Hanefi Avcı: Bütün kurumlar tehlikede

Hanefi Avcı: Bütün kurumlar tehlikede

Haliç'te Yaşayan Simonlar kitabının yazarı, eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı hakkında Devrimci Karargah Davası'nda verilen 5 yıl 7 aylık hapis cezası Yargıtay'ca onandı.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın "Devrimci Karargah Örgütü" davasında "örgüt üyeliği" suçundan 5 yıl 7 ay 15 gün hapis cezasını onadı. Karara ilk tepki Hanefi Avcı'dan geldi. Avcı AKŞAM'a yaptığı açıklamada, "Böyle bir kararı bekliyordum. Kararın bu örgütün nasıl bir örgüt olduğunu milletimin görmesi açısından yararlı olduğunu düşünüyorum" dedi.

KARARA İTİRAZ EDECEĞİZ

Avcı'nın avukatı eski Emniyet Müdürü Emin Arslan ise devletin içine nüfuz eden yapının Yargıtay'ın 9'uncu dairesinde hala sürdüğüne dikkat çekerek; "karar 'yangından mal kaçırır' şeklinde oldu. Yargıtay Başsavcılığı'na itirazda bulunacağız. Karara düzeltme isteyeceğiz" diye konuştu.

BÜTÜN KURUMLAR TEHLİKEDE

Arslan kararla ilgili değerlendirmesinde şunları söyledi: "Hanefi Avcı gibi yıllarca terör örgütleriyle mücadele etmiş, devletin içindeki her türlü pisliğin dökülmesi için emek göstermiş muhafazakar bir kişinin sol terör örgütü mensubuymuş gibi ceza verilmesi son derece düşündürücüdür. Üstelik bu kararı alan ise Yargıtay'ın o bilinen meşhur dairesidir. Bu karar başta adliye ve polis teşkilatı olmak üzere devletin bütün kurumlarının nasıl bir tehlike ile karşı karşıya kaldığını açıkça ortaya koymaktadır."

BİZİM İÇİN SÜRPRİZ OLMADI

"Bunu bütün kamuoyu görmelidir. Avcı ile ilgili alınan karar devletin içine nüfuz eden bu örgüt ile her platformda her safahatta mücadele edilmesi gerektiğini anlatan bir karardır. Karar benim için sürpriz olmadı. Biraz hukuk bilgisi olan bir kişi kararın 'yangından mal kaçırır gibi' alındığını görür. ABD'deki liderlerinin 'Allah taksiratlarını affetsin' sözünün üzerine ben bu kararın geleceğini tahmin ediyordum. Tahminimde yanılmamışım. Yargıtay'ın 9'uncu dairesinde bu yapı hala varlığını sürdürüyor. Karar düzeltme için Yargıtay Başsavcılığı'na müracaat edeceğiz. Yargıtay Başsavcılığı'nın konuyu hassasiyet ile ele alacağına inanıyorum."

'Allah taksiratını affetsin'

Avcı'nın yıllarca terör örgütleriyle mücadele eden bir kişi olduğunu belirten Arslan, "ABD'deki liderlerinin 'Allah taksiratlarını affetsin' sözünün üzerine ben bu kararın geleceğini tahmin ediyordum. Tahminimde yanılmamışım. Alınan karar, devletin içine nüfuz eden bu örgütle her platformda ve her safahatta mücadele edilmesi gerektiğini anlatan bir karardır" şeklinde konuştu.

Akşam

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.