İLKSAN Emin Eller De Mi?

3 Nisan 2021 günü yapılması planlanan ve 300 bine yakın üyeyi ilgilendiren İLKSAN (İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı) seçimleri Covid-19 sebebi ile ileri bir tarihe ertelendiğini bakanlık duyurduğunda İLKSAN üyeleri ve bazı delege adaylarında bir hayal kırıklığına sebep oldu. Çünkü yaklaşık bir ay kadar İLKSAN delege adayları okulları ziyaret edip projelerini anlatıp üyelerden oy istediler. İlimizde de İLKSAN’ı temsil etmek isteyen delege adayları okulları ziyaret edip yapılacak seçimde kendilerine oy vermeleri yönünde talepte bulundular. 

Geçtiğimiz günlerde bakanlık illere yazı göndererek ertelenen seçimlerin 19 Haziran günü yapılacağını duyurdu. Bakanlığın açıklaması ile tekrar adaylar alanlara inerek projelerini anlatmaya başladılar. İLKSAN’ı temsilen ilimizde ilçeler dahil 13 aday var ve bu adaylardan üç kişi ilimizi temsil edecek.

Daha önce İLKSAN ile alakalı yazı yazmıştım ve İLKSAN’ı örnek alıp kurulan OYAK(Ordu Yardımlaşma Kurumu) ile POLSAN (Polis Bakım ve Yardım Sandığı) gibi sandıklar ile karşılaştırma yapıp durumu anlatmaya çalışmıştım. Mevcut yönetimin İLKSAN’ı 24 yıldır başarı ile yönettiğini iddia ettiğini ve bende başarılı sayılma kriterlerinin neler olduğunu belirten birkaç soru sormuştum.

Yaklaşan seçimler öncesi üyeler İLKSAN ile alakalı mevcut yönetimin 24 yıldır aynı yönetim anlayışı ile devam ettiği ve artık İLKSAN’ın DEĞİŞİM ve GELİŞİM’den yana bir hareket içerisine girmesi gerektiğini belirtiyor. Ama İLKSAN’ın sitesine, mevcut yönetimi destekleyen delege adaylarının söylemlerine, geçmişteki hatalarından ders almadığına ve en önemlisi İLKSAN Yönetim Kurulu Başkanının konuşmalarına baktığımızda pek bir şeyin değiştiğini görmek imkânsız. Neden böyle söylediğime bakacak olursak.

İLKSAN Yönetim Kurulu Başkanı geçenlerde Ankara, İstanbul ve İzmir’de 100 milyon TL’lik gayrimenkul ve menkul aldıklarını belirten bir açıklama yaptı. Üyeler ise bu alımın hangi amaçla yaptığını, emekli ikramiyesine nasıl bir katkı sağlayacağını ve en önemlisi ileride doğabilecek zararın kimler tarafından karşılanacağını merak ediyorlar. Çünkü 2011 yılında 691 bin lira tadilat yapılarak Ordu ili Ünye ilçesi Çınarsu Tesisleri kiralandı ve 2015 yılında sözleşme şartlarına uyulmadığı gerekçesiyle sözleşmesi feshedilmiş olan bir örnek duruyor üyelerin önünde. Hal böyle olunca üyeler ACABA demekten kendilerini alamıyor.

İLKSAN sitesini incelediğimizde mevcut yönetimin ne kadar VİZYONER bir yönetim olduğunu görmekteyiz. Çünkü PROJELER başlığına baktığımızda tekrar yönetimi ele aldıklarında yapacakları MUHTEŞEM dört (4) adet PROJE görmekteyiz.(Genel Müdürlük Binası, Özel Okul Projesi, Bolu Karacasu Yaşlı Konukevi Projesi, Bolu Karacasu Termal Sağlık Tesisi Projesi). Yine sormadan geçemeyeceğim. Bu MUHTEŞEM projelerin üyelere ne gibi bir katkısı olacak acaba? Emekli ikramiyesini artırımlı mı alacak? Zarar edildiğinde zararı yine üyelerden toplanan aidatlardan mı karşılanacak? Yararlananlar üyeler mi yoksa yurtdışı satış yaptığınız turistler mi? Çünkü DEHA OTEL’ de 2019 yılında yurtdışı satışından turistler %  76,69, üyeler % 23,31 oranında faydalanmış.

İLKSAN’ın gelirlerinin % 98 den fazlasının faiz yani İKRAZ’dan gelen paralardan olduğunu bilmeyen yoktur. Ama İLKSAN sağ olsun burada da üyelerini hiç düşünme gereği duymamış. Çünkü bir kamu bankası ile karşılaştırdığımızda İLKSAN’ın farkını görebiliyoruz. Örneğin 75 bin lira 60 ay vade ile konut kredisi çekmek isteyen bir üye kamu bankasına geri ödemesi 110 bin lira iken İLKSAN’da geri ödemesi 124 bin lira. Hal böyle olunca üye İLKSAN’ın ne kadar üye yanlısı olduğunu görüyor.

Mevcut yönetim ve mevcut yönetimi destekleyen delege adayları maalesef bu gerçekleri görmüyor ya da görmemezlikten geliyor. Kendisini örnek alarak kurulan kuruluşların çok gerisinde kalan İLKSAN artık kendini yenilemesi ve geliştirmesi gerekiyor. “İLKSAN EMİN ELLERDE” sloganını atanların sadece sloganik bir ifade ile hareket ettiğini, GELİŞEN ve DEĞİŞEN düzene ayak uyduramadığını çok bariz görmekteyiz. Slogan atmak yerine kurumu nasıl bir adım daha ileriye götürebiliriz, üyelerimize nasıl daha fazla maddi ve manevi destek sağlayabiliriz ve üyelere fayda sağlayacak yenilikçi projeler neler olabilir derdinde olunması gerekmektedir. Kısacası İLKSAN’da DEĞİŞİMİ anlama ve görme zamanı geldi artık diye düşünüyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum