İLK-SAN SON HÜSRAN

İLK-SAN SON HÜSRAN

Bazı kurumlar vardır bünyesinde ki üyelerini hiçbir zaman yalnız bırakmaz ve her daim maddi ve manevi olarak üyesinin yanında yer alır. Asıl amacı üyesine hizmetleri ile katkı sunmaktır. Ülkemizde de üyesinin hak ve menfaatlerini korumak ve iyileştirmek adına hem kamu alanında hem de özel alanda birçok kuruluş vardır. Bunlardan bazıları yıllardır hayatını bazı aksamalarda olsa devam ettirmektedir.

Bu kurumlardan bazıları İlksan (İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı), Oyak (Ordu Yardımlaşma Kurumu) ve Polsan (Polis Bakım ve Yardım Sandığı) vb. kuruluşlardır. İlksan 1943, Polsan 1952 ve Oyak 1961 yılından beri üyeleri için var olma amacındalar. Kuruluş amaçları üyesinin hem çalıştıkları süre zarfında hem de emeklilik sürecinde maddi olarak katkı sunmaktır. Ancak bu kuruluşlardan özellikle İLKSAN diğer iki kurumun çok ama çok gerisinde kalmıştır. İlksan’ı örnek alıp kurulan daha sonra İlksan’ı hem üyeye katkı hem de gelir anlamında geride bırakan bu kurumların işleyişini incelemek gerekir.

Oyak Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı mensuplarının KENDİ İSTEĞİ ile katılan çalışanlardan oluşmaktadır. Oyak kurulduğu andan itibaren üyesine maddi anlamda büyük katkılar sunan Türkiye’nin saygın kurumları arasında yer almaktadır. Oyak bünyesinde 100’den fazla şirket bulunduran ve bu şirketlerin karını üyesine kazandıran bir kurum. Öyle ki 2015 yılında Oyak’a ait şirketler Koç ve Sabancı Holdinge ait bazı şirketleri geride bırakmıştır. Oyak şu an emekli olan üyesine İlksan üyesinin aldığı emekli ikramiyesinin en az 5 katından fazla ikramiye vermektedir. Ayrıca üyesine emekli olduğunda iki tercih hakkı sunuyor. Üye biriken parasını isterse hepsini çekebilir isterse kendisine gerekli olanı miktarı çekip geri kalanını sandıkta bekletip ömür boyu emekli maaşı alabilir.

Polsan’da da durum Oyak’tan farksız değil. Polsan 1998 yılında kaldırılmasına rağmen şimdi üyesine cazip emekli ikramiyesi vererek hayatını sürdürüyor. Yakın zamanda İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu Polsan ile ilgili yaptığı açıklamada “POLSAN'a bugün giren polisler, bugünün parasıyla 350 bin lira emeklilik ikramiyesi alacaklar. Bizim amacımız bunu 500 bin liraya çıkartmaktır.” Dedi. 

Oyak ve Polsan’ın kendisini örnek alarak kurulan ve bu kurumlardan daha eski bir maziye sahip İlksan’da durumlar nasıl bir inceleyelim.

İlksan 1943 yılında ilkokul öğretmenlerinin özlük, ücret, maaş ve özlük haklarını korumak amacıyla üyeliğin ZORUNLU olduğu bir sandıktır. Bende 16 yıllık bir İlksan üyesi olarak ZORUNLU ÜYELİK olayını anlamış değilim. Çünkü dünyada ZORUNLU ÜYELİK diye bir kavram herhalde bizde var. Kişi isterse üye olabilmeli isterse üyelikten ayrılabilmeli. 

İlksan kurulduğu yıldan itibaren birçok yolsuzluk davası ile karşı karşıya kalmış ve sorumlular hapis cezasına çarptırılmıştır. Kurulduğu tarihten itibaren üyesine maddi destek katılımı noktasında Oyak ve Polsan’ın çok gerisinde kalmıştır. Toplam 285 bin üyesi olan İlksan her ay ortalama üyesinden 100 TL aidat kesmektedir. Ayrıca üyenin her derece alımında ise bu aidatın 2 katı kesilmektedir.(Bunu da anlamış değilim.) Aylık 29 Milyon TL, yıllık 348 Milyon TL aidat toplayan bir kurumun 30 yıllık üyesine 40 bin lira gibi cüzi bir rakamın verilmesi anlaşılır gibi değil. Tabiri caizse okyanusta bir damla kadar.

İlksan’ın sitesini incelediğimizde bazı kurumlar ile yapılan indirim anlaşmaları ve oteller yer almaktadır. Ancak bunlar üyesine emeklilik sürecinde herhangi bir katkı sunmamaktadır. Aldığı aidatları üyesine yönelik yatırım araçlarında değerlendirmeyerek sadece bir indirim anlaşması yapan kurum olarak gözükmektedir. Ancak Oyak ve Polsan’da durum çok farklı. Çünkü bu iki firma üyelerinden topladığı aidatları şirketler kurup veya satın alarak yatırıma dönüştürüyor.

İlksan’da yapılan delege seçimlerini incelediğimizde katılım oranları çok az seviyelerde. Öyle ki 50 üyesi olan yerlerde sadece 3 kişi oy kullanmış ve ilçe delegesi seçilmiştir. Bu gösteriyor ki üyenin İlksan’a olan güveni ve inancı azalmış. Bunun nedenine bakacak olursak 24 yıldır İlksan’ı aynı yönetim yönetmekte ve bu yönetim üyeleri tarafından kabul görmemekte. Ancak bu yıl yapılacak seçimlerde üyeler 24 yıldır birikimlerinin yerinde saydığını, emeklilikte diğer kurumların gölgesinde kaldığını öğrenmiş ve bunun artık değişmesi gerektiğini anlamışlardır. Ancak 24 yıldır yönetimde olanlar bu seçimin kolay geçemeyeceğini anlamış olacaklar ki hem alanda hem sosyal medya da KAPATACAKLAR yaygarası koparmaya başlamışlar. Hatta adayların hazırladığı afişlerde İlksan logosu kullanmalarına dahi tahammül edememiş üyelerine tehdit dolu mesaj dahi atmıştır.

Bir İlksan üyesi olarak 24 yıldır İlksan'ı başarı ile yönettiğini iddia edenlere birkaç sorum olacak.
1-24 yıldır neden üyelerin faydasına hiçbir şey yapmadınız?
2- 30 yıllık üyeye birikim olarak 41 bin lira vermeyi başarı mı sayıyorsunuz?
3- Sosyal yardım olarak verdiğiniz cüzi miktarları başarı mı sayıyorsunuz?
4- İlksan üyesi olanları yer yok diye oyaladığınız otellerin varlığını başarı mı sayıyorsunuz?
5- İlksan'ı örnek alarak kurulan OYAK, BES ve POLSAN gibi kuruluşlardan geri kaldığınızı başarı mı sayıyorsunuz?
6- 78 yıldır herhangi bir şekilde kurumu revize etmeyerek cağın gerisinde tutmayı başarı mı sayıyorsunuz?
7- Üyelerden toplanan aidatları üye yararına değerlendirmemeyi başarı mı sayıyorsunuz?
8- Zorunlu üyelik olmasın diye toplu sözleşmede alınan kararı yargıya taşıyarak tekrar zorunlu üyelik dayatmasını geri getirmeyi başarı mı sayıyorsunuz?
9- Üyelerden alınan aidatları nerede ve nasıl değerlendirecek hesabını vermemeyi başarı mı sayıyorsunuz?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.