Halk Bankası'nın 'Katılım Bankası'na onay

Halk Bankası'nın 'Katılım Bankası'na onay

BDDK'nın, son toplantısında, Halkbank'ın katılım bankası kurmasına onay verildiği öğrenildi. Onayla birlikte süreç hızlandı.

Ercan Baysal

17 Aralık sonrası müşteri ve mevduat kaybı nedeniyle zor günler yaşayan Bank Asya'ya destek olmaya çalışan paralel yapının, kamu bankalarının kuracağı katılım bankalarına yönelik tüm engellemeleri boşa çıktı. Ziraat Bankası'nın ardından Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Halk Bankası'nın da katılım bankası kurmasına onay verdiği öğrenildi. Kurul'un Halk Bankası'nın katılım bankası kurmasına yönelik onayı, son toplantısında verdiği belirtiliyor. Onay ile birlikte Halk Bankası'nın katılım bankası kuruluş süreci hızlanırken, paralel yapının katılım bankalarının kuruluş aşamasını geciktirme çalışmaları da boşa çıkmış oldu.

Ziraat de kuruyor

Halk Bankası, Kurul onayı ile birlikte en az 300 milyon dolarlık sermaye ile banka kuracak. Halkbank, katılım bankası kurmak için BDDK'ya geçen ay başında ön izin başvurusu yapmıştı. Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) konuya ilişkin yapılan açıklamada, "Bankamız Yönetim Kurulu Kararı uyarınca Bankamız bağlı ortaklığı şeklinde kurulması planlanan katılım bankasının kuruluş işlemlerine ilişkin olarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'na ön izin başvurusu yapılmış olup gelişmeler kamuoyuna ayrıca duyurulacaktır" denilmişti. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Ziraat Bankası ile Ziraat Sigorta, Ziraat Hayat ve Emeklilik, Ziraat Yatırım Menkul Değerler ve Ziraat Teknoloji tarafından Türkiye'de 300 milyon dolar karşılığı Türk Lirası sermayeli katılım bankası kurmasına izin vermişti. Hem Halkbank hem de Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün yeni bankasının en az 300 milyon dolar sermaye koyması gerekiyor.

Ortadoğu ve Körfez'den fon akışı hızlanacak

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün de BDDK'ya başvurması ile birlikte Türkiye'deki katılım bankacılığı sektörüne yıl sonuna kadar 3 yeni kuruluş katılacak. Kamu bankalarının katılım bankası kurmasının faizsiz finans sektöründe pastayı büyüteceği belirtiliyor. Kamu bankalarının sisteme girmesi ile birlikte Ortadoğu ve Körfez ülkelerinden önemli miktarda fon akışının Türkiye'ye gelmesi sağlanırken, faiz hassasiyetine sahip daha fazla müşteriye de ulaşma imkanı sağlanacak. Öte yandan, Ziraat Bankası'nın geçen yıl BDDK'dan izin alınmasından sonra başlattığı kuruluş süreci tüm hızıyla sürüyor. Bankanın konuya ilişkin teknik altyapı kurma çalışmaları sürüyor. Personel alım süreci ile birlikte en geç yıl sonuna kadar İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere birçok şehirde 'Ziraat Katılım Bankası' tabelası ile hizmet verilmeye başlanılacak.

Star

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.