Kılıçdaroğlu'ndan ittifak mesajı... Her türlü özveriye açığız

Kılıçdaroğlu'ndan ittifak mesajı... Her türlü özveriye açığız

Grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, 24 Haziran seçimlerine değindi. Geniş bir ittifakın sağlanması gerektiğini belirten CHP lideri, diğer partilere "Biz her türlü özveride bulunmaya hazırız" diye seslendi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuşuyor.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"Dün 23 Nisan'dı. TBMM'nin açıldığı tarihti. Adı Büyük Millet Meclisi... Her kesimin temsil edildiği Meclis böyle tanımlanmıştır.

Ben TBMM'nin açılış konuşmasını yaparken özellikle iktidar kanadından büyük bir rahatsızlık duyuldu. Rahatsız oldular, neden? Ben Meclis'i savunuyorum onlar tek adamı savunuyorlar.

Ben her kesimin TBMM'de temsil edilmesini istiyorum. Onlar darbe yasalarının arkasına saklanarak birilerinin Meclis'e gelmesini engellemeye çalışıyorlar.

15 Temmuz darbe girişimine karşı parlamentoda mücadele veren milletvekillerine şükranlarımı sundum.

Ama 20 Temmuz'da sivil darbe yapmanın kötü olduğunu izin verenlerin kötü miras bırakacaklarını söyledim diye kızdılar.

Biz 15 Temmuz darbe girişimine karşı nasıl tavır aldıysak 20 Temmuz darbe girişimine de aynı kararlılıkla karşı çıkacağız. Benim derdim Türkiye, benim derdim vatanım. Herkesin huzur içinde yaşamasını istiyorum.

24 Haziran seçimi bir parti seçimi değildir, kişisel kavga alanı değildir, kişisel koltuk arayışı seçimleri değildir.

Bu seçimler, 'söz konusu vatansa gerisi teferruattır' seçimidir. Geniş bir ittifakı birlikteliği sağlamak zorundayız. Herkes parlamentoda yerini almalıdır.

Devleti kirlettiler şu anda adalet yok devlette. Dönem sen ben dönemi değildir. Vatanı kurtarma, beraber hareket etme dönemidir. Bütün siyasi partilere sesleniyorum, biz her türlü özveride bulunmaya hazırız.

"YÜZDE 60 İLE ALACAĞIZ"

Demokrasi için kimler bir araya geliyorsa, birlikte hareket etmek zorundayız. Biz önce 301'i aşacağız sonra yüzde 60 ile cumhurbaşkanlığını alacağız. Haziran ayında bugün hava güzel eğlenmeye gidelim, tatile gidelim gibi bir lüksümüz yok. Ülkeyi, bayrağını seven herkes sandığa büyük bir onurla gidecek.

23 Nisan'da konuşmamdan rahatsız oldular. Grup Başkanvekilimiz cevap verdi, yukarıda oturan Bay Recep aşağıda olsam ona cevabını verirdim demiş. Zaten senin yerin yukarısı değil. Aşağı geleceksin. Neden karşıma çıkmıyorsun, kim kimin ağzının payını veriyormuş ben 80 milyona göstereyim.

Sen kumpas yapacaksın ben gözlerimi kapatacağım, yemezler. Demokrasiyi sonuna kadar savunacağız. Bütün ayarları bozuldu. Her türlü hakareti yapıyorlar. Sözümüz gönlümüz, demokrasiden yana. Kavgadan gerginlikten yana değiliz. Kumpas kurdular demokrasiye biz de açığa çıkardık.

15 MİLLETVEKİLİ KARARI NEDEN ALINDI?

Bu kararı neden aldık? Erdal İnönü ve SDHP 1987 yılında TÜrkeş, Ecevit, Demirel ve Erbakan'ın siyasi yasaklarının kaldırılması için mücadele etti. Biz de aynı kültürden geliyoruz. Kimse siyasi yasaklı olmasın diye.

Beyfendi unutmuş, 'bana muhtar olamazsın diyorlardı' vs diye... Sana o yolu kim açtı, CHP açtı. Seni sevdiği için mi yaptı? Demokrasi için yaptı. Bu nedenle 15 arkadaşımıza görev verdik, 15 arkadaşımızın da gözlerinden öpüyorum.

Gelin cumhuriyeti birlikte inşa edelim. Kişisel beklentimiz yok. Söz konusu vatansa gerisi teferruattır. 15 arkadaşımızı görevlendirdik, toplumda büyük bir sevinç ve beklenti oluştu.

Birilerinin de benzi soldu, kıyameti kopardılar. Bizi anlayamazlar. Bizim demokrasi kültürümüzden gelmiş değiller. Demokrasi ona uygun kafa ve ruh yapısını ister sizde bu kafa yoksa ben ne yapayım."

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.