Memur zammı için haftasonu açıklaması: Titizlikle...

Memur maaşları ile ilgili milyonları ilgilendiren flaş açıklama! Memur maaşları ile ilgili milyonları ilgilendiren açıklama 11 Aralık 2021 Cumartesi günü geldi. AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş asgari ücret, memur maaşlarında yapılacak artış ile çiftçilere verilecek kuralık desteklerine ilişkin açıklamada bulundu.

Memura ek zam bilinmezlerle doldu. İlk olarak yüzde 30 zam yapılacağı geçtiğimiz hafta için Numan Kurtulmuş tarafından Meclis kürsüsünden açıklanınca yeni zammın yüzde 30 olacağı düşünüldü. Fakat daha sonra yapılan açıklamanın gelecek iki yıllık zam olduğu ve bir yanlış anlaşılma olduğu ifade edildi. Memur Sen Başkanı Ali Yalçın konunun yanlış anlaşıldığını ve yüzde 30'luk bir yeni zam çalışması olmadığını, fakat ek zam için çalışmaların devam ettiğini söyledi.

11 Aralık Cumartesi günü ise yine AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş'tan yine memura zam için bir açıklama daha geldi. Bu sefer Kurtulmuş "memur maaşlarında enflasyonun altında olmayacak bir gelişmeyle ücretlerin iyileştirilmesi için ilgili bakanlıklarımız titizlikle çalışıyor" ifadelerini kullnadı.

EN DÜŞÜK TOPLU SÖZLEŞME ZAMMI MEMURLARIN OLDU
Daha henüz yaklaşık 3 ay önce memur toplu sözleşmesi sonrası yapılan açıklamalarda memurlara çok yüksek zam verildiği ve bu oranın yüzde 30'u geçtiği ifade edildi. Fakat açıklanan enflasyon rakamları ise bunun tam tersini söylüyordu. Ayrıca memurların aldıkları 6'şar aylık dilimlerdeki zamlar kümülatif olarak yıllık çok daha düşük zam oranı olduğunu ortaya koydu.

MEMURUN GELECEK 2 YILLIK ZAMMI YÜZDE 20'Yİ BULMUYOR
Örneğin 2022 yılı için 5+7 zam alacak olan memurların toplamda yüzde 12 değil, yüzde 8,68 zam aldığı hesabı ortaya çıktı. 2023 yılında ise 8+6= %14 değil, yüzde 11,24 zam alacak memurlar için gelecek iki yıllık toplam zam miktarı yüzde 30 değil sadece yüzde 19,92 olduğu ortaya çıktı. 

ENFLAYON FARKI YÜZDE 10'U GEÇECEK
Kasım ayı itibariyle yüzde 7'yi geçen enflayon farkı ise Aralık enflasyonu ile yüzde 10'u geçemesi bekleniyor. Böylecek Ocak zammı yüzde 5 olan memurların enflasyon farkı ile yüzde 15'e yakın bir seviyede zam alması kesin gözüyle bakılıyor. Şayet böyle gerçekleşir ise memurlar toplu sözleşme zammının tam iki katı enflasyon farkı alacaklar. 2022 için ise yüzde 30'a yakın bir enflasyon bekleyen ekonomistlerin tahmini gerçekleşir ise memurlar 2022'ye yüzde 22'lik eksik zam ile başlayacak. Bugünlerde belli olması beklenen asgari ücret için ise yüzde 40'a yakın bir artış düşünülürken alım gücü düşen memurların yüzde 8,68'e imza atılması ise aradaki farkın büyüklüğünü ortaya koyuyor.

Dünya Gazetesi ekonomi yazarı Alaattin Aktaş'ın haberine göre ise Aralık ayı enflasyonu daha henüz ayın bitmesine 18 gün varken şimdiden % 6,55 ve ay sonunda sadece Aralık ayı enflasyonu yüzde 10'u bulabilir.


MEMURA ZAM İÇİN HAFTA SONU AÇIKLAMASI GELDİ

Memur maaşları ile ilgili milyonları ilgilendiren flaş açıklama!


Memur maaşları ile ilgili milyonları ilgilendiren açıklama geldi. AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş asgari ücret, memur maaşlarında yapılacak artış ile çiftçilere verilecek kuralık desteklerine ilişkin açıklamada bulundu. Kurtulmuş, "Tüm kamu çalışanlarını etkileyecek şekilde memur maaşlarında enflasyonun altında olmayacak bir gelişmeyle ücretlerin iyileştirilmesi için ilgili bakanlıklarımız titizlikle çalışıyor" ifadelerini kullandı.


AK Parti Genel Başkan Vekili Kurtulmuş, Trabzon’da gazetecilerle bir araya gelerek gündeme dair açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş, asgari ücret, memur maaşlarında yapılacak artış ile çiftçilere verilecek kuralık desteklerine de değinerek şunları söyledi:

MEMUR MAAŞLARINA İYİLEŞTİRME
“Devam etmekte olan asgari ücret konusunda herkesi tatmin edecek, hakkaniyetli bir asgari ücret açıklanacak ve 2022’nin başından itibaren uygulanacaktır. Tüm kamu çalışanlarını etkileyecek şekilde memur maaşlarında enflasyonun altında olmayacak bir gelişmeyle ücretlerin iyileştirilmesi için de ilgili bakanlıklarımız titizlikle çalışıyorlar. Kamu personeli konusunda da enflasyonun üstünde bir artış sağlanacaktır. Daha önce açıklanan esnaf, KOBİ ve diğer ilgili bu işten bir şekilde etkilenen kesimlere bu sürecin olumsuz etkilerini ortadan kaldırılmasını temin etmek için şimdiye kadar 780 milyar liralık destek verildi. Bütün kesimlere verilen destekler artarak devam ediyor. Özellikle bu sene yaşanan kuraklık nedeniyle çiftçilere verilen kuraklık desteğinin verilmesiyle ilgili bakanlıklarımız çalışmalarını tamamlamıştır. 2.6 milyar TL çiftçilere kuraklık desteği verilecektir. Ayrıca desteklerden alınan vergilerin yine çiftçilerimize iade edilmesiyle ilgili devlet 4.6 milyar TL ilave gelirden de vazgeçerek çiftçilere aktaracaktır.”

ASGARİ ÜCRETTE KRİTİK GÜN YARIN


Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı, dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren yeni asgari ücret zammında son toplantının pazartesi günü yapılması bekleniyor.

"SIKINTILARI GİDERECEK BİR ASGARİ ÜCRET OLSUN İSTEDİK"

Türk İş Genel Sekreteri Nazmi Irgat, asgari ücret için yapılan üçüncü toplantı sonrası şu ifadeleri kullanmıştı:

"İçinde bulunduğumuz şartlar içerisinde asgari ücretli ve tüm çalışanların sıkıntılarını giderecek bir asgari ücret olsun istedik. Size iyi yorumlar aktardık ancak geldiğimiz yolda aynı durumda değiliz. Komisyonun sağlıklı bir karar vermesi söz konusu olamadı. TÜİK’in açıkladığı enflasyon ile gerçek hayatta yaşadığımız enflasyonda fark var. Döviz kurlarının yüzde 85 arttığını görüyoruz. Son 1.5 ayda anormal şekilde artan enflasyon insanların alım gücünün düşmesi dar gelirli insanları daha da zora soktu. Yaşanan enflasyon çarşı pazar enflasyonunun ve büyüme rakamları da açıklanıyor. Büyümeden de refah payı alacağımız bir asgari ücret bekliyoruz. Ancak şu ana kadar bunu sağlayamadık. Asgari ücretlinin gülümseyeceği ve refah seviyesinin artacağı bir asgari ücreti bulamadık. Bir toplantımız daha olacak ama başlangıçta erken bitiririz gibi düşünmüştük. 2022 yılı değerlendirme hesapları yapılsın istedik ancak benim kanaatimce öyle bir konum olmadığı ortaya çıkmış oldu.


İşverenlerimizin büyük itirazı üzerine TÜİK rakamları açıklayamadı, komisyon başkanımız açıkladı. Enflasyonunda 435 kalemde değerlendirme yapıyor ancak asgari ücretlinin ana kalemi 30 civarındadır. Kira, konut ulaşım vs ele alındığı zaman yüzde 50’den fazla arttığını görüyoruz. Tespitinde bunların dikkate alınacağı kanaatiyle asgari ücretin milli gelirden pay alacak bir yapıya ulaşması beklentimizdi. Önümüzdeki toplantılarda bunu umarım gideririz."

'PİLOT DAVA UYGULAMASI BAŞLAYACAK'

Adalet reformu kapsamında, mahkemelerin iş yükünü azaltmak amacıyla 'pilot dava' uygulamasının hayata geçirileceğini kaydeden Kurtulmuş, "Bir davanın esas alınarak, o dava üzerinde oluşan kararın içtihat haline getirilmesiyle birbirinin aynısı benzeri olan binlerce davanın kapatılıp, mahkemelerin yükünün azaltılması ve o davalarda pilot davanın verdiği karar istikametinde yürünmesiyle ilgili bir çalışmamız var. Adalet Bakanlığı'mızın TBMM bütçeden sonra getireceği bu yeni reform paketi insan haklarıyla kadın hakları alanında bizim alanımızı genişleten özgürlükçü, reformcu, hak ve özgürlükler alanını genişleten adımlarımızdan biri olacaktır" dedi.

'KÖTÜ TECRÜBE OLARAK HATIRLAYACAĞIZ'

Dolar artışının günlük fiyatları etkilediğinin farkında olduklarını belirten Kurtulmuş, şöyle konuştu:

"Yakın zamana kadar bize siyasi tezgahlarını bile vermiyorlardı. Hayatım boyunca optimist oldum ama bu kadar zor şartlarda iyimser bakıyorum. Çok kısa bir müddet sonra her şey yerli yerine oturur, yanlış yapanlar yaptığı yanlışlarla kalır, bunların hesabını verir. Vatandaşımız güvensin. Hakikaten zor bir şey. Bizim yaşadığımızın misliyle fazlasını yaşayan gelişmiş ülkeler var. Esas mesele, doların artması dolayısıyla günlük fiyatlarda doların etkisinin çıkmış olmasıdır. Bunu farkındayız, bunu baskı altına alacak ve önleyecek mekanizmaları kurmak gerekiyor. Bunu en kolay kurulacak mekanizma, alım gücünü artıracak ve vatandaşlara verilecek desteklerle bu yükün hafifletilmesini temin etmektir. Bir müddet sonra bu yaşadıklarımızı kötü tecrübe olarak hatırlayacağız. İnşallah Türkiye daha esenlikli, güzel, ekonomik olarak çok daha iyi noktaya gidecektir. Çarşıda, pazarda sıvıyağı fiyatı şu kadar, bunum fiyatı bu kadar oldu diyorlar. Kusura bakmasınlar ama piyasada fiyatın ne olduğunu herkesten daha iyi biliyoruz çünkü acısını hissediyoruz. Hükümet sorumluluk sahibi olduğu için nihayet vatandaşımızın çektiği dertlerden birinci derece sorumlu olan hükümettir."

'BÖYLE BİR GAFI YAPMAMASI LAZIM'

AK Parti'li Kurtulmuş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Şanlıurfa'daki konuşmasını ve tartışılan TBMM'deki el hareketini de değerlendirerek, "Siz Şanlıurfa'ya gider 'Fındığın yarısını Şanlıurfa üretiyor' derseniz millet size nasıl güvensin? Dil sürçmesidir, herkes yapabilir ama iddialı şekilde Türkiye'nin ikinci partisinin başkanı. Kendisine sorsanız yarın Türkiye'yi yönetecek. Böyle bir gafı yapmaması lazım. Meclis'te yapılan el kol hareketini millet gördü. Hem Türkiye'yi yöneteceksiniz, 84 milyonu kucaklayacaksınız, hükümetin sizce eksik bıraktığı tarafı onaracaksınız hem de Meclis'teki sinir katsayısı yüksek bir konuşma sırasında kendinize hakim olamayarak kimsenin istemediği bir hareket yapacaksınız.

13 Ara 2021 - 09:03 - Memur Habergöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Memur Postası Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Memur Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Memur Postası editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Memur Postası değil haberi geçen ajanstır.