Sağlık Bilimleri Lisansiyeri Ünvanın Geri Alınmasına Mahkemeden İptal Kararı

Bilindiği üzere, Yükseköğretim Kurulunun aldığı kararlar doğrultusunda, yükseköğretim kurumlarının bazı lisans programlarından mezun olanların 657 Sayılı Kanun’un 36/A-5 maddesi uyarınca Sağlık Bilimleri Lisansiyeri sayıldığına karar verilerek derece ve kademelerine bir derece eklenmiştir.

Bilindiği üzere, Yükseköğretim Kurulunun aldığı kararlar doğrultusunda, yükseköğretim kurumlarının bazı lisans programlarından mezun olanların 657 Sayılı Kanun’un 36/A-5 maddesi uyarınca Sağlık Bilimleri Lisansiyeri sayıldığına karar verilerek derece ve kademelerine bir derece eklenmiştir. Ancak akabinde YÖK görüş değiştirerek, 17/01/2018 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında “Çocuk Gelişimi” ile “Çocuk Sağlığı ve Gelişimi” programı mezunlarının Sağlık Bilimleri Lisansiyeri unvanını kullanabileceklerine ve söz konusu programların birbirine eşdeğer olduğuna, Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Bölümü, Çocuk Gelişimi ve Okul Öncesi Eğitimi Bölümü, Çocuk Gelişimi ve Okul Öncesi Öğretmenliği Programı, Çocuk Gelişimi ve Aile Ekonomisi Yaygın Eğitim Bölümü, Çocuk Gelişimi ve Ev Ekonomisi Bölümü, Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Bölümü, Çocuk Gelişimi ve Eğitim Öğretmenliği Bölümü, Çocuk Sağlığı ve Eğitim Programı, mezunlarının ise yeterliliklerinin farklı olduğundan dolayı Sağlık Bilimleri Lisansiyeri unvanını kullanmalarının uygun olmadığına, ancak geçmişe yönelik bir hak kaybının yaşanmaması için söz konusu kararın alındığı tarihten itibaren geçerli olduğuna karar verilmiştir. YÖK’ün kararında bu kararın alındığı tarihten itibaren geçerli olduğu belirtilmesine rağmen, bazı kurumlar tarafından geçmişte verilen bir derece geri alınmakta ve hatta kişilere geriye dönük olarak borç çıkarılmaktadır.

Sendikamız üyesi tarafından açılan davada ise, Ankara 1. İdare Mahkemesinin 2021/1110 E.,  2022/2782 K. Sayılı kararı ile 17.01.2018 tarihinden önce sağlık bilimi lisansiyeri unvanı alarak derece ve kademesine bir derece eklenen davacının bu unvanı kullanmaya devam etmesi gerektiğine ve geçmişte verilen bir derecenin geri alınmasına dair işlemin hukuka aykırı olduğuna karar vermiştir. Bu karar istinaf aşamasında Ankara Bölge İdare Mahkemesi tarafından da onaylanarak kesinleşmiştir.

https://turkegitimsen.org.tr/storage/ 2024/02/ankara_1idare_mah_2022_2782_karar.pdf

https://turkegitimsen.org.tr/storage/2024/02/bolge-idare.pdf

07 Şub 2024 - 12:47 - Memur Haber


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Memur Postası Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Memur Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Memur Postası editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Memur Postası değil haberi geçen ajanstır.