Abdurrahman Sorgun

Abdurrahman Sorgun

Haktan ve Halktan Gelen Mesaj

Seçim bitti. Halk %52,6 oy oranı ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tekrar güvenini tazelerken, Kasım 2015 seçimlerinde aldığı %49,5 lik oy oranına göre de %42,6 oranında oy alarak %6,9 oranında oy kaybı yaşadı.

Reis balkon konuşmasında halka ''mesajı aldık'' dedi. Ak Parti 81 ilin 69'unda oy kaybı yaşadığını görüyoruz. Bu oy kaybının elbette onlarca nedeni var. En önemli gördüğüm sebeplerden biri hiç şüphesiz yanlış aday seçimleri oldu. Halk özellikle bazı adayları kati suretle istemeyip Ak Parti Genel Merkez'i, Cumhurbaşkanlığı'na telefon ederek, sosyal medya veyahut mail aracılığıyla tepkisini gösterdi.

Zaman zaman bazı üst düzey yetkililere halktan gelen bu tepkileri şahsen ilettiğimde burun kıvırdıklarına, bir şey olmaz minvalinde hareketler yaptığına bizzat şahit oldum. O kadar içim burkuldu ve o kadar içim acıdı ki. Allah korusun bu burun kıvırma ve kibir dolu hareketler küllerinden yeniden alevlenen bir davanın yok olmasına neden mi olacaktı yoksa?

Küçük kafalar kişileri, orta kafalar hadiseleri, büyük kafalar da fikirleri konuşurdu ya hani. Küçük mü düşünmeye başlamıştık yoksa?

7 Haziran seçimlerinde de aynı şekilde halkla hiç alakası olmayan çok yanlış adaylar seçilmiş, netice olarak Halk kızgınlığını sandığa yansıtmıştı. Sonrasında 1 Kasım seçimlerinde bazı adaylar yenilenerek tekrar güven tazelenmişti

Aslına bakarsak daha önceki belediye seçimlerinde de aynı şekilde çok yanlış adaylar seçilmişti. Lâkin bu necip millet 17-25 Aralık kumpası seçim önüne denk gelince milli bir duruş sergileyerek liderinin ve partisinin arkasında durmuştu. Hemen hemen her seçimde şer odakları bu tür ayak oyunları ile türlü engellemelere kalkışmıştır ama milletimizin feraseti bu ayak oyunlarını bertaraf etmeye yetmiştir.

Allah'ın izni ve inayeti ile nice azınlık inanan topluluklar nice çoğunluk topluluklara galip gelecektir. Biiznillah gelmiştir de. Bedir savaşı bunun en güzel örneği değil midir? Allah Celle Celalühü sayıca kendilerinden çok üstün olan müşriklere karşı Müslümanlara önce 1000 melek daha sonra 5000 melek göndererek yardım ettiğini şu ayetlerde açıklıyor;

Rabbinizden yardım dilediğiniz zamanı hatırlayın. Hemen size, "Meleklerden peşi peşine gelen binlik kuvvetlerle ben size yardım edeceğim" diye cevap verdi.
 Bunu yalnızca müjde olsun ve kalpleriniz bununla yatışsın diye yaptı. Zaten yardım ancak Allah tarafındandır. Allah, kuşkusuz izzet ve hikmet sahibidir. (Enfal9-10)

O zaman inananlara şöyle diyordun: "Rabbinizin, indirilen üç bin melekle size yardım etmesi sizin için yeterli değil mi?"
 Evet, eğer siz sabır gösterip itaatsizlikten sakınırsanız, onlar şu anda süratle üzerinize gelseler bile rabbiniz size nişanlı beş bin melekle yardım edecektir. (Ali İmran 124-125)

Yine Müslümanların Peygamberin emrine uymadıkları zaman Uhut savaşını kazandıktan sonra neden kaybettiklerini unutmayalım.

Bedir savaşında Müslümanlar nasıl da kazandık, iyi çarpıştık gibi biraz gurura kapılmalarına karşın Allah azze ve celle Enfal suresi 17 ve 18. Ayette onların şahsında bizleri şöyle uyarmaktadır;

 Savaşta onları siz öldürmediniz, onları Allah öldürdü; (oku) attığında da sen atmadın, Allah attı; bunu da müminlere kendinden güzel bir lütufta bulunmuş olmak için yaptı. Allah her şeyi işitmekte, her şeyi bilmektedir. İşte size lütfu! Allah inkâr edenlerin tuzaklarını hep bozmaktadır.

Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan Beyin sorumluluğu yönetim şeklinin değişmesiyle daha da arttı. Önümüzdeki süreçte Ak Parti'yi ve kabineyi yeniden dizayn edecek. Rabbim yar ve yardımcısı olsun. Rabbim haktan ve halktan gelen mesajı doğru anlamayı ve idrak etmeyi kendisine ve ekibine nasip eylesin. Âmin.                                                         

                                                                  Selâm ve dua ile...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.