Kapatılan Okulların Öğrencileri Nereye Başvuracak

Milli Eğitim Bakanlığı Kanun Hükmünde Kararname hükümleri doğrultusunda FETÖ’ye ait özel okulların kapatılma işlemlerini gerçekleştiriyor.  Kapatılan okullardaki öğrencilerin velileri büyük bir endişe içersinde kendi durumlarına dair yapılacak düzenlemeleri beklemektedir. Bakanlık bugün yayımladığı yazıyla bu duruma ilişkin belirsizlikleri giderdi. Peki, kapatılan okullardaki öğrenci velileri nasıl ve nereye başvuracaklar.

  1. İlkokul ve ortaokullarda okuyan öğrencilerin velileri adreslerine tanımlı resmi okullara başvurarak nakil işlemlerini gerçekleştirecekler. Veliler nakil olmak istedikleri okula gidecekler ve verecekleri dilekçe ile öğrencilerinin naklini gerçekleştirecekler.
  2. Liselerdeki öğrenciler ise ilçe ve il milli eğitim müdürlüklerindeki eğitim öğretim birimlerine başvuracaklar. Taban puan şartını gerçekleştirmesi kaydıyla kendi okul türündeki tercih ettikleri okullara kontenjan şartı aranmaksızın il/ilçe nakil komisyonları aracılığıyla e-okula otomatik olarak işlenecek.

Burada dikkat edilmesi gereken husus öncelikle taban puan şartıdır. Örneğin öğrencinin girdiği yıldaki TEOG puanı 470 ise 470 puan ve altında olan okulları tercih edebilecektir. Hangi okulun taban puanının kaç olduğunu  https://eokulyd.meb.gov.tr/  adresindeki Sınavla öğrenci alan ortaöğretim kurumlarında NAKİL işlemleri boş kontenjan ve taban puan bilgileri için tıklayınız  putonundan il - ilçe ve okul seçilerek bakılabilecektir.

Liselerden yapılacak nakillerde aynı okul türü arasında nakil yapılacaktır. Anadolu lisesinde okuyan bir öğrenci Fen Lisesine nakil isteyemeyecektir.  Fen Lisesinde öğrenim gören öğrenciler Fen Liselerine veya Anadolu Liselerine yerleştirilecektir.

Biz nereye başvuracağız diyen veliler ilkokul ve ortaokullar için gitmek istedikleri okullara, liselerde öğrenim gören öğrenciler ise il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerinin eğitim öğretim bürolarına başvuracaklardır. Bütün bu işlemlerin 30 Eylül 2016 tarihine kadar gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum