SGK prim işlemleri ile ilgili MEB'in çelişkili kararları düzeltilmelidir!

MEB Kurum İdari Kurulu gündemine taşıdığımız; MEB, SGK ve TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'na başvurarak düzenleme talep ettiğimiz SGK prim yükümlülüğü konusunda bakanlık tarafından somut adım atılmış; okul ve kurumlarca maaş, ücret, ek ders, SGK prim işlemleri yapılmayacağı hüküm altına alınmıştı.

MEB Kurum İdari Kurulu gündemine taşıdığımız; MEB, SGK ve TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'na başvurarak düzenleme talep ettiğimiz SGK prim yükümlülüğü konusunda bakanlık tarafından somut adım atılmış; okul ve kurumlarca maaş, ücret, ek ders, SGK prim işlemleri yapılmayacağı hüküm altına alınmıştı. Ancak Strateji Geliştirme Başkanlığı’nın 07.02. 2024 tarihli yazısıyla bu defa stajyer öğrencilerin SGK prim işlemlerinin ve prim ödemelerinin öğrencilerin kayıtlı oldukları okullar tarafından yapılacağı ifade edilmiştir. 

Bu düzenlemenin, talebimiz üzerine hayata geçirilen MEB Strateji Geliştirme Başkanlığı’nın bakan imzalı “2024 yılı bütçe uygulamaları” yazısına açıkça aykırı olduğuna şüphe yoktur. Söz konusu yazıda, okul müdürlüklerindeki öğrenci ve personelin maaş, ücret, ek ders, SGK primi ve benzeri giderlere ilişkin her türlü tahakkuk ve ödeme işlemlerinin il ve ilçe millî eğitim müdürlüklerince gerçekleştirileceği hüküm altına alınmıştı. 

Bakanlık, birbiriyle çelişen, okul ve il/ilçe millî eğitim müdürlüklerinde kargaşa ve farklı uygulamalara sebebiyet veren, ancak nihayetinde karışıklık ve çelişkiden kaynaklı hatalı uygulamalardan okul müdürlüklerinin sorumlu tutulması sonucunu doğuracak bu karardan vazgeçmelidir. Okul yöneticilerini kendi kusurları olmaksızın gerçekleşen iş ve işlemler nedeniyle yüklü miktarlarda idari para cezalarıyla karşı karşıya bırakan hatalı uygulamalara son verilmesini sağlayacak bakanlık kararı uygulanmalıdır. 

23 Şub 2024 - 20:30 - Memur Haber


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Memur Postası Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Memur Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Memur Postası editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Memur Postası değil haberi geçen ajanstır.