1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ASAYİŞ

  4. Hizmetli, ilçe milli eğitim müdürünün kumpasını anlattı
Hizmetli, ilçe milli eğitim müdürünün kumpasını anlattı

Hizmetli, ilçe milli eğitim müdürünün kumpasını anlattı

Kırklareli'nin Babaeski ilçesinde görevli bir hademe, geçen yıl aleyhinde ifade verdiği okul müdürüyle ilgili iddialarının, ilçe milli eğitim müdürünün kendisini tehdidi nedeniyle yaptığını itiraf etti.

A+A-

Babaeski'de eğitim skandalı!

Kırklareli'nin Babaeski ilçesinde, içinde İlçe Milli Eğitim Müdürü'nün de bulunduğu bir mobbing ve eğitim skandalı yaşandı. İlçedeki bir okulun müdürlüğü görevini yapan Mustafa Fıstık'ın, tayin olduktan 3 yıl sonra, birlikte çalıştığı hizmetli aracılığıyla ayrıldığı okulun okul aile birliği dosyalarını çaldığı iddia edildi. Yine iddialara göre, Babaeski İlçe Milli Eğitim Müdürü K. T., hizmetliyi tehdit ederek okul aile birliği dosyalarını çaldığı ve Fıstık'a götürdüğü şeklinde yalan beyanda bulunmasını istedi. Hizmetlinin ifadesini beğenmeyen İlçe Milli Eğitim Müdürü Tokat'ın, Mustafa Fıstık'ı yakacak şekilde ifade vermemesi halinde hizmetliyi, "emekliliğini yakacağı" yönünde tehdit etti. Bu yönde geçen yıl ifade veren hizmetli, emekli olması sonrasında, Savcılığa giderek geçen yıl yaşadıklarını tek tek anlattı.

"NÜFUZUNU KULLANARAK BENİ MAĞDUR ETTİ"

"Bana kumpas kurarak nezarete attırdılar" diyen Okul müdürü Mustafa Fıstık, "O dönemde, sendikal görevim nedeniyle uğradığım haksızlığın sonuçlarını yaşamaya devam ediyorum. Şu anda haftada bir karakola gidip imza veriyorum. Ayırca yurt dışına çıkma yasağım var. İftirayı atan kişi Babaeski İlçe Milli Eğitim Müdürümüdür. Beni suçlamasının sebebi şudur: Ben okul müdürüydüm. Eski hizmetlime okuldan ayrıldıktan üç yıl sonra sözde 'Sen okula git okul aile birliği dosyalarını al bana getir' demişim. Hizmetli de ilçe milli eğitim müdürünün kendisini tehdit etmesiyle adliyeye gidiyor benim aleyhime ifade veriyor. Bunun üzerine çocuklarımın gözü önünde evim arandı. Yapılan aramada evimde bir şey bulunamadı. 16 Temmuz 2018'de gözaltına alındım. Geceyi nezarette geçirdim. Sabah 07:00'da da uyuşturucu operasyonunda yakalananları benim odama koydular. Sonrasında mahkemeye çıktık adli kontrol uygulanarak serbest bırakıldım. Aradan 7 ay geçtikten sonra aleyhimde tanıklık yapan hizmetli vicdan azabı çekerek savcılığa tekrar gitti ve aslında ifadesinin doğru olmadığını, benim okuldan tayin olduktan sonra beni bir daha görmediğini, ilçe milli eğitim müdürünün tehdit ve şantajı ile ifade verdiğini söyledi." ifadelerini kullandı.

"BENİ TEHDİT ETTİ"

Olayla ilgili görüşünü sorduğumuz hizmetli Sami Kulaoğlu ise, "Babaeski İlçe Milli Eğitim Müdürü K. T. ve Mustafa Fıstık'ın aralarının neden açık olduğunu ben bilmiyorum. Ancak Ben tayin olduğum okuldan başka bir okula geçerken özlük dosyamı almak için eski okula gittim. Sonra okul müdürü beni şahsi numaramdan arayarak ilçe milli eğitim müdürünün beni İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne çağırdığını söyledi. Ben de apar topar oraya gittim. K. T.'ın odasına gittiğimde bana hitaben '2015 yılına ait okul aile birliği dosyalarını sen aldın, sen suçlusun, bu defterler bir tek Mustafa Fıstık'ın işine yarar sen onun için bu defterleri çaldın' dedi. Ben almadığımı söylesem de bana 'Seni açığa aldırırım, mahkemelerde sürünürsün, derdini kimseye anlatamazsın, ailen perişan olur, Babaeski'ye rezil olursun, 25 yıllık memuriyet hayatın boşa gider, seni emekli bile ettirmem' diyerek tehdit etti. Ben de kendisinin İlçe Milli Eğitim Müdürü olduğu için dediklerini yapabileceğine inandım ve korktum. Beni zorla kendi arabasıyla Cumhuriyet Başsavcılığı'na götürdü. Bana Mustafa Fıstık aleyhine ifade vermemi söyledi, ben de yaptım. Şimdi emekliyim yaptığım şey yüzünden vicdan azabı çektiğim için gidip Mustafa Fıstık adına verdiğim ifadeyi değiştirdim ve hepsini ilçe milli eğitim müdürünün beni tehdit ederek bu ifadeyi verdiğimi, Mustafa Fıstık'ı tayin olduktan sonra hiç görmediğimi anlattım" şeklinde bilgi verdi.

"ATILAN İFTİRA, UYGULANAN BASKI KARŞILIKSIZ KALMAMALIDIR"

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi, Mustafa Fıstık'a kurulan kumpasa tepki göstererek, şunları söyledi:

"Makam mevki için her türlü yolu mübah görenler şunu iyi bilmelidir ki, baskı yaparak, çamur atarak varacakları bir yer yoktur. Eski İlçe Temsilcimiz Mustafa Fıstık'ın yanındayız. 'Ben arkası çok güçlü biriyim, ben istediğim her şeyi yapabilirim, bunun için de istediğim kişiye istediğimi yapabilirim' diyerek kumpas kuranlar, hizmetliye 'Sen şu ifadeyi vermezsen senin emekliliğini yakarım' şantajı yapanlar; attıkları iftiraların, uyguladıkları baskıların, başvurdukları şantajın hebasını yargı önünde verecekler ve hak ettikleri cezayı alacaklardır. Bunun için elimizden geleni yapacağız. Eğitimci kimliğini taşıyan birinin mobbingle, çevre baskısıyla, makam baskılarıyla kişileri itibarsızlaştırmaya çalışması kabul erilebilir bir şey değildir. Bu tür şahısların eğitim camiasında bulunuyor olması, eğitime yapılmış en büyük darbedir. Milli Eğitim Bakanlığı'nı bu konuya el atmaya, gerekeni yapmaya davet ediyoruz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.