Karın Düşündürdükleri

Karın Düşündürdükleri

Geldi gelecek derken…

Kar yağdı ve sokaklar bir anda şenlendi. İnsanlar sokağa çıkma kısıtlamasını unutuverdiler. Çoluk çocuk hemen dışarı çıkıp karın tadını çıkardılar. Bu yönüyle bakıldığında evlere kapanan ve dijital dünyanın esiri olan kitlelerin kısa bir süreliğine de olsa sahici dünyayla kendine geldiğini söyleyebiliriz. Ekran karşısında uyuşmuş zihinler, hareketle berekete, bereketle harekete kavuşmuş oldular.

***

Tabi ki imkân meselesidir…

Ancak bir yandan kar yağışını keyif verici bulanların, çile olarak gören fakir fukaranın durumunu düşünmesi ve destek olması da insanlığın bir gereği. Sırf bu düşünceden dolayı akl-ı selim olanlar, kar ve yağmur yağdığında bir yandan nostaljik ya da romantik davranabilirler. Fakat diğer yandan “olmayanın” haline iç çekerler&çekmelidirler. Dolayısıyla konu ciddi!. Süslü cümlelere gerek yok. “Allah yardım etsin!.”den “Allah benim elimle yardım etsin!.”e terfi etmemiz gerekiyor.

***

Sokağın sakinleri, hayvanlar var mesela…

Onlar rahmet vesilesi… Tabi ki, ilgili kurumlar gerekli çalışmaları yapacaklardır&yapmalıdırlar. Ancak, duyarlı bireyler olarak onların halini düşünmemiz gerekir. İnsanların yerleşim yerlerinde bir hayvanın soğuktan donarak, açlıktan ya da ihmalkârlıktan ölmesi, ayıp ve utanç olarak yeter. Ve en önemlisi, bu konu birkaç ideolojik saplantılı kimsenin reklam malzemesi olmaktan kurtarılıp vicdanı olan herkesin sahiplenmesi gereken bir konudur.

***

Kar her şeyi örter mi?

Kar yağdığında öteden beri duyduğum bir cümledir bu. Aslında bir teşbihe işaret eder. Ancak, gerçekten de her şeyi örter mi kar? Ya da örtmesi, bir şeyin olmadığı anlamına gelir mi? Yahut “örter”den kasıt, “yok eder” mi?

Yanan küçük bir şeyin üzerini örter ve oksijenle irtibatını keserseniz söner. Yangını durdurmuş olursunuz. Peki, kar böyle bir şey midir? Neyi yok eder, neyin görünmesini engeller?.

Mesela, kar günahları örter mi? Sorumluluğumuzu yok eder mi?

 

***

Peki kar neyi açık eder?.

Mesela, ölümü hatırlatır… Ölüm de aslında yok oluş değil, bir süreliğine ruhun bedenden ayrılmasıdır değil mi?. Canlanacak hayatın besleyen pınarıdır kar. Hazırlayan ve sindire sindire hayat suyu verendir aslında.

Sahi, kar sizin hayatınıza nasıl ve ne kadar dokundu?.

***

 

Günün Sözü: “Bazen karlar kor olur. Düşer yüreğine…”

Önceki ve Sonraki Yazılar