1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Hayrettin Karaman: Tecavüzcüler idam edilmeli!
Hayrettin Karaman: Tecavüzcüler idam edilmeli!

Hayrettin Karaman: Tecavüzcüler idam edilmeli!

Türkiye'de fıkıh alanında otorite kabul edilen ünlü ilahiyatçı Hayrettin Karaman, tecavüzcülerin ve katillerin idam edilmesi gerektiğini söyledi.

A+A-

Yeni Şafak gazetesi yazarı Hayrettin Karaman, İslam hukukundan örnek vererek, idam cezasının gerekli olduğunu savundu.

Karaman, İslamiyet'in ilk yıllarında kasten ve haksız olarak birini öldüren kimsenin ceza olarak öldürülmesine 'kısas' dendiğine dikkat çekti.

MASUMLARIN HAYATINI KORUMAK İÇİN İDAM GEREKLİ

Karaman;"Ne yaparsa yapsın bir insan öldürülemez felsefesinin arkasında olanlar katilleri, halkın parasıyla besletiyor, sonra tekrar cinayet işlesinler diye salınmasına sebep oluyorlar. Canilerin, katillerin, tecavüzcülerin hayatlarını korumak için felsefe yapanlar masumların hayatlarını korumayı ihmal ediyorlar; halbuki masumların hayatlarını korumanın vazgeçilemez şartı katili idam etmektir." dedi. Karaman'ın "Kısasta hayat vardır" başlıklı yazısı şöyle:

KISAS SİZE GEREKLİ KILINDI

Ey iman edenler! Öldürülenler hakkında kısas size gerekli kılındı. Hüre hür, köleye köle, kadına kadın. Ancak her kime, kardeşi tarafından bir şey bağışlanırsa artık ona hakkaniyetle uymalı ve kalan diyeti ona güzellikle ödemelidir. Bu, Rabbinizden bir hafifletme, bir rahmettir. Bundan sonra kim haddi aşarsa ona elem verici bir azap vardır. / Kısasta sizin için hayat vardır, ey akıl sahipleri, umulur ki sakınırsınız" (Bakara: 2/178-179).

KISAS NE ANLAMA GELİR?

Kısas kelimesinin kökünde "izlemek, izini takip etmek ve kesmek" manaları vardır. Kısas öldürme suçunu ve suçlusunu takip ve sürüp gidecek ihtilafı kesme, bitirme mana ve maksadını ihtiva ettiği için bu ismi almıştır. Kasten ve haksız olarak birini öldüren kimsenin ceza olarak öldürülmesine (idam edilmesine) "kısas" denmiştir.

HADİSLER AYETLERİ DESTEKLİYOR

Öldüren efendi, öldürdüğü köle olursa Cahiliye Arapları kısas uygulamazlardı. Kölesini döven ve öldürenlere ceza verilmemesi zulmü Batı dünyasında da son asırlara kadar devam etti. İslam hukukunda Ebü Hanife ve Ebü Yüsuf bu ayet ile ilgili başka ayetleri bir arada yorumlamışlar ve

"bir köleyi öldüren hür kimse de ceza olarak kısas edilir" demişlerdir. "Kölesini öldüreni öldürürüz..."

mealindeki hadis de (Darimi, "Diyat", 7; Tirmizi, "Diyat", 18) bu hükmü desteklemektedir. Aynı anlayışın tabii bir sonucu olarak haksız yere gayrimüslimi öldüren Müslüman da kısas edilir.

KISAS CEZASINA ÇARPTIRILMALARI GEREKİYOR

Aksini ifade eden hadis, Müslümanlarla savaş halinde olan (harbi) gayrimüslimlerle ilgilidir.Müçtehitlerin çoğuna göre bir kimseyi haksız yere ve kasten öldürenler birden fazla olursa, sayıları ne kadar olursa olsun tamamı kısas cezasına çarptırılır.

İDAM CEZASI NİÇİN KALDIRILMAMALI?

Günümüzde kısas (haksız yere adam öldüreni idam etmek) birçok ülkede kaldırılmıştır, ama Doğu'da ve Batı'da (ABD) uygulanan ülkeler de vardır. "İdam cezası niçin kaldırılmamalıdır" sorusunun cevabını başka yazılarımda vermiştim. Siteme girenler bu yazıları bulabilirler. Gittikçe artan vahşet, tecavüzden sonra öldürme, işkence ederek öldürme, boşanmak isteyen eşi sokak ortasında delik deşik ederek öldürme, sivil veya resmi masum insanları ideolojik veya başka sebeplerle katletme olayları beni bu yazıyı kaleme almaya sevketti.

HALKIN PARASIYLA BESLEYİP SALIYORLAR

"Ne yaparsa yapsın bir insan öldürülemez" felsefesinin arkasında olanlar katilleri, halkın parasıyla besletiyor, sonra tekrar cinayet işlesinler diye salınmasına sebep oluyorlar.

Canilerin, katillerin, tecavüzcülerin hayatlarını korumak için felsefe yapanlar masumların hayatlarını korumayı ihmal ediyorlar; halbuki masumların hayatlarını korumanın vazgeçilemez şartı katili idam etmektir. (Yenişafak)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.