KABİNE BEKLENTİSİ

Ak Parti’nin 24 Mart günü 7.Olağan Genel Kurulundan önce kulisler bir hayli 
heyecanlı bir şekilde kabine değişikliğinden dolayı hareketlenmişti.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın kongre öncesi bazı bakanları değiştireceği ve bazı bakanlıkları ayıracağı söylentisi ortaya atılmıştı. 2023’te yapılacak genel seçime oluşacak kabine ile güçlü bir şekilde girmek isteyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın nasıl bir 
değişiklik yapacağı herkes tarafından merakla bekleniliyor.

Olası yapılacak kabine değişikliğinde Milli Eğitim, Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler, Tarım ve Orman, Hazine ve Maliye Bakanları değişeceği ve bazı bakanlıkların ayrılacağı yönünde birçok söylenti ortaya atıldı. Tabi bu değişikliklerin biz eğitimcileri ilgilendiren kısmı Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya SELÇUK’un değişip değişmeyeceği. Sayın bakanımızın açıklanan kabine listesinde ismini ilk duyduğumuzda biz eğitimciler epey heyecanlanmıştık. Çünkü yıllardır eğitim kökenli bir bakanımız olmamıştı. En azından bizleri anlayan, bizlerin sıkıntısını bilen ve bunları çözmek için çaba harcayacak bir bakanımız olacaktı. Ziya öğretmenden eğitim camiası olarak beklenti çok yüksekti. Maalesef bakanımız çok sıkıntılı bir süreçte koltuğa oturdu. Zaten Cumhurbaşkanlık Sisteminin ilk bakanlıkları olduğu için süreç nasıl olacak diye bir karmaşa vardı. Çünkü yeni bir sistem ve bakanlar dışarıdan atanacaktı. Atanan bakanların çoğu siyasi değil teknokrat kökenli idi ve bizler bu sistemin yabancısıydık. Ayrıca daha sonra tüm dünyayı etkisi altına alan coronavirüsün özellikle eğitimi olumsuz yönde etkilemesi süreci ve beklentiyi zorlaştırdı.

Tüm bu olumsuzlukların gölgesinde pandemi sürecinde alınan bazı kararların yanlışlıkları, genel müdürlüklerin birbirinden habersiz ve anlaşılması güç yazıları, eğitimcilere bir bakıcı gözüyle yaklaşılması ve son olarak eğitimcilerin aşılanması noktasındaki belirsizlikler biz eğitimcilerin beklentilerinin çok gerisinde kaldı.

Ziya Öğretmen hakikaten alışık olmadığımız zor bir dönemde göreve geldi. Beklentilerin çok yüksek olduğunu ve bu beklentilerin hemen gerçekleşmeyeceğini “Çay bile demlenmeden içilmez”  cümlesini kullanarak ortaya koymuştu. Evet, elinde bir sihirli değnek yoktu ama sadece sosyal medya da değil de ufak dokunuşlarla gönülleri daha da fethedebilirdi.

Kabine değişikliğinde Milli Eğitim Bakanlığı için birçok kişinin ismi geçiyor. Reha DENEMEÇ, Mahmut ÖZER, Yusuf TEKİN, Yekta SARAÇ ve Ahmet GÜNDOĞDU gibi isimler kulislerde sıkça söz ediliyor.

Sayın Cumhurbaşkanımızın nasıl bir yol izleyeceği ve kimi bakanlık makamına uygun göreceği bilinmez ama sistem değişikliğinden dolayı daha önce atanan teknokrat kökenli bakan yerine siyasetin içinden ama EĞİTİM kökenli olmasında fayda olacağı kanısındayım.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.