İş güvenliği uzmanlığı yapan memura ödenecek ücret

İş güvenliği uzmanlığı yapan memura ödenecek ücret

Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü, iş güvenliği uzmanlığı görevi de yaptırılan memurlara verilecek ücretle ilgili açıklama yaptı.

BÜMKO'dan Kamu Hastaneleri Kurumuna yazılan yazıda, 6631 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunun 7. maddesine atıfta bulunulmuştur. Söz konusu bu maddeye göre,

1- Memurlara iş sağlığı ve güvenliği uzmanlığı görevi verilebilir.

2- İSG Uzmanlığı yapacak memurların gerekli belgeye sahip olmaları gerekmektedir.

3- Gerekli belgeye sahip olan memurlar, asli görevlerinin yanında ve belirlenen çalışma sürelerine riayet ederek bu görevi yapabilecektir.

4- Aynı kurumda İSG uzmanlığı için memura ek görev verilirken, amirin bu görevi vermesi yeterlidir. Ancakmemur başka bir kuruma görevlendirilecekse, personelin muvafakati ve üst yöneticinin onayı gereklidir.

5- Görev verilen personel, her saat için, 200*maaş katsayısı üzerinden ilave ödeme alacaktır. Bu ödemeen sadece damga vergisi kesilecektir. Bu ödemeler ayda 80 saati geçemeyecektir. Buna göre 80 saat İSG uzmanı olarak görev verilen bir memur, 80*200* 0,076998= 1.231 lira alabilecektir.

 

Yukarıdaki açıklamalar kanunun 7. maddesine dayanılarak yazılmıştır.

Maliye Bakanlığı yazısında ise buna ek olarak, kurum personelinden İSG uzmanı olarak çalıştırılacaklar ile hizmet alımı yoluyla çalıştırılacak personele yapılacak ödemeler için iki ayrı ekonomik kod açıldığı belirtilmiş ve ödemelerin bu kodlar üzerinden yapılması istenmiştir.

Memurlar.Net - Özel

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.