Türk Sağlık-Sen'den Katsayı Mağduriyeti Yaşayan Çalışanlar İçin Başvuru

Türk Sağlık-Sen tarafında Sağlık Bakanlığı’na bir başvuru yapılarak diğer lisansiyerler olarak tanımlanan “(Sivil savunma uzmanı, diyetisyen, fizyoterapist, psikolog, çocuk gelişimcisi, sosyal çalışmacı, biyolog, mühendis, veteriner hekim, kimyager, sosyolog ve benzerleri) taban ek ödeme katsayılarının 0,32’den 037’ye çıkarılması istendi.

Başvuruda toplu sözleşmede taban ek ödemenin katsayısındaki kısmi de olsa yapılan artışın diğer lisansiyerler olarak tanımlanan (Sivil savunma uzmanı, diyetisyen, fizyoterapist, psikolog, çocuk gelişimcisi, sosyal çalışmacı, biyolog, mühendis, veteriner hekim, kimyager, sosyolog ve benzerlerinin kapsam dışı bırakıldığı belirtildi. Taban ek ödeme katsayı farkının eşitsizliğe neden olduğunun belirtildiği başvuruda “ Adı geçen personellerin uygulama birliğine aykırı olarak daha düşük taban ödeme katsayısından yararlandırılmamaları çalışma barışını zedeleyeceği gibi, eşit işe eşit ücret ilkesine de aykırılık oluşturmaktadır.” denildi. 

Bu hakkaniyete aykırı uygulamanın Anayasamızın 10. maddesinde hüküm altına alınan “Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar.” ilkesine ters düştüğünün belirtildiği başvurumuzda Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliğinin Ek-3A sayılı tablosunun 13 üncü sırasında yer alan “ Diğer Lisansiyerler “(Sivil savunma uzmanı, diyetisyen, fizyoterapist, psikolog, çocuk gelişimcisi, sosyal çalışmacı, biyolog, mühendis, veteriner hekim, kimyager, sosyolog ve benzerleri) ile , Ek-3B sayılı tablosunun 10 uncu sırasında yer alan “ diğer lisansiyerler “olarak belirlenen çalışanların da 0,37 taban ek ödeme katsayısından yararlandırılmaları istendi.

Başvuru ile ilgili bir değerlendirme yapan Genel Başkanımız Önder Kahveci “ Toplu sözleşmede imza altına alınan bu eksik düzenleme nedeniyle çalışanların açık bir mağduriyeti söz konusudur. Bunun düzeltilmesi adına Bakanlığın gerekli düzenlemeleri yapmasını talep ettik.  Ek ödemelerde katsayı eşitsizlikleri mutlaka giderilmeli, katsayı oranları makul seviyeleri çıkarılarak tüm çalışanların taleplerinin karşılanacağı bir yeni düzenleme ortaya konulmalıdır.” dedi.

26 Ara 2023 - 19:28 - Memur Haber


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Memur Postası Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Memur Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Memur Postası editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Memur Postası değil haberi geçen ajanstır.