İşte Diyabete Yol Açan Sebepler

İşte Diyabete Yol Açan Sebepler

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Halil Kalli, "Beslenme alışkanlıkları, çok fazla hareketsiz yaşam diyabete sebep olan başlıca etkenlerdir" dedi.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Halil Kalli, "Beslenme alışkanlıkları, çok fazla hareketsiz yaşam diyabete sebep olan başlıca etkenlerdir" dedi.

Dr. Halil Kalli çağın en önemli hastalıkları arasında yer alan diyabet (şeker hastalığı) ile ilgili uyarılarda bulunarak önemli bilgiler paylaştı. Dr. Kalli, şeker hastalığına neden olan en önemli unsurun genetik olduğunu vurgulayarak, bunun yanında beslenme alışkanlıkları ve hareketsiz yaşamın da önemli olduğunun altını çizdi.

"OBEZİTE ARTMASI ŞEKER HASTALIĞINI TETİKLİYOR"

Obezitenin giderek artmasının şeker hastalığını tetiklediğini belirten Dr. Kalli, "Obezitenin başlıca etken olduğu bir hastalıktan bahsediyoruz. Obezitenin birinci etken olması diyabetin de geliyorum demesinin en önemli sebebidir. Şeker hastalığı diyabet çok yaygın bir hastalık özellikle ülkemizde obezitenin artmasıyla beraber giderek yaygınlığı artmaktadır. Pankreas denilen organdan ünsilin salgısının yetersizliğinden veya ünsilinin etki etmemesi sebebiyle oluşan bir hastalıktır. Diyabet çağımızın en önemli hastalıklarının bir tanesidir" dedi.

"DİYABETE NEDEN OLAN ETKENLER"

Şeker hastalığına neden olan etkenler hakkında bilgiler veren Dr. Kalli, "Diyabete neden olan etkenler öncelikle genetiktir. İki çeşit diyabet var, tip 1 diyabet ve tip 2 diyabet diye, tip 1 diyabetin tek sebebi genetiktir. Tip 2 diyabette de genetik büyük bir etkendir ama beslenme alışkanlıkları, çok fazla hareketsiz yaşam diyabete sebep olan başlıca etkenlerdir" şeklinde konuştu.

DİYABETE EŞLİK EDEN HASTALIKLAR

Diyabete eşlik eden hastalıklar hakkında açıklamalarda bulunan Kalli, "Diyabet çok fazla kompitasyonu olan bir hastalıktır. Eşlik ettiği birçok hastalık var. Kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları, tansiyon hastalıkları diyabete genellikle eşlik eden hastalıklardandır. Aynı zamanda damar tıkanıklığına bağlı olarak ayak kesilmelerine kadar giden yan etkisinin görülmesi sebebiyle damar hastalıkları diyabete eşlik eden hastalıklardır" ifadelerini kullandı.

DİYABET HASTALARININ DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Diyabet hastalarının dikkat etmesi gereken hususların altını çizen Dr. Kalli, "Diyabette en başta yapılması gereken şey beslenme alışkanlıklarımızı değiştirmek. Yaşam tarzımızı değiştirmemiz gerekiyor hareketi arttırmamız lazım beslenme alışkanlıkları ve hareketli yaşama geçmemiz müddetçe diyabetin önüne geçebilmemiz mümkündür. Eğer bununla diyabetin önüne geçemiyorsak hap tedavisi hap tedavisinde de fayda görmediğimiz takdirde ünsilin tedavisi başlıca tedavi seçeneğimizdir. Özellikle Gaziantep yöresinde baklava ve et yönünden zengin olduğu için beslenme alışkanlığı çok önemlidir. Azar azar beslenmeliyiz. Ekmek, salça, tatlı, meyve tarzı yiyeceklerden uzak durmamız gerekiyor" ifadelerine yer verdi.

DİYABETİN BELİRTİLERİ

Diyabetin belirtileri hakkında bilgi veren Dr. Kalli, "Aynı zamanda belirtileri baş gösterdiği zaman hemen doktora başvurmamız gerekiyor. Ağız kuruması gece idrara çıkmalar halsizlik yorgunluk el ve ayaklarda yanma ve uyuşmalar olduğu zaman mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gitmemiz gerekiyor" diye konuştu.

(Lider Olgun/İHA)

Her sabah poğaça yiyenler bu habere dikkat!

Her sabah poğaça yiyenler bu habere dikkat!

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.