Hakim ve savcıların yeni maaşları

Hakim ve savcıların yeni maaşları

Adalet Bakanı, hakim ve savcılara yapılması planlanan zammı komisyonda açıkladı.

Hakim ve savcı maaşlarına zam öngören "yargı paketi" TBMM Adalet Komisyonu'nda görüşülüyor. Adalet Bakanı Bozdağ, bu düzenlemeyle maaşlara 1154 lira iyileştirme yapılacağını bildirdi.
 
TBMM Adalet Komisyonu, aramalarda "kuvvetli şüphe" şartını "makul şüphe"ye dönüştüren, hakim ve savcıların ücretlerinde artış düzenleyen, Yargıtay ve Danıştay'da daire ve üye sayısını artıran, Hakimler ve Savcılar Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin müzakerelerine devam ediyor.
 
'AVUKATLIK YAPMAYANLAR HAKİM VE SAVCI OLAMAYACAK'
 
Komisyonda Türkiye'deki hukuk fakültelerinin sayısının artmasına rağmen maalesef kalitenin düştüğüne işaret eden Bozdağ, avukatlığı belli bir süre yapmayan kişilerin hakim ve savcı olmasını engelleyecek gerekli adımları atacaklarını söyledi. Bozdağ, bu sene hakim ve savcı alımında, daha fazla avukat kaynağından almak için ilan yapıldığını ve bir kaç seneye kadar bu kadroların tamamen avukatlardan oluşacağını açıkladı.
 
Bozdağ, hakim, savcıların ve adliye personelinin maaşlarının daha da iyileştirilmesi gerektiğini belirterek, "Aldıkları ücretlerin kafi olduğunu düşünmüyorum. Ancak bunun bütçe imkanları çerçevesinde değerlendirilmesini istiyorum" ifadesini kullandı.

İNFAZ KORUMA MEMURLARINA MÜJDE 
 
İnfaz koruma memurlarının durumlarının gündeme getirildiğini anımsatan Bozdağ, "İnfaz koruma memurları zor bir görev yapıyor. Genel Kurul'un gündeminde olan güvenlik hizmetleri yasalaştığı zaman onlara yıpranma payı getirilecek, tazminatlarında da iyileştirme yapıyoruz" diye konuştu.
 
Adalet Bakanı Bozdağ, 14 Ağustos 2014 tarihi itibariyle yeni başlayan hakim ve savcıların maaşının 3 bin 939 TL olduğunu belirterek, "Bu düzenleme ile bin 154 TL iyileştirme yapılıyor, bunun kesintisi oluyor, bin 146 TL net maaşa yansıyor; toplamda maaşı 5 bin 85 TL olacak" dedi.
 
Birinci sınıf hakim ve savcıların maaşının 6 bin 986 TL olduğunu, iyileştirmeden sonra maaşlarının 8 bin 132 TL olacağını kaydeden Bozdağ, 35 yıl çalışmış birinci sınıf hakim emeklisinin maaşının ise 4 bin 934 TL, birinci sıfa ayrılmış hakim emeklisinin ise 4 bin 82 TL aldığını bildirdi.
 
Bozdağ, hükümetleri döneminde kamu çalışanlarının maaşlarında iyileştirme yaptıklarını ifade ederek, "2002'de en düşük kamu çalışanının aldığı para 392 TL idi, 2014'te yüzde 416 artışla 2 bin 15 TL oldu. Ortalama maaş ise 2002'de 578 TL, 2014'te 2 bin 368 TL" diye konuştu.

internethaber

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.