BT Rehber Öğretmenleri İçin Olumlu Ek Ders Kararı!

Türk Eğitim-Sen olarak üyemiz adına; Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmeni olarak görevlendirilen üyemizin ders saatleri dışında sosyal kulüp çalışması yapması nedeni ile haftada iki saat artırımlı ek ders ücreti ödenmesi talebiyle yaptığı başvurunun reddi üzerine, dava açılmıştır.

Türk Eğitim-Sen olarak üyemiz adına; Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmeni olarak görevlendirilen üyemizin ders saatleri dışında sosyal kulüp çalışması yapması nedeni ile haftada iki saat artırımlı ek ders ücreti ödenmesi talebiyle yaptığı başvurunun reddi üzerine, dava açılmıştır. Açmış olduğumuz davanın Adana 3. İdare Mahkemesi’nin 2022/1724 E., 2022/333 K. sayılı kararı ile reddi üzerine, istinaf kanun yoluna başvurulmuştur. Adana Bölge İdare Mahkemesi 4. İdari Dava Dairesi’nin 2023/496 E., 2024/189 K. sayılı ve 01.03.2024 tarihli kararında;

“…Olayda,  matematik öğretmeni olarak görev yapan davacının, Milli Eğitim Bakanlığı Fatih Projesi kapsamında bilişim teknolojileri rehber öğretmeni olarak görevlendirildiği, söz konusu görevlendirme nedeniyle kendisine Yönetmeliğin 16/2. maddesi uyarınca 18 saat ek ders ücreti ödendiği, bunun dışında davacının  bilişim teknolojileri rehberliği görevlisi olarak ders saatleri dışında sosyal kulüp çalışması yaptığı, söz konusu  çalışmanın Yönetmeliğin 6/5. maddesi kapmasında olduğu, asli görevi olan matematik öğretmenliğinden kaynaklanan bir çalışma olmadığı  yapılan kulüp çalışmasının ise asli görev olarak kabul edilemeyeceği açıktır. 

 Bu durumda, davacının yaptığı kulüp çalışmasının asli görevi kapsamında olmadığı dikkate alındığında,  Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın “Ek ders görevi” başlıklı 6.maddesinin 5.fıkrasında belirtilen ek ödemeden yararlandırılması gerekirken, aksi yönde tesis edilen işlemde  ve davanın reddi yönündeki Mahkeme kararında  hukuka uyarlık bulunmamıştır.” denilerek, istinaf başvurusunun kabulüne, istinafa konu mahkeme kararının kaldırılmasına, dava konusu işlemin iptaline, ek ders ücretinin yasal faizi ile ödenmesine, karar verilmiştir.

İlgili Karar İçin Tıklayınız

03 Nis 2024 - 21:41 - Memur Haber


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Memur Postası Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Memur Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Memur Postası editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Memur Postası değil haberi geçen ajanstır.