1. HABERLER

  2. MEMUR HABER

  3. MEMURLAR

  4. Kamuda eşit işe eşit ücret sağlandı
Kamuda eşit işe eşit ücret sağlandı

Kamuda eşit işe eşit ücret sağlandı

Anayasa Mahkemesi'nin iptal ettiği, 'eşit işe eşit ücret' uygulamasında adalet yeniden sağlandı.

A+A-

Anayasa Mahkemesi'nin "Özlük hakları yetki kanunu ile düzenlenemez" gerekçesiyle iptal ettiği eşit işe eşit ücret uygulamasında eskiye dönüldü. Önceki gün Meclis'te görüşmeleri yapılan 273 sıra sayılı Kanun Tasarısı'na AK Parti milletvekillerince verilen bir önerge ile bu uygulamada eskiye dönüşe 'dur' denildi.

2012'DEN ÖNCE GİREN ETKİLENMİYOR

666 sayılı yasa ile Türkiye'de aynı ünvandaki kamu personeli arasındaki ücret farklılığı "eşit işe eşit ücret" uygulaması ile eşitlenmişti. Düzenleme ile "Düzenleyici ve denetleyici kurumlarda başkan ücreti bakanlık müsteşarı, başkan yardımcılarının ve üyelerin ücreti bakanlık müsteşar yardımcılarının ücreti, kurum uzmanlarının ise başbakanlık uzmanlarının ücretlerini geçmemek üzere belirlenir" denilerek ücret sistemi kuruldu. Düzenleme yapılırken, düzenleyici ve denetleyici kurumlarda daha önce yüksek ücret alanların hak kaybı yaşamaması için de, geçici bir madde ile "eski ücretini alanlar eski uygulama kapsamında almayı sürdürsünler" denildi. Böylece, 15 Ocak 2012 tarihinden sonra sisteme girecek olan başkan, üyeler, uzman ve murakıpların emsal unvanları belirlenerek ücret uygulanması getirildi.

AYM DURDURMUŞTU

Ancak, düzenleyici kurumlarda 2012 yılı öncesi çalışanın aldığı ücreti 2012 sonrası aynı kurumda göreve başlayan personelden bazıları düşük ücret aldıkları gerekçesiyle AYM'ye itiraz etmişlerdi. İtirazı değerlendiren Anayasa Mahkemesi, getirilen düzenlemeyi yetki kanunu çerçevesinde değerlendirerek "Özlük haklarında yapılan düzenlemeler yetki kanunu ile yapılamaz" gerekçesiyle iptal etti. Böylece, düzenleyici kurullarda 15 Ocak 2012 tarihinden sonra görev alanlar ile başka kurumlardan da buralara gelenler de bu kurumlarda çalışanların yüksek ücretlerini almaya başladı.

DENGESİZLİK GİDERİLDİ

Önceki gün verilen önerge ile Anayasa Mahkemesi'nin iptal ettiği hükümler yerine konuldu ve getirilen düzenlemeyle kurul başkanına bakanlık müsteşarı, üyelere müsteşar yardımcılarının, bankalar yeminli murakıpları ile uzmanlara da başbakanlık uzmanları ücretlerinin üzerinde ücret verilmesi ortadan kaldırıldı.

Cahit Saraçoğlu 

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum