1. HABERLER

  2. MEMUR HABER

  3. MEMURLAR

  4. "KHK ile atılanlar OHAL sonrası dönebilir"
"KHK ile atılanlar OHAL sonrası dönebilir"

"KHK ile atılanlar OHAL sonrası dönebilir"

670 ve 671 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamelerin getirdiği değişikliklere göre, kamu görevinden çıkarılanlar yeniden geri dönebilir mi? İdare Hukuku Profesörü Metin Günday cevapladı.

A+A-

670 ve 671 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamelerin getirdiği değişikliklere göre, kamu görevinden çıkarılanlar yeniden geri dönebilir mi? İdare Hukuku Profesörü Metin Günday cevapladı.

İdare Hukuku Profesörü Metin Günday, t24'ün sorularını cevapladı

KHK'yla bu haklar alınabilir mi?

Bu OHAL KHK'si. Yani anayasaya göre olağanüstü halin (OHAL) gerektirdiği durumda çıkarabilir ve OHAL'in süresince geçerli olabilir. Ama OHAL kaldırıldığında bu kararlar da hükmünü kaybediyor. Yalnızca OHAL ilanında ve OHAL süresince geçerli olabilir.

-OHAL kalktıktan sonra dava açma yolu ve hakkı var mı?

Buna benzer bir durum 12 Eylül'den sonra 1402 sayılı sıkıyönetim kanununda yaşanmıştı. Dönemin sıkıyönetim komutanları bu kanunun verdiği yetkiyle aynı yola başvurmuştu. Ancak 12 Mart 1986'da ilk kez, Ankara İdare mahkemesi 1402'liklerin (Bu kanunla hakları ellerinden alınanların) tüm aylık ve özlük haklarıyla göreve başlatılmaları gerektiği belirtildi ve çalışmadıkları sürelerde mahrum kaldıkları gelirlerin de tazminat olarak ödenmesi öngörüldü. Yani OHAL kaldırıldıktan sonra aynı durum yaşanabilir. Aynı durumun yaşanmaması için normal usullerle devlet memurluğundan çıkartılmaları ve cezalandırılmaları yapılabilirdi. Yani yapılan düzenlemeler OHAL kaldırılınca geçerliliğini yitirecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum