Hükümet, Alevi açılımına hazırlanıyor

Hükümet, Alevi açılımına hazırlanıyor

Hükümet, Alevi açılımına hazırlanıyor. Buna göre Alevilik seçmeli ders olacak; Din dersinde Alevilik de anlatılacak; bürokraside Alevilere yönelik önyargı kırılacak; cemevlerinin giderleri karşılanacak

YAHYA BOSTAN
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yarın gerçekleşecek Tunceli ziyareti merakla beklenirken SABAH, hükümetin yeni Alevi açılımında gündemine aldığı radikal adımların detaylarına ulaştı. Buna göre Kürtçe gibi Alevilik de seçmeli ders olacak, din dersi kitaplarındaki Alevilik bölümü detaylandırılacak. Davutoğlu'nun Avustralya ve Filipinler gezisinden döner dönmez topladığı zirvede çözüm sürecinin yanı sıra Alevi açılımıyla ilgili detaylar da masaya yatırıldı. Altı bakanın katıldığı ve yaklaşık dört buçuk saat süren zirvede masada ele alınan ve önümüzdeki dönemde gündeme gelmesi beklenen adımlar şöyle:

CEMEVLERİNİN GİDERLERİNE DESTEK

Cemevlerinin statüsü konusunun nasıl çözüleceğine ilişkin henüz somut bir formüle ulaşılamadı. Bu kapsamda çalışmalar çeşitli alternatifler üzerinden devam ediyor. Ancak hükümet cemevlerinin su, elektrik ve maaş gibi giderlerini karşılamakta kararlı. Bununla ilgili ilke kararı alındı. Şimdi formülasyon üzerinde çalışılıyor.

BÜROKRASİDEKİ ALEVİ ÖNYARGISINA ÖNLEM

Üzerin de durulan en önemli konulardan birisi bürokrasiyle ilgili. Hükümet bürokraside Alevi vatandaşlara karşı önyargılı yaklaşıldığı iddialarının üzerine gidecek. Üst düzey bürokrasi şeması incelenecek. Alevilikle ilgili tıkanıklıklar varsa bu tıkanıklıklar açılacak. Atamalarda eşitsizlik yapılıyorsa buna karşı önlem alınacak.

DİN DERSİNDE ALEVİLİK BÖLÜMÜ

Hükümetzorunlu din dersini kaldırmayı düşünmüyor. Öğrencilerin temel düzeyde din kültürü ve ahlak bilgisi alması, din ve inançları tanıması isteniyor. Bu temel politikada değişiklik olmayacak. Ancak zorunlu din dersinde Alevilik bölümü detaylandırılacak. Bu bölümü Alevi kanaat önderleri yazacak. Amaç sadece Alevilerin değil, Sünni öğrencilerin de Alevilikle ilgili doğru ve detaylı bilgi alması, bu konudaki önyargıların kırılması.

Dedelere umre gezisi

Alevidedelerle ilgili çalışma yaparak bazı adımlar atılması planlanıyor. Ele alınan adımlardan birisi Alevi dedelerin Mekke'ye umre, Kerbelaya da ziyaret için gönderilmesi olduğu öğrenildi.

Alevilik seçmeli ders olacak

Hükümetin üzerinde durduğu sürpriz adım Aleviliğin seçmeli ders olarak devlet okullarında okutulması. Milli Eğitim Bakanlığı konuyla ilgili çalışma yapacak. Hükümet benzer bir adımı çözüm sürecinde Kürtçe için atmıştı.

Sabah

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.