Toplu Sözleşme İkramiyesi Mağduriyeti Ek Protokol İle Çözülebilir!

Memur-Sen, CHP’nin başvurusu sonucu Anayasa Mahkemesi tarafından iptal kararı verilen toplu sözleşme ikramiyesinin uygulanması, gerekliliği halinde ise “Ek Protokol” yapılmasına ilişkin talepleri içeren üst yazıları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’na iletti.

Memur-Sen, CHP’nin başvurusu sonucu Anayasa Mahkemesi tarafından iptal kararı verilen toplu sözleşme ikramiyesinin uygulanması, gerekliliği halinde ise “Ek Protokol” yapılmasına ilişkin talepleri içeren üst yazıları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’na iletti.

Memur-Sen’in başvurusunda konuyla ilgili tereddütlerin giderilmesini ve gerekliliği halinde “Ek Protokol” yapılarak sorunun hızlıca çözülmesi, 2 milyon 200 bin kamu görevlisinin mağdur edilmemesi gerektiğini altı çizildi.

Ek Protokolle mağduriyetin önüne geçilsin

Hazine ve Maliye Bakanlığına yapılan ve toplu sözleşmedeki hükümlerinin esas ve usullerini yeniden belirlemeye yönelik karar alınması ya da hükümlerin kısıtlanmasının evrensel ILO normlarıyla, sendika hakkı ve toplu sözleşme hakkıyla çeliştiğinin vurgulandığı başvuruda aşağıdaki ifadelere yer verildi:

Anayasa ve Kanun hükümleri ile uluslararası sözleşmeler kapsamında, anayasal güvence altındaki toplu sözleşme hakkı ile toplu sözleşmenin özerk yapısı gereği 01.01. 2024–31.12.2025 tarihlerini kapsayan 7. Dönem Hakem Kurulu Kararı’nın yürürlükte olmasına ve toplu sözleşme ikramiyesi ödenmesine dair hükmün mevcut Karar’da yer almasına bağlı olarak, toplu sözleşme ikramiyesinin kamu görevlilerine ödenmesine devam edilmesine yönelik görüşün sunulması ve düzenleyici işlemlerin ivedilikle yapılmasını 2 Milyondan fazla kamu görevlisinin mağdur olmaması adına beklediğimizi ve yapılan iş ve işlemlerle ilgili tarafımızın bilgilendirilmesi hususu ifade ederiz”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına gönderilen üst yazıda ise, “Toplu sözleşme ikramiyesi, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nun Toplu Sözleşmenin Kapsamı başlıklı 28 inci maddesi içerisinde yer almakta ve doğrudan toplu sözleşme ile belirleneceği belirtilmektedir. 4688 sayılı Kanunu’nun Uygulamanın İzlenmesi başlıklı 42’nci maddesi hükmü uyarınca çözüm üretme noktasında sorun giderici bir istişari mekanizma devreye alınabileceğini belirtilmiştir” ifadelerine yer verildi. 

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI ÜST YAZI

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI TOPLU SÖZLEŞME İKRAMİYESİ

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI ÜST YAZI

08 Mar 2024 - 22:50 - Memur Haber


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Memur Postası Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Memur Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Memur Postası editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Memur Postası değil haberi geçen ajanstır.