1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. HGS kaçak geçiş sorgulama- HGS müşteri hizmetleri
HGS kaçak geçiş sorgulama- HGS müşteri hizmetleri

HGS kaçak geçiş sorgulama- HGS müşteri hizmetleri

HGS bakiye sorgulama işlemleri nasıl yapılır? HGS kaçak geçiş sorgulama işlemleri nasıl yapılır? HGS yüklemesi nasıl yapılır? işte HGS ile ilgili ayrıntılı bilgiler haber7.com'da..

A+A-

2012 yılından bu yana hayatıma giren Hızlı  Geçiş Sistemi(HGS) Boğaz Köprüleri ve Otoyol geçişlerinde ödeme işlemlerini hızlandırmıştır. Boğaz Köprüleri ve Otoyol geçişlerinde ödemelerin pasif RFID (Radyo Frekansı ile Tanımlama) teknolojisi kullanılarak gerçekleştirildiği ücretlendirme sistemine HGS sistemi deniyor. Peki HGS bakiye sorgulama işlemleri nasıl yapılır? HGS kaçak geçiş sorgulama işlemleri ve HGS yüklemesi nasıl yapılır? Haberimizin detaylarında HGS ile ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

17 Nisan 2012'de tarihinden itibaren kullanılmaya başlanan Hızlı Geçiş Sistemi, bakiye sorgulama, kaçak geçiş sorgulama ve yükleme işlemleriyle ilgili HGS PTT müşteri uygulaması vatandaşın hizmetine sunulmuştur. 

Vatandaşın hizmetlerle ilgili bilgi alması ve işlemlerini yapması oldukça kolaydır gerek mobil gerekse de internet üzerinden yapılan işlemler ile birlikte kişiler aboneliklerini kontrol edebilecektir. HGS işlemleri mobil olarak da vatandaşın hizmetine sunulmuştur.

HGS uygulaması hem İOS hem de Android tabanlı akıllı telefonlara indirilerek sunulan hizmetlerden yararlanılabilir. Mobil uygulamasından yararlanmak isteyen kişilerin uygulamayı market üzerinden telefonlarına indirmeleri yeterli olacaktır. Mobil üzerinden erişime açılan bilgiler yapılacak işlemlerin süre zarfını kısaltmış, kişilerin kurumlara gitmeden bilgi alabilmesi ve durumunu kontrol etmesi mümkün hale gelmiştir. Mobil uygulama sayesinde kaçak geçiş gibi sorgulamalarda dahi sunulan hizmetler sayesinde bilgi alınabilmesi mümkündür. Bu tür durumlarda yapılması gereken işlem, ilgili hizmet ekranına ulaşmaktır. Bu sayede herhangi bir sorun olmadan bilgi alınabilmektedir.

HGS Kaçak Geçiş Sorgulama nasıl yapılır?
Geçiş İhlali sorguma işlemleri mobil uygulamadan veya resmi internet adresi üzerinden sorgulanabilir. Sunulan hizmetlerde kişilerin kolay bir şeklide bilgi alması amaçlanmaktadır.  HGS kaçak geçiş sorgulama işlemleri uygulama üzerinden veya web adresi üzerinden sorgulanabilir.

Kaçak geçiş konusunda güncel bilgilere erişmek isteyen mobil olarak ya da resmi internet sitesi üzerinden bu konuda destek alabilmektedir. Sunulan hizmetlerde kişilerin kolay bir şeklide bilgi alması amaçlandığı gibi sadece plaka üzerinden kolay bir şekilde kaçak geçiş yapılabilmektir. Konuyla ilgili sizler de ücretsiz bir şekilde hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Üstelik bu konuda kişilerin ücretsiz olarak bilgi alabilir durumda olması da yapılan işlemlerde kolaylık sağlamaktadır.

HGS PTT müşteri uygulaması sayesinde belirtilen tüm imkanlara sizler de sahip olabilirsiniz. Online olarak sunulan hizmetler dahilinde herhangi bir sorun olmadan işlem yapılması amaçlandığı gibi sistemde bakımların yapılması halinde sadece belirli aralıklarla hizmet alınamayabilir.

HGS kartları
HGS sisteminde kullanılan kartların etiket tipi ve kart tipi olmak üzere iki farklı versiyonu mevcuttur. Sistemde kullanılan teknoloji pasif RFID(Radyo Frekansı ile Tanımlama) teknolojisidir. Pilsiz, çipli ve çok ince bir etikettir, aracın ön camına yapıştırılmaktadır. Etiket üzerine uygulanan koruma teknolojisi sayesinde yapıştırıldığı araçtan söküldüğünde kullanılmaz hale gelmektedir.

HGS kartı nereden temin edilir?

HGS etiket veya kartları ülke çapında PTT şubelerinden ve anlaşmalı bankalardan temin edilebilmektedir. HGS alım işleminde araç ruhsatı ve ruhsat sahibinin kimliği ile bizzat başvurması gerekiyor. Ruhsat başkasının adına ise yapılacak uygulama kesinliğe sahip değildir ve kurumdan kuruma farklılık gösterebilir.

Türkiye de köprü ve otoyollarda araçlar beş sınıf üzerinden ücretlendirilmektedir. HGS etiket ücreti   5, kart ücreti ise   15'dir. Sistem uygulanmaya başladığında kart alımında belirli bir miktar ön yükleme yapma şartı koşulmuştu ancak gelen yoğun tepki üzerine bu uygulama kaldırıldı. Müşteriler istedikleri miktarda ön yükleme yaparak sistemi kullanabilirler.

Ücret tarifesi yol ve araç sınıfına göre değişiklik göstermektedir. Mevcut 5 araç sınıfı aşağıda tabloda listelenmiştir.

25 Ekim 2015 tarihinde yürürlüğe giren yönetmelikle, motorsikletler 6. sınıf olarak ilave edilmiştir. 6. sınıfa giren motorsikletlerde 1.sınıf tarifesinin %50 si uygulanacaktır.

Araç Sınıfı Sınıfa Dahil Olan Araçlar
I. Sınıf Araçlar Dingil mesafesi 3,20 metre altındaki araçların dahil olduğu kategori
II. Sınıf Araçlar Dingil mesafesi 3,20 metre üzerindeki her türlü iki akslı araçların dahil olduğu kategori
III. Sınıf Araçlar Dingil sayısı üç olan her türdeki araçların dahil olduğu kategori
IV. Sınıf Araçlar Dingil sayısı dört ve beş olan her türdeki araçların dahil olduğu kategori
V. Sınıf Araçlar Dingil sayısı altı ve daha fazla olan her türdeki araçların dahil olduğu kategori

Akıllı sınıflandırma sayesinde maksimum aks sayısına göre sınıflandırılan araçlar geçiş esnasında devre dışı bulunan aksları mevcut ise sistem bunu algılayarak geçiş yapan aktif aks sayına uygun sınıf üzerinden ücretlendirecektir.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.