1. HABERLER

  2. MEMUR HABER

  3. ADALET PERSONELİ

  4. Hakim savcı kararnamesinde son rötuşlar yapılıyor
Hakim savcı kararnamesinde son rötuşlar yapılıyor

Hakim savcı kararnamesinde son rötuşlar yapılıyor

Temmuzda yayımlanacak HSK yaz kararnamesi ile 2 bin dolayında yargı üyesi yeni bölgelere atanacak. Birçok ilin başsavcısını da değiştirecek kararname ile avukatlıktan hakim-savcılığa geçenlerin avukatlık yaptıkları illerde görev yapmalarına yasak geliyor

A+A-

Hakimler ve Savcılar Kurulu ( HSK) 1. Dairesi, adli ve idari yargı 2018 ana kararnamesi çalışmalarında sona geldi. Gazete Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre yeni kararnameyle çok sayıda il ve ilçe adliyesinde görevli hakim ve savcının yerinin değiştirileceği belirtilirken, kararnamenin kapsamının 2 bin civarında olması bekleniyor. HSK 1. Dairesi'nin kararnameyi 11 Temmuz'a kadar açıklaması bekleniyor. Kararname ile iş yoğunluğu bulunan bazı mahkemelere ilave hakim görevlendirmesi yapılacağı, çok sayıda il başsavcısının da değiştirileceği öğrenildi.

EŞLERE KIDEM KRİTERİ

HSK 1. Dairesi, kararnamede uygulanacak prensiplere ilişkin önemli kararlar da aldı. Buna göre, savcılıktan hakimliğe, hakimlikten savcılığa geçmeye yönelik talepler ihtiyaca göre değerlendirilecek. Eş durumu atamalarında kıdemli eş kıdemsiz eşe tabi olacak. Ancak kıdemsiz eşin meslekte 3 yılı doldurması koşuluyla, kıdemli eşin tercih edeceği bölgelere atama yapılabilecek. Bulunduğu yerde 5 yılını (Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde 3) tamamlayıp, meslekte 8 yılını dolduranların talepleri ve sicil durumlarının uygun olması halinde atamaları birinci bölgedeki yerlere yapılabilecek. Ancak Ankara ve İstanbul adliyelerindeki hakim ve savcı ihtiyacı nedeniyle bulunduğu yerde 2 yılını tamamlayıp meslekte 6 yılını dolduranların talepleri de değerlendirme kapsamına alındı. Hakkında soruşturma yapılan hakim ve savcılar, o yerde göreve devamının yargı erkinin nüfuz ve itibarına zarar vereceğine kanaat getirilmesi halinde bir başka yere atanacak.

TAŞINMA ŞARTI

Avukatlık mesleğinden hakim ve savcılığa geçenlerle ilgili de önemli bir prensip kararı ilk kez uygulanacak. Buna göre, en son avukatlık yaptıkları il ve ilçelerdeki ilk derece mahkemelerde görev yapan hakim ve savcılar, bulundukları yerdeki süreye bakılmaksızın (meslekte 5 yılını doldurmayanlar) bir başka bölgeye atanmak üzere kararname kapsamına alınacak. Birinci veya ikinci bölgede meslekte 2 yılını dolduranlar üçüncü bölgeye, üçüncü bölgede meslekte 2 yılını dolduranlar ikinci bölgeye, iki veya üçüncü bölgede meslekte 4 yılını dolduranlar ise birinci bölgeye atanabilecek. Bu durumda olan hakim ve savcılar, avukatlık yaptıkları il ve ilçelerde görev alamayacak.

Haber Türk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum