1. HABERLER

  2. MEMUR HABER

  3. ADALET PERSONELİ

  4. HSYK: 88 hakim savcıyı paralelden uzaklaştırdık
HSYK: 88 hakim savcıyı paralelden uzaklaştırdık

HSYK: 88 hakim savcıyı paralelden uzaklaştırdık

Paralel Yapı soruşturması kapsamında, toplam 88 hakim ve savcı görevden uzaklaştırıldı. Beşi kesinleşmiş toplam 14 ihraç kararı verdik. Cumhuriyet tarihinde böyle bir sayı yok

A+A-

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkan Vekili Mehmet Yılmaz, devlet içindeki Paralel Yapılanma ile ilgili yürütülen soruşturmanın İtalya'da geçmişte yürütülen P2 Mason Locası soruşturması ile benzerlikler gösterdiğini söyledi. Yılmaz, bu nedenle İtalya'daki meslektaşlarının kendilerini, diğer ülkelerdeki hukukçulara göre daha kolay anladığını belirtti. HSYK'nın, Paralel Yapı ile ilgili soruşturmalar kapsamında toplam 88 hakim-savcıyı görevden uzaklaştırdığını kaydeden Yılmaz, "Beşi kesinleşmiş toplam 14 ihraç kararı verdik. Cumhuriyet tarihinde böyle bir sayıya ulaşılamadı" dedi.

 

AYM kararındaki 'Gülenci hakim-savcılar birlikte hareket ediyor' cümlesinden 'örgütlü suç' sonucu çıkar mı?

Zaten sanık hakimler terör örgütü ile işbirliği halinde atılı suçları işlemekten yargılanıyor. Yargılayan Yargıtay dairesi terör suçlarına bakan daire. Soruşturmayı yapan müfettişin saptamaları üzerine biz adı geçenleri görevden uzaklaştırıp, son raporun tarafımıza ulaşması üzerine işledikleri suçlar nedeniyle kovuşturma izni verdik, şu anda atılı suçtan yargılanıyorlar. AYM'nin son kararı bu kararımızın doğruluğunu gösterir nitelikte.

 

Gülen Örgütü'nün yargıdaki etkinliği kaç hakim-savcı ile ifade edilebilir. 5000'li rakamlardan bahsediliyor.

Herkes kafasına göre bir sayı veriyor. 33 yıllık yargıcım, teşkilatı tanırım. Net sayı veremem ama şunu biliyorum: Yargıda seçime bağımsız girdiğini söyleyen 11 ayrı kişi 5000'e yakın oyu alamaz. Bu imkansız. Biz sayı ile ilgilenmiyoruz. Sayı ne olursa olsun yargı içinde hiçbir örgütlenmeye, adaletin yaralanmasına izin vermeyeceğiz.

 

HSYK, Paralel Yapı ile mücadelede neler yaptı?

Göreve başladığımızdan beri hukuksuzlukları saptanan 88 hakim ve savcıyı görevden uzaklaştırdık. 5'i kesinleşen 14 ihraç kararı verdik. Cumhuriyet tarihinde ihtilal dönemleri dahil böyle bir sayıya ulaşılmadı. Görevden uzaklaştırılan hakim-savcılar çok önemli olan soruşturma ve davaların hakim ve savcıları. Soruşturmaların yavaş yürüdüğünden yakınılıyor ancak gözden kaçırılan bir husus var. Haklarında soruşturma yapılan hakim ve savcılar anayasal teminata sahip devlet görevlileri. Soruşturma sürelerini uzatan yasal engeller mevcut.

 

Kozmik Oda soruşturmasında ne tür hukuksuzluklar tespit ettiniz?

Kozmik Oda soruşturması henüz sonuçlanmadı. O nedenle bu konu hakkında konuşmam doğru olmaz. Bu arada İstinaf Mahkemeleri'ni faaliyete geçirdik. 1054 1. sınıf hakim ve savcı ataması yaptık. Devlet, millet ve adalet sevdası olan yeni bir hukukçu nesli geliyor. Bu nesil her türlü ideolojiden arınmış, hukuk idealinde birleşen bir hukuk nesli olacak. Geçmişte karı-koca olan hakim ve savcıların birbirine karşı etkilenmeden bağımsız karar verdiğine çok şahit oldum. Tekrar bunun tesisine çalışıyoruz. Baştaki kararlılığımız hiç değişmeyecek. Söz verdik, insanlar adliyeye güvenle girecek, huzurla ayrılacak. Bunu gerçekleştirene kadar kendimizi başarılı saymayız.

 

İTALYA'DAKİ P2 LOCASORUŞTURMASI GİBİ

Mağdurlarıçok olan, klasörlerce evrakın bulunduğu soruşturmalar dünyanın her ülkesinde karşılaşılabilecek hususlar değil. Sadece İtalya, P2 Mason Locası soruşturmalarında kısmen bize benzer durumlarla karşılaştı. Bu yüzden İtalyan meslektaşlarımız bizi daha iyi anlayabiliyorlar, ama diğerleri hala anlamakta zorlanıyorlar. Çünkü hakim ve savcıların bu tür hukuksuzluklar yapabileceklerine inanamıyorlar. Biz de en başta anlamakta zorlanmıştık ama bunlar gerçek.

ABDURRAHMAN ŞİMŞEK / Sabah

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.