Kefalet aidatlarını geri alma dilekçesi

Kefalet aidatlarını geri alma dilekçesi

2489 sayılı Kefalet Kanunu gereği maaşlarından yapılan Kefalet Aidatların yine 2489 sayılı Kefalet Kanununun 5. maddesi gereği geri ödenmesi gerekmektedir.

Okullarda "Taşınır Kayıt Kontrol Sorumlusu" olarak görev yapar iken Müdürlük veya Müdür Başyardımcılığı-Müdür Yardımcılığı görevleri sona erenlerin 2489 sayılı Kefalet Kanunu gereği maaşlarından yapılan Kefalet Aidatların yine 2489 sayılı Kefalet Kanununun 5. maddesi gereği geri ödenmesi gerekmektedir.

Kanunun 5. maddesindeki; "Kefalete tabi personelden, kefalete tabi olmayan bir hizmete geçen veya vefat edenlerle herhangi bir nedenle kefaletli hizmetten ayrılmış olanların Sandıktan ilişkileri aşağıdaki şekilde kesilir:

a) Bunların 2 nci maddeye göre kesilmiş olan aidatları toplamından 4 üncü maddeye göre mahsup edilen tutarlar düşüldükten sonra kalanın ilk yarısı son üç yıllık faiziyle birlikte; vefat edenlerin varisleri ile emekli olanlara bir ay içinde, bunlar dışındaki nedenlerle kefaletli hizmetten ayrılmış olanlara ise izleyen yılın Mart ayı sonuna kadar geri verilir. Kefaletli hizmette üç yıldan daha az görev yapılması halinde görev süresi kadar faiz uygulanır.

b) Kalanın diğer yarısı ise üç yıl içinde tahakkuk eden şahsına ait zimmetlerle sandıktan ayrılmadan önceki sürelere ait ve 4 üncü maddeye göre kendine düşen zararlar karşılığı olarak alıkonulur. Üç yılın sonunda varsa yukarıda yazılı zimmetler mahsup edildikten sonra kalan tutar, üç yıllık faiziyle birlikte alacaklıya iade edilir. Sandıkça verilen faiz haddi, Sandığın son üç yıl içinde sermayesine aldığı faizlerin nispetini geçemez.

İlk yarı tutarı ödenmeden önce tekrar kefaletli hizmete geçenlere, yukarıda belirtilen ödemeler yapılmaz. Ancak, ilk yarı tutarını aldıktan sonra üç yıl içinde tekrar kefaletli hizmete geçenlerin Sandıkta kalan diğer yarı tutarı, bu hizmetleri süresince sermaye olarak bunlar hesabına Sandıkta kalır." hükümleri geregince kurumunuza vereceginiz Kefalet Aidatlarını geri alma dilekçesini bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.

Memurlar.Net - Özel

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.