1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hakaret ve tehdit özgürlüğü olamaz
Hakaret ve tehdit özgürlüğü olamaz

Hakaret ve tehdit özgürlüğü olamaz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Washington’da Türk gazetecilere konuştu: Hakaret ve tehdit basın özgürlüğü olarak görülemez. ABD’de, başkana tehdidin cezası 5 yıla kadar hapis... Obama, görüşmemizde bu konuları gündeme getirseydi, bunları kendisine de söylerdim

A+A-

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD ziyaretinin resmi bölümünün tamamlanmasının ardından Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'nde, beraberindeki gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Erdoğan, Obama ile görüşmesi, basın özgürlüğü tartışmaları, Suriye, Paralel Yapı ve yeni anayasa ile ilgili şu mesajları verdi:

 Başkan Obama ile görüşmenizin ana ekseni ne idi?
Bir saate yakın görüştük. Görüşmenin ana ekseni, Suriye idi.

BATI'DA DA GÖZ YUMULMAZ

 Obama, zirvenin ardından sizinle birçok alanda verimli ortaklıkları olduğunu belirttikten sonra basın özgürlüğü eleştirilerini dile getirdi. Bunları size de ifade etmiş. Değerlendirmeniz nedir?
Gıyabımda o tür açıklama yapıldığını duyunca üzüldüm. Görüşmemizde sorduğunuz konular gündeme gelmedi. Eleştiri ile hakareti birbirinden ayırmak lazım. Türkiye'deki bazı gazetelerde, Cumhurbaşkanı için 'katil, hırsız' biçiminde manşetler atılıyor. Bu hakaretleri yapan gazeteler ve dergiler yayın hayatına devam ediyor. Türkiye'de diktatörlük olsa, o tür yayınlar nasıl yapılabilir?

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'I DUYGULANDIRAN ŞİİR

FEHRİYE ERDAL ÖRNEĞİ...

Hakaret ve tehdide Batı'da da müsaade edilmez. Daha geçenlerde Obama'yı Faceebook üzerinden tehdit eden biri tutuklandı. Merkel'e Almanya'da biri benzer bir şey yaptı, yine ceza aldı. ABD yasaları başkana tehdidi 5 yıla kadar hapisle cezalandırıyor. Hakaret ve tehdit, basın özgürlüğü ya da eleştiri diye değerlendirilemez. Obama, görüşmemizde bu konuları gündeme getirmiş olsaydı, bunları ona da söylerdim.

 ABD yönetimi kendi ülkesindeki olaylara rağmen niçin Türkiye'ye karşı basın ve ifade özgürlüğü konusunu baskı unsuru olarak kullanıyor?
Sizden önce bir araya geldiğim kanaat önderleriyle de Adalet Bakanlığı'nın açıklamasını paylaştım. Dinlediklerinde, aslında söyleyecek sözleri kalmıyor. Ama 'Ülkenin cumhurbaşkanı bunların çoğunun terörle bağlantılı olduğunu açıklıyor, peki bu durumda biz neyi savunuyoruz?' diyemiyorlar. Üst akıl dediğim olay da bu. Üst akıl, Türkiye üzerinde oyun oynuyor. Türkiye'yi bölmek, parçalamak güçleri yeterse yutabilmek. Türkiye olarak nice zamandır terörizmle mücadele halindeyiz. Ama burada Türkiye'deki terör saldırılarına değinen sadece bir iki kişi. Lahor'a değinen de sadece bir kişi oldu. Diğerleri sadece Paris ve Brüksel'i konuşmakla yetiniyor. Halbuki biz terör nedeniyle 40 bin can kaybı yaşamış bir ülkeyiz. Bunun görmezden gelinmesi kabul edilemez. Kaldı ki mesela Belçika'daki son olay öncesinde, 'Bu adam teröristtir' diye uyarmışız. Ama onlar serbest bırakmış. Hakeza, Fehriye Erdal'ın Belçika'dan iadesini istiyoruz ama oralarda elini kolunu sallaya sallaya dolaşabildiği, geçenlerde A Haber tarafından da görüntülendi. Terörle mücadele, kuru kuruya konuşmakla olmuyor. Hırsıza kilit mi dayanır?

A HABER FEHRİYE ERDAL'I BULDU
TSK, EN GÜZEL YANITI VERMİŞ

 Obama ile uçuşa yasak bölge, güvenli bölge konuları da gündeme geldi mi? 
Geldi. G-20'de, Suriye'de 98'e 45 km'lik bir alanın terörden arındırılmış güvenli bölge ilan edilebileceğine değinmiştik. 'O bölgede 500'er metrekarelik alanlarda konutlar yapalım; Suriye'deki insanları ve ülkemizdeki mültecileri oralara yerleşmelerim' dedim. Ne var ki damağa değecek bir şey varsa hiçbiri yanaşmıyor. Bir 3 milyar euro, daha sonra bir 3 milyar euro daha denildi. Peki geldi mi? Hayır Zaten, 'ba'de harabi Basra' (Basra harap olduktan sonra), gelse ne olur? 

 Genelkurmay Başkanlığı, Paralel sızmalara ve kalkışmalara asla izin verilmeyeceğini açıkladı. Bu konudaki değerlendirmeniz nedir? 
Türk Silahlı Kuvvetleri en güzel cevabı vermiş. İlave söze gerek yok!

KAYNAK VE HABERİN DEVAMI: SABAH

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.