HİZMET İÇİ EĞİTİM MERKEZİ VE KAÇAN BİR FIRSAT DAHA

HİZMET İÇİ EĞİTİM MERKEZİ VE KAÇAN BİR FIRSAT DAHA

Elazığ üç tarafı sularla çevrili, Doğu Anadolu’nun demir kalesi olarak bilinen bir ilimiz olarak bilinmektedir. Tarihi ve coğrafi konumu ile kendine hayran bırakan bir ildir. İlimizi her alanda tanıtmak her Elazığlının borcudur. Ama ilimizi tanıtmak adına gayret göstermek her babayiğidin harcı değildir. 

“Palu Tarihtir, Tarih Palu’dur.” Sözünün tam karşılığı olan tarihi Palu ilçemiz, Golan Kaplıcaları ile doğal güzelliğe sahip Karakoçan ilçemiz, Ters Lalesi ile tanınan Arıcak ilçemiz, vişne rengi ile mermer çıkaran Alacakaya ilçemiz, Çırçır Şelalesi ve Keban Barajı ile Keban ilçemiz, Kara Leylek Kanyonu ve Kayısı ile tanınan Baskil ilçemiz, Hazarbaba ve Hazar Gölü ile Sivrice ilçemiz, Sakin Şehir unvanı  ile tanınan Ağın ilçemiz, maden rezervi ve tarihi yerleri ile Maden ilçemiz, Heybet Dağı ve Tarihi yerleri ile tanınan Kovancılar ilçemiz ve Unesco tarafından tescillenen Evliyalar Diyarı Harput ve daha benim sayamadığım birçok güzelliğe sahip olan ilimiz tanınırlığı açısından önemli fakat bu güzellikleri bakımından bilinmiyor. Herkesin bildiği bu güzellikleri neden yazdığıma gelecek olursak.

Türkiye’de Milli Eğitim Bakanlığına ait on tane Hizmet İçi Eğitim Merkezi bulunmaktadır. Bu iller Aksaray, Ankara, Erzurum, İstanbul, İzmir, Mersin, Rize, Van, Yalova illeridir. Van’da bulunan merkez yapım aşamasında olduğundan faaliyet göstermemektedir. Bu merkezlerin amacı merkez ve taşra teşkilatında görevli personelin, yetiştirilmelerini sağlamak, verimliliğini artırmak ve daha ileriki görevlere hazırlamak amacıyla kurulan merkezlerdir. Ancak bu amaçlar dışında bulunduğu ilin tarihi ve coğrafi güzelliklerini gelen misafirlere tanıtmak gibi bir misyona da sahiptir bu merkezler. Birçok kez katıldığım Hizmet İçi eğitim faaliyetlerinde eğitim çalışmaları bittiğinde bulunduğun ilin güzelliklerini tanıtmak amacıyla merkezde daha önce anlaşılan tur şirketleri bilgilendirmek amacıyla stant kurar. Sizde merkezde bulunmak yerine ilin güzellikleri görmek adına tur şirketi ile anlaşıp daha önceden görmediğin yerleri keşfe çıkarsınız. İlimizde de Hizmet İçi Eğitim Merkezi ile bu fırsatı yakalayabilirdik.

İlimize kazandırılacak bir Hizmet İçi Eğitim Merkezi ile hem ilimizi tanıtma fırsatı yakalardık hem de ilimize ekonomik bir girdi sağlardık. Çünkü Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenecek hizmet içi eğitim faaliyetlerinde ilimize her ay yaklaşık 200 kişi bu eğitimlere gelecekti. Yıl içerisinde yaklaşık 2 bin 500 kişi eğitime katılacak anlamına geliyordu. Böylece ilimizi hiç bir masraf yapmadan tanıma ve tanıtma fırsatı doğacaktı. Ayrıca ilimize gelen eğitimciler şehrimizi gezme fırsatı bulacak ve ilimize maddi bir getiri sağlama fırsatı olacaktı. Ancak bunu göremeyen ve destek vermeyenler sayesinde bu fırsattan yararlanamadık. Öğrendiğim kadarıyla bu fırsattan Şanlıurfa ilimiz yararlanacak. Şanlıurfa ilimizi bunu fırsata çevirmelerinden dolayı tebrik ediyorum. Bu fırsatı kaçırdık ve artık bunun gerçekleşmesi hayal oldu.

Yazımın başında da belirttiğim gibi ilimizi tanıtmak adına gayret göstermek her babayiğidin harcı değil. Yakinen tanıdığım Memur-Sen İl Temsilcisi Sayın İbrahim Bahşi her platformda bu konuyu gündeme taşıdı ve herkesten destek bekledi. Ancak yeterince destek gör(e)medi maalesef. Dedim ya herkesin harcı değil. İlk olarak STK Platformu Dönem Sözcüsü olduğunda bunu dile getirdi ve çok iyi bir dosya hazırlayarak dönemin bürokratlarına sundu. FETÖ terör örgütünün hain darbe girişimi sonrası Harput’ta bulunan lisenin Milli Eğitim Bakanlığına devredilmesinden sonra hemen kamuoyu oluşturmak adına hazırladığı dosyayı ilimizin siyasilerine ve bürokratlarına sundu. Çünkü bu ele geçmez bir fırsattı. Hemen bu krizi ilimiz adına fırsata çevirmek gerekirdi.

Hali hazırda bir kurum, yatakhanesi, yemekhanesi içerisinde bulunan ve çok büyük bir masraf yapmadan Hizmet İçi Eğitim Merkezine çevrilebilirdi. Ancak bu fırsatı da kaçırdık. Son olarak Sivrice ilçemizde yine hazır bulunan bir merkezi ufak dokunuşlarla hizmet içi eğitim merkezine dönüştürebilirdik. Ama deprem gerçeği ile karşılaştık ve Şanlıurfa ilimize yapılması ile artık imkânsız bir hale dönüştü. Sayın Bahşi bu projeyi sunarken de bazı kesimlerden ilimizin birçok sorunu varken buna ne gerek var diye söylenenler dahi çıktı. Ama projeyi istemeyenler proje ile ilimize gelecek olan maddi ve manevi katkıyı göremedi. Sayın Bahşi’ye verdiği bu emek ve mücadelesinden dolayı ilimiz adına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Hizmet İçi Eğitim Merkezi artık bir hayalden öteye gidemez. Ancak başka bir gerçeği buradan ilimizin kanaat önderlerine seslenmek istiyorum. Evet biz bu fırsatı kaçırdık. Ancak ilimiz için gerekli olan başka önemli atılımlar için de bir şeyler yapabiliriz. Çevre illerimizde yenilenmiş Hizmet binaları ve Öğretmenevleri varken bölgede önemli bir yere sahip ilimize modern hizmet binaları kazandırma noktasında bir şeyler yapmamız gerekiyor. Gelin ilimize yeni bir Milli Eğitim Hizmet binası ve Öğretmenevi kazandırma noktasında birlik olalım. İlimiz için elzem olan bu binaları ilimize kazandıralım.

Önceki ve Sonraki Yazılar