1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İki öğretim üyesinden skandal rapor!
İki öğretim üyesinden skandal rapor!

İki öğretim üyesinden skandal rapor!

Birileri yine şehirleri savaş alanına çeviren ve bombalar döşeyen PKK'ya karşı başlatılan operasyonu durdurmanın peşinde...

A+A-

Paralel Yapı ile yakın ilişkileri olduğu bilinen, biri Diyarbakır, diğeri Mardin Üniversitesi öğretim üyesi Vahap Coşkun ve Cuma Çiçek, hükümetin son dönemde PKK'ya karşı başlattığı operasyonlar üzerine sahaya indi.

İki öğretim üyesi “Dolmabahçe'den Günümüze Çözüm Süreci: Başarısızlığı Anlamak ve Yeni Bir Yol Bulmak” başlıklı skandal bir rapor hazırladı.

Yenişafak Yazarı Ali Bayramoğlu, Vahap Coşkun ve Cuma Çiçek bu raporunun ayrıntılarını köşesinden paylaştı.

ÇÖZÜM SÜRECİNİN BİTMESİ TAHRİBAT YARATMIŞ!

“Çözüm Süreci'nin sonlanması ve özellikle 16 Ağustos 2015 tarihinden bu yana uygulanan sokağa çıkma yasakları ve artan kent çatışmaları (...) insani, toplumsal, mekânsal ve sosyo-ekonomik yıkımın yanı sıra sosyo-politik açıdan da dikkate değer tahribatlar yarattı”

"DEVLETİN BU SORUNU SİLAHLA HALLETMESİ MÜMKÜN DEĞİL"

Devletin de bu sorunu silahla halletmesinin mümkün olmadığını tekrar ediyorlar ve şunları sıralıyorlar:

“Kürt siyaseti, kuvvetli bir toplumsal tabana ve kurumsal yapılara dayanıyor. Parlamentodaki temsil yanında, üçü büyükşehir olmak üzere 11 il belediyesini yöneten bir siyasi partileri var (...) PKK'nin askeri mobilizasyon kapasitesinin bulunduğu muhakkak (...) PKK'den ve ana akım Kürt hareketinden bağımsız olarak en az 15 milyona sahip Kürt nüfusu var. Bu nüfusun en az yarısı Cumhuriyet projesine onay vermiyor. Farklı bir toplumsal tahayyülleri var. Ulus, millet, halk gibi farklı kavramlar kullansa da Kürtlüğü Araplıkla, Farslıkla, Türklükle, Almanlıkla eşdeğer bir kategori olarak görüyor ve eşitlik talebinde bulunuyor...”

Sonuç: Konuşmak, uzlaşmak, bütünlüğü demokrasi ve siyaset yoluyla inşa etmek...

MAZLUM-DER ARADIĞI RAPORU BULDU

Mazlumder de geçtiğimiz günlerde "masaya dönülmeli" telkinlerinde bulunmuş ve birçok kesimden tepki almıştı. Yakında açıklanacak bu rapor Mazlumder'i çok sevindireceğe benziyor... 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.