1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hükümet 3 ayda vaatlerini tamamladı
Hükümet 3 ayda vaatlerini tamamladı

Hükümet 3 ayda vaatlerini tamamladı

Taşeron işçilere kadro verilmesi kararının ardından, Hükümet'in Eylem Planı kapsamında gerçekleştirilmesi planlanan 3 aylık vaatlerin tümü tamamlanmış oldu.

A+A-

Taşeron işçiye hem asıl iş hem de yardımcı iş tanımı kapsamında kadro verildi. kamuda görev alan 740 bin taşeron işçinin yıllardır heyecanla beklediği haberi Başbakan Ahmet Davutoğlu verdi. Taşerona kadro müjdesinin ardından, Davutoğlu'nun açıkladığı 64. Hükümet'in Eylem Planı kapsamında gerçekleştirilmesi planlanan 3 aylık vaatlerin tümü 90 günlük süre içerisinde tamamlanmış oldu.

Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan başkanlığında çalışmalarını yürüten Reformların Koordinasyonu ve İzlenmesi Kurulu, vaatlerin belirlenen süre içerisinde yerine getirilmesini sağladı.

İŞTE HÜKÜMETİN ÇALIŞMA HAYATINDA 3 AYDA YAPTIĞI YENİLİKLER
Buna göre 29'u "ekonomik ve sosyal politikalar", 10'u "gençlik", 5'i "tarım" alanında olmak üzere 44 vaat 90 günde hayata geçirildi.
ŞUBAT ATAMASI: 30 BİN ÖĞRETMEN ATANDI!
Eğitime yönelik vaatlerden 30 bin öğretmenin atanması 10 Şubat 2016 itibarıyla gerçekleştirildi.

İŞ KURAN DESTEKLERE VERGİ MUAFİYETİ VE 50 BİN DESTEK
Gençlere 50 bin liraya kadar karşılıksız destek imkanı getirildi. Öte yandan iş kuran gençlere 3 yıl gelir vergisi muafiyeti tanındı.

ÇALIŞAN KADINA DOĞUM İZNİ
Hükümetin çalışan kadınlara doğum yapmaları halinde sunacağı imkanlar da yasalaştı.

Buna göre, doğum nedeniyle ücretsiz izinde geçen sürelere memuriyet kıdeminde değerlendirilme imkanı getirildi. Doğuma bağlı olarak ilk çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay, üçüncü ve üzeri çocukta 6 ay yarı zamanlı ve tam ücretli çalışma hakkıyla çocuğun okula başlama yaşına kadar kısmi süreli kısmi ücretli çalışma hakkı tanındı.

ASGARİ ÜCRET BİN 300 LİRAYA YÜKSELDİ
Hükümetin vaatleri arasında yer alan asgari ücretin net 1300 liraya yükseltilmesi bu yıl itibarıyla hayata geçirildi.

İŞÇİ VE BAĞKUR EMEKLİLERİNE YILDA BİN 200 LİRA
Tüm işçi ve Bağ-Kur emeklilerine yılda 1200 lira verildi. SSK ve Bağ-Kur kapsamında emekli olanlara yönelik düzenlemeden yaklaşık 9,5 milyon emekli, dul ve yetim yararlandı.

ESNAFA 30 BİN LİRA FAİZSİZ KREDİ
Hükümetin reel ekonomiye yönelik vaatleri de 90 günlük süre zarfında hayata geçirildi. KOSGEB'den hibe desteği almayan esnaf ve sanatkarların makine, ekipman ve demirbaş alımları, işyeri modernizasyonu veya hammadde ve sermaye ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla 16 Aralık 2015-31 Aralık 2016 tarihleri arasında 30 bin liraya kadar yüzde 100 faiz indirim oranı uygulanarak, sıfır faizli kredi imkanı getirildi.TARIMA DESTEK
Hükümetin tarıma ilişkin vaatlerinden ilki, yemde ve gübredeki KDV'nin kaldırılması oldu. Seracılık yapan çiftçilere 16 Aralık 2015 - 31 Aralık 2016 tarihleri arasında 100 bin liraya kadar faizsiz kredi kullanabilme imkanı sunuldu.

KONUT HESABA 15 BİN LİRA DEVLET KATKISI
Konut sahibi olmayan Türk vatandaşlarına yurt içinde satın alacakları ilk ve tek konut için mevduat veya katılım bankalarının yurt içi şubelerinde TL cinsinden konut hesabı açmaları, asgari 3 yıl boyunca sistemde kalmaları ve konutu satın almalarını müteakip ilgili bankaya başvurmaları halinde hesapta biriken toplam tutarın yüzde 20'sini ve azami 15 bin lirasını geçmeyecek tutarda devlet katkısı ödenecek.

GENÇLERE VE YOKSULLARA BEDAVA İNTERNET
Gençlere ve yoksul ailelere ücretsiz internet erişimi ile göçer ve yarı göçerlerin çocuklarının okullaşmasına yönelik düzenlemeler de tamamlandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.