkan Önder Kahveci “ Sağlık çalışanları ay sonunda ne kadar ücret alacaklarını bilebilecekleri bir ücret politikası istiyor. Tek kalem maaş istiyorlar. Bakanlık bu ücret politikasını değiştirmelidir. Nöbet ücretleri gibi ödemeleri artırmalıdır. Örneği giyim yardımı ödemeleri var. Bu yapılan ödemelerle üniforma, çorap v.b kılık kıyafetleri almak mümkün değil. Şöyle bir teklifimiz var Sağlık çalışanları bu ödemeleri bakanlığa iade etsin. Bakanlıkta bu paralara nasıl üniforma çorap  alıyorlarsa alsınlar, çalışanlara göndersinler.” dedi.

Üniversite Hastaneleri Keyfi Yönetilemez

Üniversite hastanelerini rektörlerin, dekanların istedikleri gibi yönetemeyeceğini belirten Genel Başkan Önder Kahveci “ Üniversite hastanelerini rektörler, dekanlar keyiflerine göre yönetemezler. Buralar devletin kurumudur. Devletin kuralları geçerli olacaktır. Çalışanın hakkı alın teri kurumadan ödenecektir. İdarecinin keyfi asla beklenmemelidir. Hiçbir sorun çalışanın emeğinin karşılığını almasının önünde engel olamaz. “ dedi.

Üniversite çalışanlarının tayin ve becayiş gibi haklara kavuşması gerektiğini belirten Kahveci “  Üniversite çalışanları için bir atama ve nakil yönetmeliğinin istiyoruz. Bu konuyu YÖK Başkanlarına ilettik. Becayiş hakkının verin. Tayinin önündeki engelleri kaldırın dedik, olumlu yaklaşmalarına rağmen düzenleme yapılmadı. Üniversite çalışanlarının aile birliğini sağlamak adına tayin hakkı verilmeli, becayiş uygulaması hayata geçirilmelidir.” dedi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çalışanlarının mali ve sosyal haklarının düzeltilmesi gerektiğini belirten Genel Başkan Önder Kahveci “ Pandemide sosyal hizmet çalışanlarıda kesintisiz bir hizmet ürettiler. Devletin şefkat eli olarak vatandaşlarımızın her zaman ve şartta yanında oldular. Onların sorunlarını kimse görmezden gelmemelidir.Sosyal hizmet tazminatı makul ve kapsayıcı bir şekilde tüm çalışanlara ödenmelidir. Özlük haklarında iyileştirmeler yapılmalıdır. Ayrıca >Adli Tıp kurumu ve Hudut, Sahiller ve Sağlık Genel müdürlüğü çalışanlarının sorunlarını da biliyoruz. Bu kurumlarımızda görev tanımlarının net yapılması, ek ödemelerin artırılması temel isteğimizdir. Bu konularda acil düzenlemeler yapılmalıdır” dedi.

Genel Başkan Önder Kahveci’nin konuşmasını tamamlamasının ardından 10 ayrı komisyon halinde katılımcılarımız belirlenen konularla ilgili kapsamlı bir değerlendirme çalışması yaptılar.

Çalıştayımızın ikinci gününde Prof. Dr. Çelebi Uluyol sosyal medya ile ilgili bir eğitim sunumu gerçekleştirdi. Sunumun ardından Genel Başkan Yardımcısı Kemal Kazak’ın Divan başkanlığını yaptığı toplantıda Komisyon başkanları kürsüye gelerek komisyon raporlarını katılımcılar ile paylaştılar.

Katılımcılara sertifikalarının takdim edilmesinin ardından Genel Başkan Önder Kahveci kısa bir kapanış konuşması gerçekleştirdi.  Konuşmasına Hani terör örgütünün saldırısı sonucunda şehit olan askerlerimizi anarak başlayan terörü lanetledi. Türkiye Kamu-Sen’in her zaman Türk askerinin ve devletinin yanında olduğunu vurgulayan Genel Başkan hainlere Türk milletin ve Türk devletinin izin vermeyeceğini, hiç kimsenin ülkeyi bölemeyeceğini ifade etti. Genel Başkan Çalıştayda ortaya çıkan raporlarda yer alan sorun ve önerileri muhataplarına ileteceklerini kaydederek tüm katılımcılara katkıları için teşekkür etti. 

26 Ara 2023 - 19:24 - Memur Haber


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Memur Postası Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Memur Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Memur Postası editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Memur Postası değil haberi geçen ajanstır.