1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Karma Eğitime Çözüm Mü Geliyor?
Karma Eğitime Çözüm Mü Geliyor?

Karma Eğitime Çözüm Mü Geliyor?

Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Vekili Ahmet Özer, Karma Eğitim konusunda açıklamalarda bulundu.

A+A-

Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Vekili Ahmet Özer, Karma Eğitim konusunda açıklamalarda bulundu.

Özer’in Karma eğitimin dışında Kız ve Erkek ayrı okulların açılması ile ilgili açıklamaları bugün ki Vahdet Gazetesi’nin manşetinde yer aldı.

İşte o haber ve açıklamalar:

Türkiye, uluslararası eğitim başarı sıralamasında pek çok alanda son sıralarda yer alıyor. Örneğin PISA’da 65 ülke içinde 44., TIMSS’te 50 ülke içinde 35., 30 OECD ülkesi içinde ise 28. sırada yer alıyoruz. Buna en büyük neden “karma eğitim” gösteriliyor. Eğitimde yetkili sendika olan Eğitim-Bir-Sen’in Genel Başkanvekili Ahmet Özer, mevcut sistemle başarı sağlanamayacağı, gelinen noktada bunun görüldüğünü kaydetti. 

"BAŞARI ARTTI ŞİDDET AZALDI"

Yapılan bilimsel araştırmalar sonucu karma eğitime karşın kızların ve erkeklerin ayrı eğitim gördüğü okulların üç temel özelliği ile öne çıktığını aktaran Ahmet Özer, "Birincisi, öğrencilerin başarı oranı arttı. İkincisi, devamsızlık azaldı. Üçüncüsü ise, okullarda şiddet azaldı. Bu verilerden sonra gelişmiş birçok ülke karma eğitimden vazgeçiyor" dedi.

"CUMHURİYETİN GEREĞİ GİBİ"

"Biz karma eğitimin değil karma eğitim zorunluluğunun kaldırılmasını istiyoruz.  Özer açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: Biz ise eğitimdeki başarı konusunda sonlardayız. PISA sonuçlarına baktığımızda 44'üncüyüz. TIMSS'te sonlardayız. Karma eğitimi savunmayı, cumhuriyetin bir gereği olarak gören bir zihniyet var. Sanki cumhuriyet ısrarla karma eğitim yapın diyor" diye konuştu.

Üniversitelerde bile karmadan vazgeçildi

1950’li yıllarda savaştan çıkmış bir ülke olan G. Kore’nin bugün eğitim başarısıyla dünyanın ön sıralarında yer aldığını hatırlatan Özer “Güney Kore şuanda üniversitelerde bile karma eğitimden vazgeçmiş durumda. Yakaladıkları başarılar, gösterdikleri gelişim ortada" diye konuştu.

Eğitim Bir Sen Başkanvekili Özer, karma eğitim zorunluluğundan biran evvel vazgeçilmesi gerektiğini belirterek, “Batı ülkeleri karmadan vazgeçiyor çünkü, kız-erkek ayrı okullarda şiddetin, devamsızlığın azaldığı, başarının arttığı gözlenmektedir” dedi.

Kaynak: Gazete Vahdet / MUHAMMET ERDOĞAN / ANKARA 

vahdet_190115.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.