Haşim Kılıç'ın görev süresi doluyor

Haşim Kılıç'ın görev süresi doluyor

AYM'de Kılıç'ın, Yargıtay'da Alkan'ın görev süresi bitiyor

Fevzi ÇAKIR

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Haşim Kılıç, 13 Mart'ta yaş haddinden emekli oluyor. Bu nedenle AYM'de hem başkanlık hem de bir üyelik koltuğu boşalacak. Başkanlık seçimi takvimi başkanın görev süresinin dolmasına 2 ay kala başladığı için AYM ocakta seçim sürecine girecek. Başkan, genel kurul tarafından gizli oy ve üye tam sayısının salt çoğunluğuyla 4 yıl için seçilecek. 17 üyeden oluşan AYM Genel Kurulu'nda 9 kişinin oyunu alan başkan olacak.

HSYK'dan 66 kişilik 'Yargıtay' kararnamesi

3 İSİM GEÇİYOR

AYM'de başkanlık için Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanı Serdar Özgüldür ile başkanvekili Serruh Kaleli ve üye Zühtü Arslan'ın isimleri geçiyor. Yargı kulislerinde, Kaleli'nin görev süresinin dolmasına kısa süre kalması nedeniyle ara formül olarak başkan seçilebileceği ifade ediliyor. 2005'te dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından AYM üyeliğine seçilen Kaleli'nin görev süresi Eylül 2017'de dolacak. Özgüldür ise AYM Başkanı Kılıç'tan sonra en kıdemli üye. 2004 yılında Sezer'in Askeri Yüksek İdare Mahkemesi kontenjanından AYM üyeliğine seçtiği Özgüldür, 4 yıl daha görevde kalacak.

Özgüldür, AK Parti kapatma davasında "Sadece Hazine yardımı kesilsin" yönünde oy kullanmış, AK Parti kapatılmanın eşiğinden dönmüştü.

Yargı kulislerinde konuşulan son isim ise Zühtü Arslan. 2009-2012 yılları arası Polis Akademisi Başkanı olan Arslan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından 2012 yılında YÖK kontenjanından AYM üyeliğine seçildi. Akademisyenliği döneminde AYM'nin "367 kararına" tepki gösteren isimlerden biri olan Arslan, AK Parti'nin "sivil Anayasa" taslağı çalışmalarında da yer aldı.

YARGITAY KULİSLERİ

Yargıtay'da da başkanlık için kulisler hareketli. Başkan Ali Alkan'ın görev süresi Şubat 2015'te bitiyor. Son dönemde hükümetin tepkisini çeken açıklamalar yapan Alkan'ın yerine en güçlü aday, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Erbil. Kulislerde, Erbil'in hükümet ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile uyumlu çalışmasına dikkat çekiliyor. Ancak Yargıtay Başkanlığı için AYM'ye yeni seçilen 144 üyenin tercihi belirleyici olacak. Bu nedenle seçim sürecinde yeni isimler de gündeme gelebilir. Başkanlık için 13. Ceza Dairesi Başkanı İsmail Rüştü Cirit'in ismi de geçiyor.

ERDOĞAN, AYM ÜYELİĞİNE ÖZKAYA'YI SEÇTİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi üyeliğine ilk kez atama yaptı.

Danıştay Genel Kurulu Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Anayasa Mahkemesi üyeliğinden emekliye ayrılacak olan Zehra Ayla Perktaş'ın yerine Kadir Özkaya, Ülkü Erbük ve İbrahim Berberoğlu'nun isimlerini sundu. Erdoğan 3 isim arasından, eski AYM Raportörü ve Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu üyesi Kadir Özkaya'yı AYM üyesi olarak atadı. 52 maddelik yargı paketinin öngördüğü Danıştay ve Yargıtay'daki revizyon da başlıyor. Danıştay'da yeni kurulan 2 dairenin başkanı bugün belirlenecek.Yargıtay'da kurulan 8 yeni dairenin başkanlarının belirleneceği seçim ise pazartesi günü yapılacak.

ANAYASA MAHKEMESİ

HAŞİM KILIÇ:

-Doğum tarihi: 1950 Kırşehir

-Mezuniyet: Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi

-Önceki görevleri: Sayıştay üyesi

-Medeni durum: Evli ve 4 çocuk babası

SERRUH KALELİ:

-Doğum tarihi: 1954 Samsun

-Mezuniyet: Ankara Hukuk Fakültesi

-Önceki görevleri: Askeri savcı/Avukat/ TFF Disiplin Kurulu Başkanvekili

-Medeni durum: Evli ve 2 çocuk babası

PROF. ZÜHTÜ ARSLAN:

-Doğum tarihi: 1964 Yozgat

-Mezuniyet: Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi

-Önceki görevleri: Polis Akademisi Başkanı

-Medeni durum: Evli ve 4 çocuk babası

SERDAR ÖZGÜLDÜR:

-Doğum tarihi: 1955 İstanbul

-Mezuniyet: Kara Harp Okulu/ İstanbul Hukuk Fakültesi

-Önceki görevleri: Askeri savcı/Askeri Yüksek İdare Mahkemesi üyesi

-Medeni durum: Evli ve 1 çocuk babası

Habertürk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.