1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Kaymakamların il içi nakil yetkisi var mı?
Kaymakamların il içi nakil yetkisi var mı?

Kaymakamların il içi nakil yetkisi var mı?

İdare mahkemeleri, kaymakamların il içinde geçici görevlendirme yetkileri olmadığına karar verdi.

A+A-

İdare mahkemeleri, kaymakamların il içinde geçici görevlendirme yetkileri olmadığına karar verdi.

2008 yılında, kaymakamların 'geçici görevlendirme' yetkilerine dair Ankara 3. İdare Mah. kararını yayımlamıştık. Söz konusu kararda, Ankara 3. İdare Mahkemesi 5442 sayılı İller İdaresi Kanunun 31. maddesine atıfla, kaymakamların sadece uzman veya fen kollarına dahil memur ve hizmetlileri, Valiliğe teklif etmek suretiyle görevlendirebileceğine karar vermiştir.

 

Yine memurlar.net olarak 2013 yılında yayımladığımız Ankara 11. İdare Mahkemesinin kararına kararına binaen Vali yardımcılarının da il içinde nakil yetkileri olmadığına dikkat çekmiştik.

 

Bugün ise Kocaeli İdare Mahkemesinin kararına yer veriyoruz. Kocaeli İdare Mahkemesi, 5442 sayılı İller İdaresi Kanununun 8/c bendinde yer alan yetkinin sadece Valilere ait olduğuna dikkat çekerek işlemi iptal etmiştir.

 

İşte mahkeme kararı

 

 
Memurlar.Net - Özel

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.