Hastane bazında ek ödeme değişiyor

Hastane bazında ek ödeme değişiyor

Hastane bazında ek ödeme değişiyor

T.C.
SAĞLIK BAKANLIĞI
TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU
İzleme, Ölçme ve Değerlendirme Başkan Yardımcılığı

Sayı : 49022165-010.99/ - 2014.5516.886 08 ARALIK 2014
Konu : 209 sayılı Kanun Değişikliği

26 Kasım 2014 tarihli ve 29187 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 19/11/2014 tarihli ve 6569 sayılı Kanunun 22 nci maddesi ile 4/1/1961 tarihli ve 209 sayılı Sağlık Bakanlığına Bağlı Sağlık Kurumları ile Esenlendirme (Rehabilitasyon) Tesislerine Verilecek Döner Sermaye Hakkında Kanunun 5 inci maddesinde bazı değişiklikler yapılmıştır.

1- Söz konusu değişiklik ile 209 sayılı Kanunun 5 inci maddesinin ikinci fıkrasına birinci cümlesinden sonra gelmek üzere;

"Sağlık Bakanlığı tarafından, Maliye Bakanlığının onayı ile belirlenen özellikli tıbbi işlemler karşılığı yapılacak ek ödemelerde, yüzde 800 ve yüzde 700 oranları bir kat artırılarak uygulanır."Cümlesi eklenmiştir.

Mezkur değişiklik doğrultusunda tavan ek ödeme oranlarında yapılacak olan arttırımlar, Maliye Bakanlığının onayı ile belirlenecek özellikli tıbbi işlemler karşılığı yapılacak ek ödemeler için söz konusudur. Söz konusu özellikli tıbbi işlemlerin belirlenmesine yönelik düzenleme yapıldıktan sonra kamu hastane birliklerine gerekli duyuru yapılacak olup, Kurumumuzca gerekli düzenleme ve duyuru yapılıncaya kadar 209 sayılı Kanunda yer alan "yüzde 800 ve yüzde 700 oranları bir kat artırılarak uygulanır" hükmü uygulanmayacaktır.

2- Yine anılan değişiklik ile 209 sayılı Kanunun 5 inci maddesinin üçüncü fıkrasının sonuna aşağıdaki cümle eklenmiştir.

"Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu, bu fıkrada öngörülen oranları kamu hastane birlikleri bazında hesaplamaya da yetkilidir; ancak bu halde dahi yüzde elli oranı, her bir sağlık tesisi bazında yüzde altmış beşi geçemez."

Söz konusu düzenleme ile sağlık tesisi bazında dağıtılan ek ödemenin kamu hastane birliği bazında da dağıtılabileceği hüküm altına alınmış olup, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu tarafından bu konuda gerekli mevzuat düzenlemesi yapılacaktır.

Gerekli mevzuat düzenlemeleri yapıldıktan sonra, Kurumumuz tarafından ek ödemenin birlik bazında dağıtılabileceği yönünde kamu hastane birliklerine gerekli duyuru yapılacak olup, Kurumumuzca gerekli düzenleme ve duyuru yapılıncaya kadar ek ödemeler mevcut durumda olduğu gibi sağlık tesisi bazında yapılmaya devam edecektir.

Bilgilerinizi ve konunun Birliğiniz dahilindeki tüm sağlık tesislerine duyurulması hususunda gereğini önemle rica ederim.

Uzm. Dr. Merve AKIN
Kurum Başkanı a.
Kurum Başkan Yardımcısı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.