Memurlar enflasyon farkını aylık istedi!

Yüksek enflasyon rakamları memurlara aylık enflasyon farkı verilmesini gündeme getirdi. Kamu Sen memurlara enflasyon farkını aylık istedi!

Yükselen enflasyon rakamları karşısında sabit ücretli gelir elde eden kamu çalışanları enflasyon farkının artık aylık olarak verilmesini talep etti. Kamu Sen aylık enflasyon farkı üzerine refah payı talebini de yineledi. İşte detaylar...

İKİ AYDA YÜZDE 25 ENFLASYON AYLIK ZAMMI GÜNDEME GETİRDİ

Aralık ayında % 13,58 artan TÜFE Ocak ayında artışını sürdürdü. Ocak ayında TÜFE % 11,01 artış kaydedildi. Son iki ayın enflasyonu toplamda %25'e yaklaştı. Toplu sözleşme ile yüzde 7,5 alan memurların Ocak zammı ise Ocak ayında açıklanan yüzde 11,1'lik enflasyon ile tamamen eridi ve memura yüzde 3,6'lık enflasyon farkı oluştu.


Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2022 Ocak ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı.

OCAK AYINDA % 14,71 ARTIŞ

Buna göre, Ocak ayında dört kişilik bir ailenin masrafları yüzde 14,71 oranında zamlandı.


Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan Ocak 2022 fiyatlarına göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 5.584,02 TL olarak hesaplandı. Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 11.898,00 lira olarak belirlendi.

Sonuçlar, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre 1.525,44 TL, %14,71 oranında arttığını gösterdi. Çalışan tek kişinin açlık sınırı ise bir önceki aya göre 598,20 TL, %15,60 oranında yükseldi ve 4.433,40 lira olarak hesaplandı.


GIDA VE BARINMA

Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise ocak ayında 4.240,73 lira olarak tahmin edildi.


Yapılan araştırmada, 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Ocak 2022 verilerine göre günlük 97,281 lira olduğu belirlendi.

Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise 2.918,43 lira oldu. Ocak 2022 itibari ile ortalama 6.285,60 TL ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının %46,43’ünü oluşturdu.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde 1.322,30 lira olarak belirlenen kira gideri ise Ocak 2022 ortalama maaşının %21,04’üne denk geldi.

MEMURLAR MAAŞININ % 67'SİNİ GIDA VE BARINMAYA AYIRMAK ZORUNDA

Buna göre bir memur, ortalama maaşının %67,47’sini yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kaldı.

Diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ise maaşının %32,53’ü kaldı. Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Ocak 2022 maaşından geriye yalnızca 2.044,71 TL kaldı.

MEMURLAR AYLIK ENFLASYON FARKI İSTİYOR

KAHVECİ: ENFLASYONDAN KAYNAKLI MAĞDURİYETİN GİDERİLMESİ İÇİN 6 AY BEKLENMEDEN HER AY MAHSUPLAŞMA YAPILMALIDIR

Ocak ayı asgari geçim sonuçlarını değerlendiren Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, “Yüksek enflasyon döneminde ortaya çıkan mağduriyeti gidermek adına, mahsuplaşma için 6 ay beklenmeden, her ay ortaya çıkan farkın maaşlara yansıtılması ve üzerine refah payı ilave edilerek kamu çalışanlarının enflasyona ezdirilmeyeceği sözünün hayata geçirilmesi gerekmektedir” dedi.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Kahveci,

“Konfederasyonumuz, 2022 yılının ilk ayının asgari geçim rakamlarını açıkladı. Buna göre rakamlara bakıldığında, 2022 yılının ilk ayında enflasyon % 11,1 olurken, vatandaşlarımızın zorunlu harcamaları %14,71 zamlanmıştır. Cebimize yansıyan enflasyon açıklanan enflasyondan daha fazladır. Bu ayın başında memur ve emeklilerin maaşlarına 6 ay için %7,5 zam yapılmıştı. Rakamlar yapılan bu zammın daha ilk ayda eriyip gittiğini ortaya koyarken, kamu çalışanlarının alım gücü Aralık ayının bile gerisine düşmüştür.

Daha ilk aydan, 6 ay için yapılan maaş zammını aşan ve yıllık zam oranının tamamına yaklaşan bir enflasyonla karşı karşıyayız. Son bir ay içinde dört kişilik ailenin aylık zorunlu harcaması 1525 TL artmıştır. Geçen her an kamu çalışanlarının aleyhine işlemekte, maaşlar enflasyon karşısında erimektedir.

'KAMU ÇALIŞANLARI İÇİN GERÇEKÇİ UYGULAMAYA GEÇMEMİZ GEREKMEKTEDİR'

Daha yılın ilk ayında reel maaşlar, 2021 yılının aralık ayına göre bile erimiştir. Gerek maaşlardaki erime gerekse 2022 yılının enflasyonu dikkate alınarak kamu çalışanlarına tatminkâr ve gerçekçi bir uygulamaya geçmemiz gerekmektedir.

'ENFLASYON FARKI HER AY REFAH PAYI İLAVE EDİLEREK VERİLSİN'

Bu nedenle yüksek enflasyon döneminde ortaya çıkan mağduriyeti gidermek adına, mahsuplaşma için 6 ay beklenmeden, her ay ortaya çıkan farkın maaşlara yansıtılması ve üzerine refah payı ilave edilerek kamu çalışanlarının enflasyona ezdirilmeyeceği sözünün hayata geçirilmesi gerekmektedir” dedi.

08 Şub 2022 - 11:46 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Memur Postası Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Memur Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Memur Postası editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Memur Postası değil haberi geçen ajanstır.

01

Dadaş - Gözümüz yok peşin alsında emekli memurların sahibi Allahtan başka kimse yok.Memur emekliden hem yüzde kırknfazla alıyor bi zahmet bir talepte bulunurken emekliyide haber yapsın bir zamanlar emeklide memurdu tekrar memur olamaz amma memurda bir gün emekli olacak yani çarşamnanın perşembeside var

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Şubat 20:06