1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İmam Hatipleri kapatmak için uyumadılar
İmam Hatipleri kapatmak için uyumadılar

İmam Hatipleri kapatmak için uyumadılar

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay "Hamdolsun Türkiye o zor günlerden sonra yeni Türkiye'yi yaşıyor. Eski Türkiye geride kaldı. Eski Türkiye'yi unutmayalım, unutmamak lazım" dedi.

A+A-

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Beşir Atalay, 28 Şubat dönemine ilişkin, "Devlet insanlarımızın, gençlerimizin tarihini, medeniyetini, dinini bilmesinden korkuyordu. Devlet tarihinden korkuyordu ve tarihiyle barışık değildi. Böyle bir eski Türkiye vardı" dedi. Atalay, Kırıkkale İmam Hatip Mezunları Derneğince 17 Ağustos Spor Salonu'nda düzenlenen "İmam Hatipliler Gecesi"nde, 28 Şubat dönemini şu andaki gençlerin bir kısmının hatırlamadığını ve o dönemin eski Türkiye olduğunu söyledi.

O eski Türkiye'de devletin imam hatiplilerden, başörtüsünden korktuğunu ifade eden Atalay, "Devlet insanlarımızın, gençlerimizin tarihini, medeniyetini, dinini bilmesinden korkuyordu. Devlet tarihinden korkuyordu ve tarihiyle barışık değildi. Böyle bir eski Türkiye vardı. 28 Şubat o Türkiye'nin en çarpıcı şekilde hortladığı, ortaya çıktığı bir tarihtir" diye konuştu.

Atalay, 28 Şubat döneminden yaşadığı bir anıyı anlatırken, şunları kaydetti:

"1997 yılının Ağustos ayı. Yaz ayı ama 28 Şubat'ın rüzgarıyla parlamento çalışıyor. Parlamentoda görüşülen yasa 'Temel Eğitim Yasası' ve 3 partinin koalisyon hükümetiydi. Koalisyon ortakları hepsi büyük bir çabayla gece dahi çalışıyorlar ve hedefleri meslek liseleri ile imam hatip okullarının orta kısmını kapatmak. Öyle büyük bir mücadele verildi ki ağustos ayının bir gecesi... Hiç uyunmadı, Meclis çalıştı. Bizde uyumadan televizyondan takip ettik. Ertesi gün, öğle sonrası o yasa Meclisten çıktı. O zaman hepimiz çok üzüldük. Ben bazen not tutarım ve o günkü notumda 'hayatımızın acı günlerinden birisi' diye yazmıştım. O notum halen durur. Bunlar eski Türkiye. İmam hatip liselerinin orta kısmını kapattılar, sonra liseleri kaldı ama bu defa da üniversiteye girişi zorlaştırdılar. Herkes üniversite sınavına giriyor. İmam hatip liseliler daha yüksek puan alsa bile puanlarının bir kısmı düşürülüyordu. Böyle bir adaletsizlik. Bu Türkiye'de yaşandı. 28 Şubat süreci böyle bir süreçti."

HABER10

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.