1. HABERLER

  2. MEMUR HABER

  3. MEMURLAR

  4. Kamudaki ensesi kalın FETÖ'cülere dokunulabilecek mi?
Kamudaki ensesi kalın FETÖ'cülere dokunulabilecek mi?

Kamudaki ensesi kalın FETÖ'cülere dokunulabilecek mi?

Bu köşeyi takip edenler "FETÖ'cüleri görevden alırken nelere dikkat edilmelidir?" başlıklı yazımızı hatırlayacaklardır. Bu yazımızda PDY üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı (kavuşma, bitişme, birleşme) yahut bunlarla irtibatı olduğu değerlendirilen kamu gö

A+A-

Bu köşeyi takip edenler "FETÖ'cüleri görevden alırken nelere dikkat edilmelidir?" başlıklı yazımızı hatırlayacaklardır. Bu yazımızda PDY üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı (kavuşma, bitişme, birleşme) yahut bunlarla irtibatı olduğu değerlendirilen kamu görevlilerinin tespit ve değerlendirilmesinde nelere dikkat edilmesi gerektiğini maddeler halinde izahetmiştik.

Bu yazımız üzerine birçok kamu kurumunda işin belirli kriterler çerçevesinde yapıldığı yönünde bilgiler gelmesi bizleri sevindirmiştir. Bugünkü yazımızda ise sayın Cumhurbaşkanının bütün ısrarlarına rağmen hala korunmaya çalışılan bürokratlara niçin dokunul(a)madığını açıklayacağız.

FETÖ tespitinde ön plana çıkan kriterler

Yazımızda birçok kriterden bahsetmiş ve bazılarını ön plana çıkarmıştık. Ön plana çıkarılan kriterleri iki grupta toplayabiliriz.

Bunlardan birincisi; "Terör örgütlerinin hem liselerinden hem de üniversitelerinden mezun olmak önemli bir şüphe olmakla birlikte tek başına kıstas alınmamalıdır. Kamu görevlisinin 17-25 Aralık sürecindeki ve bu tarihten sonraki tutum ve davranışları ile terör örgütlerinin finans kurumlarındaki varlıkları da göz önüne alınmalıdır. Olayın terör boyutu dikkate alındığında söylemden ziyade MASAK, istihbarat vb. resmi raporlar esas alınmalıdır. Yani kıstaslar olabildiğince arttırılmalıdır."

İkincisi ise; "17-25 Aralık sonrasında ısrarla çocuklarını bu yapının okullarına gönderenler, gazete ve dergi aboneliklerinde ısrar edenler, bu yapının etkinliklerinde rol oynayanlar, belirli finans kurumlarında ısrarla varlıklarını muhafaza edenler, Cihan Sendikalar Konfederasyonunda yönetici ve üyelikte ısrar edenler, bu yapıya ait vakıf ve dernekler ile sivil toplum kuruluşlarına üye olanlar ile sosyal paylaşımlarında fütursuzluk yapanların potansiyel olduğu unutulmamalıdır."

Kriterlere uymasına rağmen bazı bürokratlar niçin ısrarla korunuyor?

Geldiğimiz süreçte belirtmiş olduğumuz kriterlerin büyük oranda uygulanması sevindiricidir. Ancak, ensesi kalın ve arkasında güçlü destekçilerin olduğu bazı bürokratların hala korunmaya çalışılması düşündürücüdür. Eğer yanlış değilse bize intikal eden bilgiler öyle yenilir yutulur cinsten değildir. Özellikle zamanında birilerinin üst düzey görevlere gelmesi için referans olanların kendilerini sıkıntıya sokma ihtimalini dikkate alarak bu kişileri ısrarla korumaya çalışması ve bunların PDY mensubu olmadığını ısrarla savunmaları dikkatlerden kaçmamaktadır.

Yine üst düzey görevlerden kendi istekleri ile istifa ettirilerek şimşeklerin üzerlerine çekilmesini önleyen tipler de bulunmaktadır. Küçük bir araştırmayla dahi PDY'nin dernek ve vakıflarında etkin rol almış bazı kişilerin önce birileri tarafından üst düzey göreve getirilmesi daha sonra ise PDY mensubu olduğu anlaşılınca da istifa yoluyla görevlerinden kenara çekilmesi dikkatlerden kaçmamaktadır. Unutulmamalıdır ki her yapılan yanlış başka bir yanlışı doğurmaktadır.

Daha vahim olan iddia ise geçmişte PDY müzahiri olan bazı bürokratların kurul ve komisyonlarda görevlendirilmesidir. Özellikle Bakan onayıyla oluşturulan kurulda görev yapan personelin çok iyi tespit edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde kripto kişilerin bulunduğu kurulların nasıl vahim bir tabloyu ortaya çıkaracağını tasavvur dahi edemezsiniz.

Ahmet Ünlü.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

YeniŞafak

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.