Kimler KİT'lere sınavsız olarak atanabilir?

Kimler KİT'lere sınavsız olarak atanabilir?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na tabi olarak çalışan devlet memurları ile diğer kamu görevlilerinin KİT'lere sözleşmeli personel olarak atanması mümkün müdür?

Kamu kurumlarında görev yapan bazı personelin KİT'lere sınavsız olarak atanması mümkündür. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz; Öğretim elemanı, hakim, savcı ve kadrolu subay ve astsubaylar ile sözleşmeli subay ve astsubaylar, uzman jandarmalar ile uzman erbaşlardan kendi istekleriyle istifa etmiş olanların kamu iktisadi teşebbüslerinin sözleşmeli personel pozisyonlarına sınava tabi olmaksızın atanmaları mümkündür. 2914 sayılı Kanun'a göre istihdam edilen araştırma görevlilerinden en az iki yıl görev yapmış olanlarının da sınavsız olarak sözleşmeli olarak atanmaları mümkündür.

Bu konuyla ilgili olarak Devlet Personel Başkanlığı'nın vermiş olduğu bir mütalaada; 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na tabi olarak çalışan devlet memurları ile öğretim elemanı, hakim, savcı ve kadrolu subay ve astsubaylar ile bunlardan istifa etmiş olanların, kamu iktisadi teşebbüslerinde sözleşmeli personel pozisyonlarına sınava tabi olmaksızın ilgili mevzuatına uyulmak suretiyle açıktan atanmasının ilgili Kuruluşların takdirinde olduğu ifadesine yer verilmiştir.

Ancak, 657 sayılı Kanun'un 4/B statüsüne tabi sözleşmeli personel pozisyonlarında görev yapanların KİT'lere sınavsız olarak atanmaları mümkün değildir.

Herhangi bir KİT'e naklen geçebilir miyim?

Bir kamu kurumunda mühendis olarak görev yapıyorum. Herhangi bir KİT'e naklen geçebilir miyim? Naklen sözleşmeli memur olarak geçtikten sonra tekrar mühendis olmam için unvan değişikliği sınavına girmem gerekir mi?

Kamu kurumlarının memur kadrolarında görev yapanların KİT'lerin sözleşmeli pozisyonlarına naklen geçmeleri söz konusu değildir. Ancak, açıktan atama prosedürü çerçevesinde memur olarak görev yapanların istifa ederek KİT'lerin sözleşmeli pozisyonlarına atanmaları mümkündür.

Diğer yandan, mühendis olarak görev yaparken herhangi bir KİT'in sözleşmeli memur pozisyonuna (KİT'lerin II sayılı cetvelinde görev yapanlar için kadro yerine pozisyon ifadesi kullanılmaktadır) atandıktan sonra şayet boş mühendis pozisyonu varsa sınavsız olarak mühendis pozisyonuna atanılması mümkündür.

KİT'lerden ayrılanlar tekrar sınavsız olarak atanabilir mi?

KİT'lerde sözleşmeli personel olarak çalışanların istifaen görevden ayrılmaları halinde sınava tabi olmaksızın sözleşmeli personel olarak yeniden atanmaları mümkün müdür?

Bu konuda Devlet Personel Başkanlığı'nın vermiş olduğu görüş olumludur. Buna görüşe göre; kamu iktisadi teşebbüslerinde 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'ye tabi sözleşmeli personelden istifa edenlerin aynı sözleşmeli personel statüsünde bir göreve sınava tabi olmaksızın ilgili mevzuatına uyulmak suretiyle açıktan atanmalarının bu Kuruluşların takdirinde olduğu belirtilmiştir. Aynı durum başka bir KİT'in aynı seviyedeki başka bir pozisyonu için de geçerlidir. Yani başka bir KİT'e de açıktan atama prosedürü çerçevesinde atanılması mümkündür.

Sözleşmeli personelin bir KİT'ten başka bir KİT'e naklen atanması mümkün müdür?

Ahmet ÜNLÜ'nün yazısının devamı için TIKLAYINIZ.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.