İKİLİ ÖĞRETİM VE MİNİK ÇOCUKLAR

İKİLİ ÖĞRETİM VE MİNİK ÇOCUKLAR

Çocuk, akşam erken yatar ve sabah uykusunu alana kadar uyur mışıl mışıl. Onun dünyasında Rus savaş uçağının düşürülmesi ya da ülkelerin birbirine uygulayacakları ambargo yoktur. Savaşları, sadece ellerindeki oyuncak tabancadan ve oyuncak savaş aletlerinden ibarettir onların. Onların attıkları kurşunda yalancıktan kurşunlardır ve onlar kimseyi öldürmezler silahlarıyla.

Oyun çocuklarından bahsediyoruz dostlar. Beş yaş ile on beş yaş arasındaki canlardan bahsediyoruz. Onların büyümeleri, fiziksel gelişimlerini sağlıklı bir şekilde yürütmeleri ve tamamlamaları çok önemlidir. Onların gıdaya ihtiyacı olduğu kadar sabah anne kucağında uyanmaya ve kahvaltısını annesinin yanında ya da sıcak yuvasında yapmaya da  ihtiyaçları vardır.

Türkiye’de eğitim alanında çok önemli gelişmeler kat edilmiştir son yıllarda. Artık liselerde elli altmış kişilik sınıflara mahkûm değil gençlerimiz. Artık kitap kuyrukları nedeniyle derslerine bir aydan önce başlayamayan öğrenciler ve öğretmenler yok okullarımızda. Dersler boş geçmiyor, bir şekilde öğrencilerin dersleri dolduruluyor. Her ne kadar ücretli öğretmenlik sistemi öğretmen ve eğitim öğretim kalitesinin önünde en büyük engel olsa da.

Fakat ikili öğretim problemi bir türlü çözülememektedir. Seçim beyannamelerinde vat edilen işlerin başında olmasına aşina olduğumuz bir konudur ikili eğitim. Bir okulda sabahçı öğlenci sitemi uygulanıyorsa ki uygulanmayan okul yok gibidir, o okulda sabah namazı vakti başlıyor çocukların mesaisi. Saat altıda kalkmak zorundadır sabahçı öğrenciler. Özellikle sonbahar ve kış mevsiminde daha hava karanlıkken, tan yeri henüz geceden kalan örtüsünü üzerinden atmamışken ilkokul birinci sınıf öğrencisi hatta bazı okullarda ana sınıfı öğrencileri okulun yolunu tutmak zorunda kalmaktadırlar.

Bu çocukları uykusundan uyandırırken anne babalar ciddi bir ikilem yaşamaktadırlar. Zira, bir yanda o saatte uyuması gereken beş altı yaşındaki yavruları, bir yanda okulları. Derken onca dil dökmenin ardından ve bazen de kızma rolleri yaparak minikler uyandırılmaktadır. Çocuklar henüz uyku mahmurluğunu atmaya çalışırken kahvaltı kavgası yaşanmaktadır hanelerde. Çocuk o saatte kahvaltı yapar mı? Bırakın çocukları büyükler bile hava aydınlanmamışken kahvaltı yapmayı istememektedir ve tüm iştahlar kapalıdır adeta seher vaktinde.

İkili öğretim problemi ülkemin en önemli eğitim problemlerindendir dostlar. Sabah altı bucakta açılan okullar çoğu zaman akşam altıda kapanmaktadır.  Bu okulların idarecileri ve yardımcı personeli on iki saat okulda bulunmak zorunda kalmaktadır. Bu durum eğitim öğretim alanında önemli bir huzursuzluk oluşturmaktadır. İdareciler çocukların okullara sabahın karanlığında gelmeleri ve akşamın karanlığında okuldan evlerine dönmeleri nedeniyle ciddi tedirginlikler yaşamaktadırlar. Zira tasvip edilmeyen adi olaylar yaşanmaktadır sahada.

Akşam sokak tehlikelidir, karanlık kötülerin ve kötülüklerin sevdiği bir ortamdır. Gece dinlenmek için yaratılmış buyurulurken akşamın karanlığında öğrencileri ve veliler, sokaklara dökülmektedir dostlar. Elbette kamu hizmeti yürüten, sorumluluk merciindeki kişiler de biliyordur durumun vahametini. Fakat problem büyük ve çok acil çözüm beklemektedir. Bir an önce tüm eğitim kademelerinde tam gün eğitime geçilmelidir.

Bu ülke liselerdeki problemi çözmüş bir ülkedir. Liselerde artık ikili öğretim veren kurum kalmamıştır. Ortaokullarda, ilkokullarda bilhassa ana okullarda tam gün eğitim öğretime geçilmelidir. Sabah altı buçukta ders verimli olmamaktadır. İlk saatler çocukların yarı uykulu hallerinden dolayı verim alınamamaktadır. Öğretmenler gece yarısı yollara dökülmekte ve bin bir sıkıntı içerinde dersine başlamaktadır.

Öneriniz nedir diyebilirsiniz kıymetli okurlarım.  Kamuoyunun mutabık kaldığı önerilerin başında daha fazla okul ve derslik yapılması vardır. Özellikle yeni yerleşim yerlerinde binalar mantar gibi yükselirken bu bölgelerin eğitim öğretim tesisleri ihmal edilmektedir. Ders saatlerinde revizyona gidilebir ve ders yükü hafifletilebilir.

 Çözüm yolları tartışılabilir fakat tartışılmayacak gerçek, ikili öğretimin çok büyük bir problem olduğudur. Vesselam…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.