Herkese İyi Tatiller - 180 Ülke Nüfusundan Fazla Öğrencimize

Hollanda, Yunanistan, Portekiz, Çek Cumhuriyeti, Danimarka ve Finlandiya gibi yaklaşık yüz seksen ülkenin nüfusundan daha fazla sayıda öğrenci birinci dönem karnelerini alarak bana göre süresi kısa olan bir tatil dönemine girecek.

Aslında tatil kısa değil ama birinci ve ikinci dönem birbirinden bağımsız olarak çok uzun. Dönemler arasında Ramazan ya da Kurban Bayramı tatillerine benzer rutin tatiller olsa iki haftalık tatile fazla bile derim.

Tatil denildiğinde akla gelen kendi yaşadığı yerden ayrılarak otellere, tatil beldelerine gitmek değil her zaman. Elbette oralara da gidilecek ama daha elzem bazı faaliyetler yapılabilir karne tatilinde.

Akraba ziyaretleri yapılıp, nenelere, dedelere gidilebilir.

Bu ziyaretlerin, geçiyorduk uğradık, ateş alıp döneceğiz tarzında olmaktan ziyade yatıya kalınacak ziyaretler olması son derece isabetli olacaktır.

Yaşayan tarih niteliğindeki büyüklerle konuşulup deşarj olmalarına, kendilerini ifade etmelerine olanak verilebilir, tecrübelerinden yararlanılabilir.

Televizyon, bilgisayar, telefon, tablet çağının, başka bir ifadeyle kumanda ve kaydırma çağının yaşandığı son dönemlerde insanların birbiriyle konuşmaya o kadar çok ihtiyacı var ki. Bunu konuştukça daha iyi anlıyor insan.

Tatilde ödev yasak ama ben bir tane vereyim: Yaşayan tarih olan eli öpülesi bu insanların anlattıklarını video kaydı yaparak bir arşiv oluşturun. Sosyal medyada paylaşmak için değil, belge olması için, geleceğe ışık tutması için yapın bunu.

Devam edelim; samimi olunan ailelerin arkadaş olan çocukları birbirlerinin evine belli kurallar dâhilinde yatıya gidebilir.

Çocukların kendi yaşıtlarıyla zaman geçirmekten, ortak paylaşımlar yapabilecekleri insanlarla bir arada olmaktan hoşlandıklarını unutmayalım.

Tatilde ders çalışmanın yeteri kadar can sıkıcı olduğu konusunda birçok insanla hemfikiriz galiba.

Milli Eğitim Bakanlığı da bunu göze alarak tatilde ödev verilemeyeceğine dair bir genelge yayınladı.

Tatilde ödev verilmemesini fırsat olarak görüp dersi ve okulu hatırlatan her şeyden uzak durmak da doğru değil.

Her öğrenci kendi yaş seviyesine göre kitaplar seçerek okumalar yapabilir. Hatta kitap seçimi mevcut kitapçılar gezilmek suretiyle velilerle birlikte yapılırsa daha uygun olur.

Çocuklara kitap okuması telkin edilerek okumasını sağlamak zor ve çoğu zaman da sıkıcıdır. Doğru olan beraber kitap okumak ve kitapta yaşananlara dair yorumları beraber yapmaktır.

Veliler çocuklarının okumasını istediği kitapların belli bölümlerini onlarla beraber okuyarak da okuma sevgisinin yaşatılmasına katkıda bulunabilir.

Bir işi yaptırmanın en güzel yolu onu yaparak örnek olmaktır.

Çocuklar nasihatten ve sürekli tekrarlanan buyruklardan hoşlanmazlar. Birlikte haz alarak yapılan işlerin bir parçası olmayı daha fazla isterler.

Karnelerin iyi ya da kötü olması çocuklarımıza karşı hissedeceğimiz duygular için belirleyici olmamalı.

Sonuç iyi olsun kötü olsun kendimize çıkaracağımız bir pay mutlaka olmalıdır.

Bir dönem boyunca çocukların okuluna kaç kere gidilmiştir?

Öğretmenlerle kaç kere görüşülmüştür?

Eksik öğrenmelerin tamamlanması için çocuklara ne kadar destek sağlanmıştır?

Psikolojik sorunlarıyla ne kadar ilgilenilmiştir?

Arkadaş seçiminde yeterinde destek olunmuş, rehberlik edilmiş midir?

Dengeli ve düzenli beslenmesi konusunda gereken yapılmış mıdır?

Başarının önemli anahtarlarından biri olan sağlıklı uykuya ne kadar dikkat edilmiştir?

Sorular da cevapları da artırılabilir.

Özellikle ve öncelikle yapılması gereken birinci dönem neler doğru neler yanlış oldu şeklinde tespitler yapılıp bunların not edilmesi ve daha iyi nasıl yapılacağının planlamasının yapılmasıdır.

Unutulmamalıdır ki asıl başarı yaşadığı toplumla ve kendiyle barışık, yaşam becerileri gelişmiş çocuklar yetiştirmektir.

İçinde yaşadığı toplumun değerlerine yabancı, yaptığı işi sevmeyen mutsuz insanların varlığı hastalıklı toplumlar ortaya çıkaracaktır.

Öğrenciden öğretmene, hizmetliden yönetene eğitimin bütün paydaşlarına iyi tatiller dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.