İcap Nöbetlerindeki Sorunlar Ortadan Kaldırılmalı!

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun Ek-33. Maddesinde; “ İcap nöbeti tutan ve bu nöbet karşılığında kurumunca izin kullanmasına müsaade edilmeyen memurlar ile sözleşmeli personele, izin suretiyle karşılanamayan her bir icap nöbeti saati için, icap nöbeti süresi kesintisiz 12 saatten az olmamak şartıyla, normal nöbet ücreti için belirlenen ücretin yüzde 40'ı tutarında icap nöbet ücreti ödenir.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun Ek-33. Maddesinde; “ İcap nöbeti tutan ve bu nöbet karşılığında kurumunca izin kullanmasına müsaade edilmeyen memurlar ile sözleşmeli personele, izin suretiyle karşılanamayan her bir icap nöbeti saati için, icap nöbeti süresi kesintisiz 12 saatten az olmamak şartıyla, normal nöbet ücreti için belirlenen ücretin yüzde 40'ı tutarında icap nöbet ücreti ödenir. Bu şekilde ücretlendirilebilecek toplam icap nöbeti süresi aylık 120 saati geçemez” düzenlemesine yer verilmiştir.

Kanun gayet açık iken Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliğinde yer alan icap nöbetinin sadece uzman doktorlar tarafından tutulabildiği hükmüne dayandırılarak icap nöbeti tutan sağlık çalışanlarına Hazine ve Maliye Bakanlığı görüşü doğrultusunda hiçbir ödeme yapılmamaktadır. 

Kanunun esas alınması yerine yönetmelik hükümlerinin esas alınması hem mevzuatın doğru uygulanmasını engellemekte hem de fedakâr sağlık çalışanlarını T.C. Anayasasına aykırı olan angarya çalışmaya zorlamaktadır. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı ortaya koyduğu görüş ile gerek çalışma barışını bozmakta gerekse Sağlık Bakanlığı’nın tüm sağlık çalışanlarına icap nöbeti ücreti ödenmesi ile ilgili talebinin önüne geçmektedir.

Hem Sağlık Bakanlığı, hem de kurum yöneticileri icap nöbeti ücreti ödemek isterken yaşanan bu durum çok anlamsızdır. Bu sorunlar yumağı hem sağlık kurum ve kuruluşlarındaki idarecileri zor duruma düşürmekte hem de vatandaşın kesintisiz sağlık hizmeti almasına mani olmaktadır.

Ayrıca sendikamızın açtığı davalarda mahkemeler üyelerimize icap nöbeti ödenmesine hükmetmektedirler. 

Tutulan icap nöbetlerinin hak edişlerinin ödenmesi ile ilgili istek varken, kanun açıkken ve mahkeme kararları ortada iken çalışanların mağdur edilmesinin bir izahı olmadığını düşünüyoruz. 

Bu nedenle icap nöbeti tutan tüm sağlık çalışanlarının nöbet ücreti alabilmesine yönelik gerekli düzenlemelerin ve iradenin bir an önce hayata geçmesini bekliyoruz. 

İcap nöbetlerinde yaşanan bu kargaşa bir an önce sonlanmalı ve sorunlar ortadan kaldırılmalıdır. 

Sendikamız tarafından bu durum ile ilgili hukuki süreçlerin yanı sıra Sağlık Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı nezdinde gerekli görüşmeler sürdürülmektedir.

20 Nis 2022 - 00:02 - Memur Haber


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Memur Postası Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Memur Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Memur Postası editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Memur Postası değil haberi geçen ajanstır.