1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hükümetten dağa çıkışlara önleyecek yeni plan
Hükümetten dağa çıkışlara önleyecek yeni plan

Hükümetten dağa çıkışlara önleyecek yeni plan

Hükümet terörle mücadelenin toplumsal boyutuyla ilgili atılacak adımları masaya yatırdı. 'Toplumsal İnşa ve İhya' isimli planın temelinde bölge insanının devlete olan güvenini pekiştirmek var.

A+A-

DEVLET, ANNELER VE ÇOCUKLARLA EL ELE TERÖRÜ BÖLGEDEN SÖKÜP ATACAK

Hükümet, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yürütülen operasyonlarla terör örgütü PKK unsurlarını etkisiz hale getirirken eş zamanlı olarak "Toplumsal İnşa ve İhya Planı"nı da hayata geçirecek. Bölgede yıkılan evler ve dükkanlar 6-12 ay içinde inşa edilecek, tarihi dokusuna uygun yeni kentler kurulacak. Ancak planın en önemli bölümünü doğu-batı kaynaşması ve halkın devlete olan güveninin pekiştirilmesi oluşturacak. Bu kapsamda da öncelikli olarak gençler ve kadınlar kazanılacak. Son yapılan Bakanlar Kurulu ve AK Parti MKYK toplantılarının en önemli gündem maddesi terörle mücadelede güvenlik önlemlerinin yanı sıra topluma yönelik atılacak adımlar oldu. Güvenlik ve istihbarat birimleri, "Operasyonlar sırasında bölge halkı terör örgütü ve uzantısı HDP'ye destek vermedi. Ama bugünkü durum, verilen desteğin mutlak anlamda bittiğini de göstermiyor. Halk ortada, gri bir alanda duruyor. Vatandaşın kazanılması için güven artırıcı adımlar atılması gerekir" tespiti yaptı.

 

ÜÇ AŞAMALI PLAN HAZIRLIĞI

Bölge halkının batı ile kaynaşması, devlete olan güvenin artmasına dönük üç aşamalı bir plan devreye sokulacak. Acil, orta ve uzun vadeli planlar devreye girecek. Planın kısa vadeli aşamasında iftar programları vesilesiyle halkla kurulacak sıcak temas var.Orta vadede yapılan yardımların devamı sağlanırken vatandaşla daha köklü ilişler kurmaya dönük başka adımlar atılacak. Uzun vadeli plan ise istihdam, yatırımlar gibi daha soluklu, bölgenin çehresini tamamen değiştirmeye yönelik olacak.

 

GENÇLER VE ANNELER KAZANILACAK

Bu üç aşamalı plandaki öncelikli kitle gençler ve anneler olacak. Projeler genel olarak bu iki kitleyi kazanmaya dönük olarak hazırlanacak. Annelerin çocuklarını terör örgütünün propagandasından koruması, dağa çıkmalarını önlemesi, çıkanların da geri getirilmesi hedeflenecek. Geri dönüşler için kanaat önderlerinden de gerektiğinde katkı alınacak. Gençlerin terör örgütü PKK'nın vaatlerine kanmaması için batı illerini ve dolayısıyla başka bir Türkiye olduğunu görmesine dönük adımlar atılacak. Eğitim ve istihdam olanakları arttırılacak. Gerekirse devlet fabrikaları kendi kurup işletecek. Gençlere iyi bir yaşam alternatifi sunulacak.

 

'ÇOCUKLARIMIZI KURTARIN' TALEBİ

Son dönemde devletin ilgili birimlerine çok sayıda ailenin başvurup, çocuklarının terör örgütü PKK'nın elinden kurtarılmasını istediği öğrenildi. Dağdaki çocuklardan da bu yönde talepler geldi.

 

KANAAT ÖNDERLERİYLE İŞBİRLİĞİ

Önümüzdeki dönemde kanaat önleri de devreye sokularak bu çocukların kurtarılmasına ilişkin girişimler başlatılacak. Doğubatı kaynaşması, halkın devlete olan güveninin pekişmesi için bölgede görev yapan kamu görevlilerinin vatandaşa davranışları ile ilgili de bazı düzeltmeler yapılacak. Kamu görevlileri vatandaş ile "eşitler ilişkisi" kurmaya özen gösterecek. Yani valisinden tüm memur kadrosuna kadar bölgede çalışan kamu görevlilerinin, vatandaşa tepeden bakmak, arasına mesafe koymak yerine eşiti gibi davranması sağlanacak. Kamu çalışanları, vatandaş ile iftar yaparak, günlük hayat içinde sokakta sohbet ederek daha iyi ilişkiler kuracak.

 

İFTARLARIN BİRLEŞTİRİCİ GÜCÜ

Acil eylem planı kapsamında, AK Parti'nin ramazan ayında bölgedeki iftar programları hazırlandı. İlk etapta en az 10 bin aileye ulaşılacak. Hem bağların güçlendirilmesi sağlanacak hem de halkın temel ihtiyaçları karşılanacak. Bu iftarlar vesilesi ile kurulan temasların yanı sıra, bakanlar ve milletvekillerinin izlenimlerine göre orta vadeli plan yürürlüğe girecek.

ZÜBEYDE YALÇIN / Sabah

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.