1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kamu çalışanları sözleşmeden dönebilir
Kamu çalışanları sözleşmeden dönebilir

Kamu çalışanları sözleşmeden dönebilir

Tatil için paket tur alan ancak Başbakanlık Genelgesi ile yıllık izinleri kaldırılan kamu çalışanları, sözleşmeden dönebilir

A+A-

Adana Barosu Tüketici Hakları Komisyonu Başkanı Mumcuoğlu: - "Katılımcı gerekli tüm özeni göstermesine rağmen öngörülmeyen izinlerin kaldırılması nedeniyle sözleşmeden dönme hakkına sahiptir” dedi.

Başbakanlık Genelgesi ile ikinci bir emre kadar yıllık izinleri kaldırılan kamu çalışanlarından paket tur alanların sözleşmeden dönme hakları bulunuyor.

Adana Barosu Tüketici Hakları Komisyonu Başkanı Turgay Mumcuoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, 15 Temmuz'da yapılan darbe girişiminin demokrasiden taviz vermeyen yüce millet sayesinde başarısız olduğunu belirterek, kesintisiz demokrasi düşüncesiyle bu teşebbüsü şiddetle kınadı.       

ZOR DURUMDA KALDILAR

Bu elim ve vahim olay üzerine alınan önlemler kapsamında, kamuda çalışanların tüm izinlerinin ikinci bir emre kadar kaldırıldığını anımsatan Mumcuoğlu, izinler iptal edildiği için tatil planları yapan ve paket tur sözleşmesi imzalayan tüketicilerin zor durumda kaldığını kaydetti.       

Tüketicilerin paket tur sözleşmelerinde hakları olduğunu ifade eden Mumcuoğlu, "Paket Tur Sözleşmesi Yönetmeliği"nin, "Sözleşmenin Feshi" başlıklı 16. maddesinde bunların düzenlendiğini belirtti.     

"O BEDEL KENDİSİNE İADE EDİLİR"

Mumcuoğlu, şunları kaydetti:     

 "Sözleşmede 'Katılımcının gerekli tüm özeni göstermesine rağmen öngöremediği ve engelleyemediği bir durum veya mücbir sebep nedeniyle paket turun başlamasına otuz günden daha az bir süre kala fesih bildiriminde bulunması halinde, ödenmesi zorunlu vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar ile üçüncü kişilere ödenip belgelendirilebilen ve iadesi mümkün olmayan bedeller hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın katılımcının ödemiş olduğu bedel kendisine iade edilir. Bu madde kapsamında yapılacak bedel iadelerinin, fesih bildiriminin paket tur düzenleyicisi veya aracısına ulaşmasından itibaren on dört gün içerisinde katılımcıya yapılması zorunludur.' hükmü yer almaktadır. Görüldüğü gibi, katılımcı gerekli tüm özeni göstermesine rağmen öngörülmeyen bu durum karşısında (darbeye teşebbüs nedeni ile izinlerin iptal edilmiş olması) sözleşmeden dönme hakkına sahiptir."     

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.